Czy nadaję się na programistę?

Wiele osób w różnym wieku decyduje się na przebranżowienie. Programowanie daje im możliwość zmiany dotychczasowej ścieżki zawodowej i zagłębienia się w inną dziedzinę. Oczywiście zainteresowanie branżą IT nie jest przypadkowe. Praca jako programista daje także zarobki przekraczające średnią krajową. Decydując się na zmianę drogi życiowej, warto najpierw sprawdzić czy nadajemy się do pracy w IT. Trzeba wiedzieć, że programista powinien mieć określone cechy i umiejętności.

Czy lubię analizować sytuację i rozwiązywać problemy?

Programowanie bazuje na rozwiązywaniu problemów i analizowaniu zadań. Jeśli szybko się nudzisz i nie lubisz dogłębnie myśleć nad pewnymi kwestiami, praca programisty może nie być dla ciebie. Jeśli jednak uwielbiasz szukać rozwiązań i wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, praca z kodem może się okazać niezwykle pasjonująca i ciekawa. Programista musi umieć zaproponować rozwiązanie problemu i zaplanować wykonanie konkretnego zadania. Umiejętności analityczne są więc niezbędne w branży IT.

Czy interesuje mnie ciągły rozwój i nauka?

Nie da się ukryć, że programowanie jest dziedziną niezwykle dynamiczną. Co chwilę pojawiają się nowe języki, trendy, narzędzia, które pomagają w codziennej pracy. Programista jest zobligowany zgłębiać nowe informacje i uczyć się nowych rzeczy. Jeśli kochasz rozwijać swoje umiejętności i wiedzę, programowanie będzie dla ciebie bardzo interesujące. Trzeba jednak wiedzieć, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z branżą IT muszą być wytrwałe i pełne zapału do pracy. Materiał do opanowania jest naprawdę rozległy, ale po jego opanowaniu praca staje się bardzo satysfakcjonująca. Nawet jeśli dopiero aspirujesz do miana programisty na stanowisku juniora, warto śledzić aktualne oferty pracy. Wymagania wobec początkujących co jakiś czas się zmieniają. Najnowsze oferty dostępne są np. na: https://dotlinkers.pl/. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że wymagania z roku na rok rosną. Na rynku pojawiło się mnóstwo szkół programowania, które uczą podstaw, dlatego chętnych do pracy w IT przybywa. Trzeba wykazać się wiedzą i zainteresowaniem tematem, by przetrwać etap wdrożenia i złapać codzienny rytm pracy.

Czy znam język angielski?

Jeśli język angielski jest dla ciebie problemem, to mimo chęci, programowanie będzie dla ciebie bardzo trudne. Zwyczajowo nazwy w kodzie pisane są właśnie w tym języku, a do tego dokumentacje programów i materiały do nauki są w języku angielskim. W większości firm, zespoły są międzynarodowe, a angielski służy do codziennej komunikacji między pracownikami. Poza tym, wiele wartościowych tutoriali i źródeł pisanych również jest w języku angielskim.

Warto także wspomnieć, że programista musi umieć pracować w zespole, być komunikatywny i koleżeński. Przedsiębiorstwo zależy na dobrej atmosferze w pracy i współpracy miedzy członkami zespołu. Jeśli więc lubisz pracę z ludźmi, branża IT naprawdę może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dla wielu osób programowanie stało się jednocześnie pracą i ogromną pasją.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content