#Odczarujmytąroślinę. W Sandomierzu odbył się piknik rodzinny pn. „Dożynki konopne” (fotoreportaż oraz video HD)

#Odczarujmytąroślinę – pod takim hasłem w miniony weekend w Sandomierzu odbyły się Dożynki konopne. Event zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników i Pasjonatów Konopi miał na celu zaprezentowanie szerokiego zastosowania konopi włóknistych w przemyśle, a także wykorzystanie kannabinoidów w medycynie.

– Pomysł na event zrodził się ponieważ duża część społeczeństwa nie posiada wystarczającej wiedzy o konopiach. Jako pacjentka medycznej marihuany nie mogłam zaczerpnąć podstawowych informacji o zakupie leku, więc postanowiliśmy wspólnie z partnerem oraz synem zorganizować małe spotkanie, aby personel medyczny, farmaceutyczny oraz zwykli pacjenci mogli dowiedzieć się więcej o tej cudownej roślinie. Zwłaszcza że w Polsce od prawie dwóch lat jest „dostępna” jako lek na wiele ciężkich chorób min. stwardnienie rozsiane, padaczka lekooporna, nowotwory etc…Personel medyczny, farmaceutyczny a także pacjenci często nie mają żadnych informacji o tym, że mogą skorzystać z tej metody leczenia – wyjaśnia Kamila Dragan, ze Stowarzyszenia Miłośników i Pasjonatów Konopi.

– Oprócz szerokiego zastosowania w medycynie, mamy jeszcze mnóstwo innych aspektów w dziedzinie gospodarki, w których można wykorzystać tę roślinę. Konopie mają ponad 50000 zastosowań, a główną płaszczyzną jaka może zyskać na ich uprawie jest rolnictwo – dodaje.

Podczas pikniku można było wysłuchać wielu prelekcji prowadzonych przez osoby, które są w Polsce autorytetami w kwestii konopi. Wśród prelegentów była Dorota Gudaniec założycielka Fundacji „Krok po Kroku” i Centrum Terapeutycznego Max Hemp, promotorka medycznego zastosowania konopi, która opowiadała o początkach fundacji, jej założeniach i celach.

– Zaczęłam tę wiedzę zgłębiać, pozyskiwać kompetencje informacje. Zaczęłam jeździć po świecie, bywać na konferencjach, zapraszać naukowców i lekarzy do Polski, po to by najpierw siebie nauczyć, a potem dalej przekazywać wiedzę. W ten sposób powstało pierwsze w Polsce Centrum Terapeutyczne Max Hemp, gdzie pomagamy w tej chwili tysiącom osób, które do nas przyjeżdżają z całego kraju i połowy Europy po to, by dostać tej wiedzy więcej – mówiła Dorota Gudaniec.

Wiedzę o zastosowaniu tej rośliny można było czerpać również bezpośrednio od wystawców.

– Jesteśmy producentami od samego początku. Od kupienia ziaren, przez siew, poprzez zbiór, ekstrakcję, przerób, tłoczenie olejów na zimno, a także susz konopny jako herbata. Olej z konopi siewnych jest bogatym źródłem miko i makroelementów, witamin, uzupełnia naszą dietę codzienną. Dzięki tym składnikom poprawia wygląd skóry, włosów. Zawiera również kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 – tłumaczył Przemysław Dermanowicz producent konopi.

Pierwsze dożynki konopne nie odbyłby się w Sandomierzu bez zgody burmistrza Marcina Marca, który w ramach podziękowania otrzymał od organizatorów specjalnie w tym celu wykonaną cegłę konopną. A jak ważna jest edukacja w tym zakresie niech zilustrują historyjka przytoczona przez Piotra „Liroya” Marca, w trakcie wykładu pt. „Konopie w polityce”.

– Kidy powiedzieliśmy, że będziemy uprawiać marihuanę to on się sprzeciwiał temu wszystkiemu ponieważ będziemy ćpali zające. Słowo, to jest oryginał, naćpiemy zające w każdym regionie jak będą te uprawy (…) i to powiedział minister, mówię wam oficjalnie, nawet powiem minister zdrowia, z tego co pamiętam – mówił Piotr „Liroy” Marzec (cały wykład w materiale video).

Dwudniowe wydarzenie zakończył koncert Metrowy, Dj Wudu, Rapadup soundsystem meets Spooky Wooky Wooky.

inf: własne, UM Sandomierz

video: Agnieszka Nycz ( w materiale video trzy niedzielne wykłady)

foto: Agnieszka Nycz, Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Macko
4 lat temu

Fajny event, ale ten obrzydliwy błąd w hasztagu….. ;/

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content