Pracowita noc strażaków w związku z ulewnymi deszczami. Najtrudniejsza sytuacja była w Nowej Dębie (zdjęcia)

Strażacy z Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta i powiatu interweniowali wczoraj w związku z ulewami, jakie przechodzą przez południową część Polski. – Cały czas monitorujemy sytuację, ponieważ stany wód w rzekach są wysokie i nadal będą się podnosić – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl brygadier Jacek Widuch, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

– Porównując do innych powiatów, to sytuacja na terenie Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego jest dosyć dobra. W tej chwili zakończyliśmy już działania które były związane z wystąpieniem ulewnego deszczu w Nowej Dębie – tłumaczy NW24.pl brygadier Widuch.

– Wczoraj mieliśmy dziesięć zgłoszeń. Dwa zdarzenia były na terenie gminy Gorzyce a dotyczyły wypompowywania wody z rozlewisk które zagrażały budynkom. Dwa zdarzenia mieliśmy z kolei na terenie gminy Grębów, gdzie doszło z kolei do zalania stacji paliw, pozostałe zaś zdarzenia dotyczyły miasta Nowa Dęba, gdzie była najtrudniejsza sytuacja, podtopione były posesje, częściowo budynki. Nasze działania polegały tam na wypompowywaniu wody z budynków i rozlewisk powstałych na posesjach – dodaje.

KOMUNIKAT: Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w woj. podkarpackim 22.05.2019

W związku z intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu na terenie woj. podkarpackiego oraz obowiązującymi ostrzeżeniami meteorologicznymi 3 stopnia dla 6 powiatów i 2 stopnia dla 19 powiatów oraz ostrzeżenia hydrologicznego 2 stopnia dla całego województwa sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w woj. podkarpackim na godz. 6.00 – 22.05.2019 przedstawia się następująco:

– na Wisłoce i jej dopływach notowane są przekroczenia stanów alarmowych na 4 wodowskazach na Wisłoce w Krajowicach, Ropie w Topolinach, Jasiołce w Jaśle i Grabince w Głowaczowej oraz stanów ostrzegawczych na 5 wodowskazach: na Wisłoce w Łabuziach, Żółkowie i Pustkowie w Brzeźnicy rz. Brzeźnica i na rzece Breń w Wampierzowie. Na pozostałych wodowskazach stany wód układają się w strefie stanów wysokich

– na Wisłoku i jego dopływach odnotowuje się strefę stanów wysokich lokalnie przekroczone są stany ostrzegawcze na 4 wodowskazach: w Krośnie, Rzeszowie i Żarnowej na Wisłoku oraz w Iskrzyni na rz. Morwawie oraz 1 stan alarmowy przekroczony na rz. Stobnicy w Godowej

– na rzece San stany wody układają się w strefach stanów wysokich i średnich.

W związku z niekorzystną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną obowiązują:

  • Alarm przeciwpowodziowy

– powiat dębicki w gminach Czarna i Żyraków

– powiat kolbuszowski gmina Kolbuszowa

– powiat mielecki gmina Wadowice Górne

  • Pogotowie przeciwpowodziowe

– na terenie powiatu jasielskiego

– powiatu mieleckiego w gminach: Radomyśl Wielki, Mielec, m. Mielec, Przecław i Czermin

– powiatu dębickiego w gminach Jodłowa, Brzostek

– powiatu ropczycko – sędziszowskiego w gminach Ropczyce i Iwierzyce

W związku z możliwym dalszym rozwojem sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej zalecana jest najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej oraz przestrzegania wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

foto: Mateusz Chmielowiec

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content