Tarnobrzeg: W czerwcu poznamy treść „Raportu o stanie miasta”. W debacie mogą wziąć udział mieszkańcy

W czerwcu, na tzw. sesji absolutoryjnej prezydent Tarnobrzega zaprezentuje „Raport o stanie miasta”. W debacie nad raportem mogą wziąć udział mieszkańcy.

Po ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, samorządy każdego szczebla muszą do końca maja przygotować raport o stanie gminy, powiatu lub województwa. Raport ten ma być podsumowaniem działalności włodarza w roku poprzednim.

– Raport będzie obejmował podsumowanie działalności prezydenta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów, strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego – tłumaczy NW24.pl rzecznik prasowy UM Tarnobrzeg Wojciech Lis. – Za przygotowanie raportu odpowiedzialny jest organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego czyli Prezydent Tarnobrzega. W praktyce będą przygotowywać go poszczególne jednostki organizacyjne urzędu, w zakresie swojego działania. Raport opracują urzędnicy w ramach własnych obowiązków – dodaje.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o samorządzie gminnym, treść raportu radni muszą poznać do 31 maja, zaś debata nad nim odbędzie się w trakcie czerwcowej, absolutoryjnej sesji RM.

– Zgodnie z przyjętą praktyką w zakresie przekazywania materiałów Radzie Miasta, Prezydent do 31 maja br. złoży na ręce Przewodniczącego Rady Miasta raport o stanie miasta, który następnie zostanie przekazany przez przewodniczącego Rady Miasta, radnym – wyjaśnia NW4.pl rzecznik. – Raport będzie omawiany, a po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy, rada przeprowadza głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania – dodaje.

W debacie nad raportem który prezydent ma przedstawić radnym, mogą wziąć udział mieszkańcy.

– Jest to wprowadzenie po raz pierwszy do polskiego ustawodawstwa samorządowego formuły wysłuchania publicznego. Do głosu będą dopuszczeni mieszkańcy, których zgłoszenia zbiorą wymaganą liczbę podpisów. W gminie do 20 000 mieszkańców potrzebne będzie co najmniej 20 podpisów, w większych – co najmniej pięćdziesiąt – wyjaśnia dr hab. Dawid Sześciło, ekspert Fundacji Batorego.

Zgodnie z ustawą zgłoszenia mieszkańców składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana jest sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy będą dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania zgłoszenia przez przewodniczącego rady. W debacie może wziąć udział max 15 osób.

info: własne, Fundacja Batorego

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
4 lat temu

To zbieramy podpisy.

Tarnobrzeżanin
4 lat temu

A kiedy raport będzie udostępniony w BIP, aby zapoznać się z nim mogli wszyscy mieszkańcy?

rwa
4 lat temu

Gołym okiem widać te biedę z nędza Pustostany sypiace się elewacje dziurawe jezdnię i chodniki Miasto emerytów

war
4 lat temu

Do redakcji. Proszę o informację co za psia buda powstaje na skrzyżowaniu „bezkolizyjnym” obok innej psiej budy sklepu tzw. „bartosz”. Boże kto na to zezwala! Kto pozwala na taką wiochę w tej mieścinie? Będzie kolejny sklepo-domek? Syf i wstyd!

BOB
4 lat temu

Nad jeziorem punkt opłat już czynny.BRAWO!!!

maniek
4 lat temu

Miasto szuka forsy wydając takie głupie plany zagospodarowań , niedługo to budynki będą stać na chodnikach . Zabudujmy budynkami a potem , takie ruiny będą szpecić ulice . Pozwolenie dostał ktoś powiązany chyba z miastem, atrakcyjne teren niedługo zasłaniający krzyżówkę. To co robi urząd z zabudowami to wstyd , zwłaszcza ,że za krzyżówką na Serbinowie koło NBP jest więcej miejsca . Absurd goni absurd , czego to jeszcze nie wymyślą w tym zabitym dechami mieście .

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content