W niedzielę w Sandomierzu odbędzie się odpust bł. Wincentego Kadłubka

Odpust bł. Wincentego Kadłubka – patrona miasta i diecezji sandomierskiej, odbędzie się 13 października 2019 r. na Rynku Starego Miasta.

W ramach odpustu będzie można obejrzeć w witrynach okiennych oraz przestrzeni Starówki, niezwykłą prezentację postaci w ramach „Żywych witryn historii” ( Zywe witryny historii 2019 – legenda-2 zywe witryny historii 2019 – opis, nawiązujących do legend i historii Sandomierza. Nie zabraknie również rozmaitych kramów i stoisk, prezentujących tradycyjne przysmaki, rękodzieło oraz pamiątki.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

Godz. 10.00 – Kościół św. Michała Archanioła – procesja z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka do Katedry.

Godz. 10.30 – Bazylika katedralna – Msza św. odpustowa ku czci bł. Wincentego Kadłubka pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza

Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa o kanonizację, uroczyste Te Deum oraz błogosławieństwo.

Bł. Wincenty Kadłubek od najmłodszych lat związany jest z Ziemią Sandomierską. Urodził się w Karwowie na terenie parafii Włostów ok. 1150 r. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku. Nauki pobierał w Krakowie, a dzięki finansowemu wsparciu kształcił się również w Paryżu i Bolonii. Po powrocie do kraju był blisko związany z księciem Kazimierzem Sprawiedliwym. Przed rokiem 1189 przyjął święcenia kapłańskie. Zaczął również pisać Kronikę Polski. W roku 1194 objął urząd prepozyta Kapituły Sandomierskiej i przeniósł się do Sandomierza, aby po kilku latach wrócić do Krakowa jako biskup. Dziesięcioletni okres pasterskich rządów Wincentego Kadłubka zapisał się w Krakowie jako pontyfikat dobrego i wzorowego biskupa. Umiał zjednywać nie tylko wiernych, ale i kapłanów, szczególną sympatią darzył zakon cystersów. Brał udział w soborze Laterańskim IV w 1215 roku. Po powrocie z soboru Wincenty Kadłubek pozostał jeszcze trzy lata na stolicy krakowskiej. W roku 1218 zrzekł się urzędu biskupa i przeniósł się do klasztoru cystersów w Jędrzejowie gdzie 8 marca 1223 r. zmarł. Jego kult został oficjalnie zatwierdzony w roku 1764.

Tradycja odpustów ku czci bł. Wincentego Kadłubka na Ziemi Sandomierskiej sięga kilku wieków.

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o