Baranów Sandomierski: Scalanie gruntów za 16 mln zł

W gminie Baranów Sandomierski ruszył proces scalania gruntów. Proces ten kosztować będzie 16 mln zł, przy czym wszystkie koszty ponosi Skarb Państwa. Podpisanie umowy o finansowaniu procesu oraz spotkanie mieszkańców gminy z władzami wojewódzkimi i samorządowymi odbyło się w miniony poniedziałek w Woli Baranowskiej.

Ideę scaleń wyjaśnił zebranym Geodeta Powiatowy Łukasz Piórek:

Celem scalania gruntów jest poprawa jakości działek, powiększanie ich powierzchni i poprawa struktury gospodarstw rolnych. Proces ten ma służyć państwu, czyli wszystkim mieszkańcom gminy. W procesie scalenia mogą brać udział tylko właściciele gruntów i tylko takie osoby mogą zostać wybrane do rady uczestników scalenia. Rada jest organem doradczym, który pomaga geodecie przy opracowaniu projektów scaleniowych, ma też wpływ na określenie zasad oszacowania wartości terenów i zasad na jakich prowadzona będzie wymiana gruntów oraz na sposób ich zagospodarowania. Proces ten z zasady ma służyć poprawie jakości użytkowanego terenu.

Dla wielu mieszkańców gminy scalenie stanie się prawdziwym ułatwieniem życia, bowiem, jak się okazuje wiele działek nie ma dojazdu, a jedną z idei scalenia jest to, by każda działka taki dojazd miała. Innymi zaletami są m. in. melioracja gruntów i uporządkowania stanu prawnego terenów.

O tym, jak ważne jest to przedsięwzięcie mówiła Ewa Draus:

Zainteresowanie scaleniami w województwie podkarpackim jest bardzo duże. To wieki projekt, do którego przygotowania trwały już od dłuższego czasu. Nasze województwo otrzymało 77,5 mln. Euro (333 mln. zł.) przy dofinansowaniu funduszu rolnego w ramach Programu Rozwoju Terenów Wiejskich. Te działania są bardzo kosztowne i warto je podjąć, by wiele nieuregulowanych spraw zostało teraz uregulowanych. Te 333 mln zł. nie wystarczyło dla wszystkich zainteresowanych. Wiele powiatów wciąż czeka w kolejce. Ale też wiele wzięło już udział w scaleniach. Może ten proces jest trudny, ale nie słyszałam z powiatów, które dokonywały scaleń, by ktoś był niezadowolony. Zawsze trwają dyskusje przed podjęciem takich decyzji, dobrze, bo trzeba wszystko przemyśleć. Potem wszyscy są zadowoleni, bo zyskują, mają lepszą strukturę obszarową, uregulowany stan prawny terenów oraz dostęp do melioracji i dróg.

Obszar już scalonych gruntów w naszym województwie to blisko 30 tys ha. W gminie Baranów na scalenie czeka 1340 ha. Jestem przekonana, że i tutaj rezultat będzie taki, jak w innych powiatach – że będziecie państwo zadowoleni. To trudny proces, bo każda zmiana jest trudna. Ale na tych zmianach możecie tylko skorzystać. Wszystkie te zmiany można już dziś zmierzyć. Choćby to, że w waszej gminie będzie wybudowanych 15 km nowych dróg, a przebudowanych – 37 km.

W trakcie spotkania wybrano radę uczestników scalenia. W jej skład weszli: Jan Rzeszut, Andrzej Partyka, Piotr Maderak, Stanisław Smykla, Mieczysław Polek, Marek Mazur, Jan Biesiadecki, Czesław Smykla, Stanisław Byczek, Mateusz Tyniec, Eugeniusz Barszcz i Adam Kosior.

źródło: KSP/Powiat Tarnobrzeski

Fot. KSP – umowa

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obserwator
9 miesięcy temu

Współczuję mieszkańcom Woli Baranowskiej. W gminie Padew też było wielkie scalanie i ludzie do dzisiaj płaczą zostali okradzeni z ziemi.Więcej o scalaniu w Padwi.
http://www.tv-trwam.pl/film/po-stronie-prawdy-09112016

obserwator
9 miesięcy temu
TBG
9 miesięcy temu

szkoda że rzadzacy Tarnobrzegiem Sandomierzem i innymi sasiednimi miastami nie są aż tak ambitni jak w Stalowej Woli https://youtu.be/OqE_vZhAsIY

Zainteresowany
9 miesięcy temu

Szkoda że jest to korupcja polityczna. Można powiedzieć że komuna wrociła rozwój tam gdzie kacyk pilityczny zastanawiam się kiedy inni kacykowie podniosą bunt że i wśród nich są równi i równiejsi.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x