Wiwat Maj, Trzeci Maj! Tarnobrzeg uczcił 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (fotoreportaż oraz video HD)

3 maja to dzień uroczyście obchodzony w każdej miejscowości w Polsce. Upamiętnia on uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie w 1791 roku. Na zakończenie miejskich uroczystości w Tarnobrzegu, prezydent Dariusz Bożek częstował mieszkańców okolicznościowym tortem.

227 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. To jeden z najważniejszych zabytków naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W 2014 roku rękopis wpisano na listę programu UNESCO “Pamięć Świata”.

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie, znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita Polska.  Zniesiona zostaje też wolna elekcja. Aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy, oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa. Katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań, choć apostazja wciąż była uznawana za przestępstwo. Aby Konstytucja była zawsze aktualna co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji. Konstytucja 3 maja przetrwała czternaście miesięcy.

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym.

foto&video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
4 lat temu

Nie przepadam za Panem Kalinką ale w tamtym roku uroczystość była bardziej okazała… Brak wojska…

gość
4 lat temu

Co ten jajecznica piłkę połknął?

Vivat
4 lat temu

To nie było święto 3 maja tylko zlot byłych prezydentów o p.o.prezydentow.

Pytanie
4 lat temu

Dokąd będziemy na dochodach oglądać Likwidatora Kopalni w osobie działacza pisu J Motyki ?Do końca kadencji.To poproszę o info co do tej pory likwidator załatwił dla kopalni.Moze ktoś z radnych zapyta Przestańcie się bać A nie brać tylko dietki.

Górnik
4 lat temu

Odpowiem pytaniem na „Pytanie”. A co zrobili byli likwidayorzy oprócz pobierania nieuprawnionych premii? Jak dotąd o wiele więcej zrobił niż dotychczasowi likwidatorzy razem wzięci.

Rolnik
4 lat temu
Reply to  Górnik

Sam sobie odpowiadać to nowa moda w pisie Ahoy

TBG
4 lat temu

extra fotka, Bożek ze skrzydłami anioła 🙂

Cyrk
4 lat temu
Reply to  TBG

Upadły anioł

Tarnobrzezanin
4 lat temu

Ten tort to zwyczaj dożynkowy rozdawany na stadionie w Mokrzyszowie przez ród Kalinkow.
Ale doczekaliśmy się stylu .

Obserwator
4 lat temu

Może Pan Bozek pójdzie po naukevdo prezydenta Ferenca do Rzeszowa Ten prezydent zamiast wydawać kasę na tort i dziwny festiwal z Sandomierza zorganizuje na placu czerwonym koncert taki jaki zorganizował.prezydent Rzeszowa To była uczta dla wszystkich którzy na żywo albo w tv oglądali.
Panie prezydencie Bozek litości z tym tortem i przemarszem prezydentów.

Paris Hilton
4 lat temu
Reply to  Obserwator

faktycznie Prezydent Rzeszowa to znany rockmen a nawet i punkowiec który na co dzień żyje i oddycha muzyką, a jego urzędnicy mają nawet obowiązek wkładać do pracy glany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content