Tarnobrzeg: Nie będzie wycinki na cmentarzu przy PKS. Proboszcz wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu

Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej przez jakiś czas kontrowersyjny pomysł proboszcza parafii o.o. Dominikanów o wycięciu niemal wszystkich drzew rosnących na cmentarzu przy PKS w Tarnobrzegu, nie będzie realizowany. Prezydent Tarnobrzega uchylił decyzję w sprawie wyrażenia zgody na wycinkę, na wniosek samego zarządcy, czyli parafii.

Zgodę na wycinkę 76 drzew parafia otrzymała w marcu br. Jak tłumaczył portalowi NW24.pl proboszcz parafii ojciec Marek Grzelczak, o wycięcie drzew wnioskowało wiele osób, których groby bliskich znajdują się na cmentarzu.

Po pierwsze drzewa te, ze względu na swoje rozmiary zagrażają bezpieczeństwu osób przebywających na cmentarzu. Drzewa te stwarzają również zagrożenie dla samych grobowców, tego typu sytuacje mieliśmy na naszym cmentarzu. Ludziom przeszkadzają również spadające liście z drzew, które zaśmiecają nagrobki – tłumaczył nam w maju br. proboszcz.

Zanim prezydent wydał zgodę na wycinkę specjalnie w tym celu powołana komisja dokonała oględzin drzew rosnących na cmentarzu, pod kątem nie tylko ich stanu zdrowia ale również występowania gatunków chronionych, ptasich gniazd itp. Kontrowersyjny był nie tylko skład komisji w której obok urzędniczki z właściwego wydziału było dwóch członków zarządu osiedla oraz proboszcz, ale również czas, w którym oględziny te były prowadzone. Wniosek z nich był bowiem datowany na 4 marca a więc dopiero na samym początku okresu lęgowego, stąd nie dziwiły wyniki cyt. „W obrębie drzew przewidzianych do usunięcia nie stwierdzono występowania gatunków chronionych roślin, zwierząt i grzybów”. Sprzeciw części opinii publicznej wywołały również dane końcowe inwentaryzacji, w wyniku której do wycinki zakwalifikowano 2 drzewa obumarłe, 5 obumierających, 11 w złym stanie zdrowia i aż 58 zdrowych ale rosnących w niewłaściwym miejscu.

Na wycięcie drzew parafia miała czas do 31 marca 2020 r. Tymczasem wycinka rozpoczęła się 11 maja, a więc w okresie lęgowym ptaków czyli czasie, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – bardzo często – drzew, również tych rosnących w bliskiej okolicy gniazd.

PROKURATURA NAKAZUJE ZBADANIE SPRAWY

O zaistniałej sytuacji została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Tarnobrzegu, zaś jeszcze w maju postanowienie o wstrzymaniu wycinki wydało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po otrzymaniu pisma z Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu. Prokuratura zarzuca, że nie było oględzin w zakresie występowanie w obrębie zadrzewień gatunków chronionych, zarzuca brak opinii biegłego dendrologa oraz stanowiska w kwestii wycinki Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Dodatkowo wskazuje naruszenie art. 86 ust. 1 pkt 4 i 10 ustawy z dnia 16.4.2004r.  o ochronie przyrody ( Dz. U. 2018 poz. 1614 ) przez brak naliczenia opłat za wycięcie drzew.

I choć do dzisiaj SKO nie wydało żadnej decyzji w tej sprawie, to wszystko wskazuje na to, że wycinki nie będzie. 18 czerwca proboszcz O.O. Grzelczak zwrócił się do prezydenta Tarnobrzega z prośbą o uchylenie decyzji w sprawie wyrażenia zgody na wycinkę. W uzasadnieniu wniosku czytamy cyt:

Burza, która przeszła nad Tarnobrzegiem 16 czerwca 2019 r. w godzinach popołudniowych spowodowała szkody w drzewostanie i uszkodziła groby na cmentarzu parafialnym. Z powodu z zaskarżenia do SKO oraz wstrzymania przez tę instytucję realizacji decyzji GKŚ-VI.6131.6.2019 nie możemy podjąć prac porządkowych na terenie cmentarza. Chcemy zgodnie z obowiązującym prawem podjąć koniecznie działania usunięcia uszkodzonych części drzew” – koniec cytatu.

Prezydent Bożek przychylił się do prośby proboszcza i decyzją z dn.19 lipca br. uchylił w całości wydaną przez siebie decyzję o wyrażeniu zgody na wycinkę.

Wniosek

Decyzja uchylająca 19.07.2019-1

Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
helena
3 lat temu

No nie mówiłam. Za uchylenie własnej niekompetentnej decycji, pozorant bożek powinien zostać czym prędzej odznaczony Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego. Bo to właśnie za komuny władza bohatersko walczyła z problemami, które sama stworzyła.

ogr z lasu
3 lat temu

Teraz należy zrobić zdjęcia które drzewa są uszkodzone, bo inaczej pod pretekstem uszkodzenia przez burzę posprzątają co zechcą.

dno
3 lat temu
Reply to  ogr z lasu

komuna poszła -myślenie komusze zostało

Takitam
3 lat temu

Wyluzujcie – skoro ludzie z cmentarza chcieli wycinać i proboszcz złożył wniosek, to dlaczego Prezydent miał odmówić? zezwolił, a i tak wszystkim źle. Jak by nie zrobił to i tak wszystkim nie będzie pasować. Ciekaw jestem, czy po tej burzy wywaliło się któreś z drzew, na które proboszcz miał zgodę? A jakby prezydent odmówił wycinki tych drzew – to znów parafia chciałaby odszkodowania. I tak w koło Macieju.

gość
3 lat temu
Reply to  Takitam

Wydaje mi się ,że administrator , czyli w tym wypadku parafia może ubezpieczyć teren cmentarza od zdarzeń losowych. Uschnięte i chore drzewa należy wyciąć. Pytanie , czy były tam zdrowe drzewa przeznaczone do wycięcia. ?

Admin
ogr ze wsi
3 lat temu
Reply to  gość

58 zdrowych ale rosnących w „niewłaściwym miejscu”. Warto się przejść na cmentarz i samemu zobaczyć te drzewa zdrowe, które były przeznaczone do wycinki, są oznaczone farbą

gość
3 lat temu
Reply to  Takitam

Z tego co pamiętam sprawa trafiła do prokuratury. Poczekajmy na rozstrzygnięcia.

obywatel
3 lat temu

I kto teraz będzie ponosił koszty w wypadku zniszczenia grobowców np. z powodu
ich zniszczenia przez drzewa (w wypadku burzy) – już na pewno nie Dominikanie.
cała odpowiedzialność spada na wydających tą decyzje.

Maciek
3 lat temu

Prezydent najpierw wydaje decyzję zezwalającą na wycinkę, a potem uchyla tę decyzję. Czyli już nic jest pewne, skoro w tej samej sprawie jeden ten sam organ zajmuje kolejno sprzeczne ze sobą stanowiska. Tylko czekać, aż mu się wróci i za jakiś czas znowu zezwoli na wycinkę.

Jan
3 lat temu

Cmentarz to czy dżungla..?

Elza
3 lat temu
Reply to  Jan

Idź i zobacz jaka dżungla. Została już w zasadzie łysa polana. Jak jest upał to grzeje tak że nie da się dojść do nagrobka. Od ostatniej afery z wycinka byłam na 3 cmentarzach w 3 różnych miastach. Wszędzie pełno drzew nawet na Powązkach. U nas od ostatnich oględzin dziwnym trafem obumarlo np. piękne drzewo niedaleko wejścia. Przypadek?!

obraz nędzy i rozpaczy
3 lat temu
Reply to  Elza

Teren cmentarza jest terenem prywatnym parafii czy innego podmiotu.I tu powinna kończyć się dyskusja-prywatny teren podlega regułom właściciela ,koniec kropka.A tu komuna: decyzje wydaje U.M kontroluje SKO a mali-starzy komuchy drą mordy które to drzewko wolno wyciąć a które sfotografować i prokuratorowi wysłać.CYRK !Tu nigdy się dobrze dziać nie będzie.

zicher
3 lat temu
Reply to  Elza

Cmentarz jest miejscem przeznaczonym do pochówku zmarłych parafian a nie miejscem hodowli drzew i parkiem do spacerów,te wymienione 3 cmentarze są tak samo zaniedbane jak ten nasz i stąd zarastają krzakami drzewami, chwastami, bo ludziom zapomniało się co tam jest i jak to ma wyglądać.A NAWET TAK JAK U NAS NIE POZWOLĄ DOPROWADZIĆ DO PORZĄDKU.

Elza
3 lat temu
Reply to  zicher

Z nazwy wymieniłam konkretnie tylko jeden cmentarz. To po pierwsze. Po drugie nie jestem przeciwnikiem przycinki gałęzi zagrażających lub chorych. To że lecą listki i nie chce się komuś sprzątać nie jest dla mnie żadnym argumentem. Jeśli ma być porządek to jest wiele innych istotniejszych rzeczy do wykonania na cmentarzu niż latanie z piłą i wycinanie zdrowych drzew.

pop
3 lat temu
Reply to  Elza

Absurdami(przycinki gałęzi, listki, latanie z piłą) tłumaczysz PRAWO właściciela do porządku. Jaki umysł takie argumenty

Elza
3 lat temu
Reply to  Elza

Do „popa” Parafia przy pomocy ASA jest zarządca cmentarza a nie właścicielem. To nie prywatny folwark na którym nie obowiązuje prawo. Człowiek o wielkim umyśle jak Ty powinien się chwilę zastanowić zanim coś napisze.

Doda
3 lat temu
Reply to  Elza

do PoPa .Prawo właściciela do porządku? A gdzie oświetlenie ? Gdzie alejki żeby nie tonąć po kostki w błocie? Przęsło w ogrodzeniu padło – menele mają bliżej do biedronki (cmentarz w tej chwili służy w dużej mierze za WC). Porządek ma polegać na wycięciu wszystkich drzew i tyle?! Nawet w kartotekach parafialnych jest bałaga,bo znajomi mieli problem z pogrzebem.

do dody
3 lat temu
Reply to  Elza

Wychodzi szydło z wora; to nie o cmentarz jest ta głupia walka ale o kościół i każdy pretekst jest dobry. A WC tam robią tacy ludzie właśnie.

do Elzy
3 lat temu
Reply to  Elza

!!!!!Tu chodzi o cmentarz parafialny O.Dominikanów a nie o komunalny w Sobowie zarządzany przez ASA.

Doda
3 lat temu
Reply to  Elza

„Walka o kościół” – odezwał się moher nawiedzony,który na kolanach wykonuje wszystkie dyrektywy z kościoła choćby były najgłupsze. Nie sram na cmentarzu ,nie chleję tam wódy i nie śmiecę. Dla mnie jest to miejsce święte i tyle w temacie.

do dody
3 lat temu
Reply to  Elza

Prostaku zchamiały nie potrafiący odnieść się do tematu merytorycznie tylko wrzucasz chamskie zwroty i zaczepki a potem udajesz świętego

Elza
3 lat temu
Reply to  Elza

Wyższa kultura wypowiedzi! Pogratulować!

Maciek
3 lat temu

no to jeżeli uchylona została zgoda na wycięcie wszystkich 76 drzew, to drzewo na waszej fotografii ZOSTAŁO WYCIĘTE BEZ POZWOLENIA !

merdak
3 lat temu
Reply to  Maciek

Specu od siedmiu boleści- nie skapowałeś dat wydania poz.i jego uchylenia – ale durnia zrobić z siebie już zdążyłeś.

Maciek
3 lat temu
Reply to  merdak

no to policz,- w decyzji była zgoda na wycięcie 76, wycieli jedno, jedno zaczeli scinac i zakazał prokurator. Teraz uchylili zgodę na 76 drzew, a nie 75. To z kogo się robi durnia ?

Mieszkaniec
3 lat temu

Taki paradoks.Na posadzenie drzewa na swojej posesji nie potrzebuje zgody żadnej władzy.Przez wiele lat pielęgnuje za własne pieniądze i żeby wyciąć i posadzić inne musze mieć zgodę władz choć owa władza grosza do tego nie dołożyła.Jeżeli ktoś sądzi,że socjalizm to relikt przeszłości to powyższy przykład dowodzi że ma się dobrze

Maciek
3 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Dokładnie. No ale Pani Szczepkowska powiedziała w tv, że skończył się w Polsce komunizm, więc trzeba wierzyć, że się skończył.

W normalnym kraju akt własności danego terenu oznacza, że jest się właścicielem stożka kuli ziemskiej od powierzchni tego terenu do środka Ziemi, ze wszystkimi kopalinami, wodami podziemnymi itd. U nas często nie można swobodnie wyciąć drzewa rosnącego na własnej posesji, nie mówiąc już o dysponowaniu tym, co pod powierzchnią.

Mnie jeszcze śmieszy to, że jak np. na takim cmentarzu właściciel chce zrobić porządek z zielenią, to pseudo-ekolodzy wyją z oburzenia, ale jak się wycina podobne drzewa np. przy przebudowie drogi, to ci sami ludzie milczą i po jej wybudowaniu wożą się po niej i to raczej nie rowerami czy konno. Ludzie, tak jak w domu nikt nie stawia lodówki na środku kuchni, tak w mieście drzewo nie powinno rosnąć np. na środku chodnika itp.

Zigi
3 lat temu

W publicznych miejscach—Drzewa jeżeli są zdrowe to zostawiamy, a jeżeli jest z nimi coś nie tak to wycinamy- proste !!!

mieszkaniec
3 lat temu

Elektrowniane kominy które stały się symbolem Stalowej Woli, są obecne w herbie, po wygaszeniu bloków węglowych nie będą już potrzebne. Zasadnym byłby ich demontaż aczkolwiek Tauron po konsultacjach z władzami Stalowej Woli będzie rozważał ich pozostawienie jako symbol industrializacji miasta

Grzes
3 lat temu

A ja tam nie na temat…. w Stalowej przez 2 weekendy wiecej gwiazd na duzych imprezach niz u nas przez dekade:/ co sie u nas dzieje:/

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
30
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content