Tarnobrzeg: Miasto odstępuje od umowy z wykonawcą obwodnicy i nakłada kary umowne

O odstąpieniu od umowy z wykonawcą obwodnicy i nałożeniu kar umownych poinformował wczoraj tarnobrzeski magistrat. Kilkanaście dni temu od budowy odstąpiła firma Energopol – główny wykonawca zadania. Sprawa swój finał najprawdopodobniej znajdzie w sądzie.

Jak czytamy w piśmie wystosowanym przez tarnobrzeski magistrat:

Odstąpienie od umowy spowodowane jest upływem terminu na realizację części projektowej ww. zadania inwestycyjnego i nieprzekazaniem Zamawiającemu przedmiotu Umowy, tj. kompletu dokumentacji projektowej, a także brakiem działań Wykonawcy zmierzających do wykonania zadania inwestycyjnego, co w ocenie Zamawiającego uznane zostaje za brak dobrej woli zakończenia realizacji Umowy ze strony Wykonawcy.

W związku z powyższym, zgodnie z postanowieniami 25 ust. I lit. a) Umowy, w przypadku opóźnienia w wykonaniu przedmiotu Umowy, Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,1% wynagrodzenia brutto, przysługującego Wykonawcy. Z uwagi na opóźnienie wynoszące 342 dni, Zamawiającemu należy się kara umowna w wysokości 394682,40 zł brutto.

W piśmie o odstąpieniu od umowy magistrat odpowiada na zarzuty Energopolu, na podstawie których spółka odstąpiła od realizacji zadania.

W zakresie rzekomego niezłożenia gwarancji bankowej, Zamawiający wskazuje, iż w dniu 25 czerwca 2019 r. przekazał Wykonawcy gwarancję bankową w zakresie zgodnym z żądaniem Wykonawcy. Gwarancja została złożona w terminie, liczonym od dnia otrzymania wezwania do jej złożenia przez Zamawiającego tj. od dnia 13 maja 2019r – czytamy w piśmie.

Kolejny zarzut Energopolu w stosunku do gminy Tarnobrzeg to „brak współdziałania Zamawiającego niezbędnego do realizacji Umowy”.

W piśmie wykonawca przedstawił następujące „przesłanki” stanowiące o rzekomym braku współdziałania Zamawiającego, obejmujące w szczególności:

a/ brak akceptacji dodatkowych prac projektowych i będących ich następstwem robót dodatkowych związanych z koniecznością wykonania zbiorników retencyjnych, b/ brak wydania polecenia zmiany w sprawie parametrów przejść dla zwierząt; c/ brak pisemnego wyboru wariantu przebiegu trasy drogi obwodowej w rejonach terenów kolejowych.

Żaden z powyższych zarzutów nie jest zgodny ze stanem faktycznym. Zamawiający dochował wszelkiej staranności w trakcie realizacji Umowy – czytamy w piśmie  wydanym przez magistrat.

PISMO: TID_III.7013.1.93.2018 z dnia 05.12.2019-1

CO DALEJ Z BUDOWĄ OBWODNICY?

Zgodnie z zawartą umową budowa obwodnicy miała zakończyć się w 2020 r. W bieżącym roku główny wykonawca złożył jednak do sądu wniosek o upadłość, ktory następnie wycofał.

– W lipcu wykonawca poinformował nas, że złożył wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne, wycofał wniosek o upadłość, złożył wniosek o restrukturyzację – mówił podczas konferencji z 17 września prezydent Bożek, odpowiadając na pytanie zadane przez dziennikarza naszego portalu. – Czekamy na to co będzie się dalej działo z firmą Energopol z którą jesteśmy związani umową. W zależności od tego jaki będzie ciąg dalszy Energopolu, takie będziemy podejmowali kroki – dodał.

Z kolei Barbara Trzeciak, naczelnik wydziału Techniczno – Inwestycyjnego i Drogownictwa w tarnobrzeskim magistracie, zapytana wówczas przez nas o przyszłość inwestycji odpowiedziała:  Jestem dobrej myśli, że do końca roku dokumentacja będzie już kompletna i zgodna z ustaleniami

Subskrybuj
Powiadom o
32 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fotograf alimenciarz pijak
1 rok temu

A zus energopol placil ? Bo u nas darek z krosna starannie zus oplaca .

Dan
1 rok temu

Czyli magistrat odstąpił od umowy, której nie ma bo Energopol wcześniej odstąpił. Nie ma to jak sukces.

Kubutek
1 rok temu
Reply to  Dan

Tych cieniasów załatwił Sławomir Kosakowski. Teraz Energopol ich zniszczy. Jak to powiedział Franz Maurer: ta robota to dla nich to rutyna, a dla pańskich chłopaków to szczyt możliwości…

Mar
1 rok temu

Teatr trwa 😉 Nie ma odważnego w UM żeby wyjść i normalnie powiedzieć, że obwodnicy nie będzie? Bo te pieniądze to lepiej włożyć w Warszawską, Sikorskiego i Wisłostradę, m.in. w wykonanie sygnalizacji świetlnych np. na skrzyżowaniu z Kazimierza Wielkiego i koordynację sygnalizacji, żeby była zielona fala na trasie Tarnobrzeg-Sandomierz.

Miś
1 rok temu

Skoro oświadczenie o odstąpieniu Energopolu doleciało do urzędu, to raczej skutki wywołało. No ale PMT nawet wyroki nie obchodzą, skoro był wyrok i uznał, że kasy nie zapłaci, bo jest PMT.

dfr
1 rok temu

Władze miasta naliczają firmie – Energopol nalicza miastu – szopka tarnobrzeska trwa. My mieszkańcy miasta rządamy poprawy bezpieczeństwa na drogach w miescie – nie łatania już dziesiąty raz łat, tylko nowe dywaniki asfaltowe bez zmniejszania szerokosci dróg na wiejskie, dotyczy to conajmniej 20-tu ulic miasta – wymieniał nie bedę – niech prezydent MT wygoni urzedników od dróg i nie sie przejadą, bo nawet łaskawie nie chcą odbierać telefonów o wystepujących dziurach. SKANDAL. Ale taka jest rzeczywistośc. SKANDAL. Snieg nie załata dziur. Skandal

Mar
1 rok temu
Reply to  dfr

Jeszcze by tego brakowało, żeby inteligent wychodził w teren 😛 Nie po to się stroi do pracy, glancuje buty itd., żeby po ulicach chodzić, a już niedopuszczalnym jest, żeby wykonywał jakieś czynności fizyczne, jak np. obracanie przekręconych znaków. Złamałby sobie jeszcze paznokieć, w przypadku pań pieczołowicie zdobiony, i nieszczęście gotowe.

Fotograf alimenciarz pijak
1 rok temu
Reply to  Mar

Ja bym zdjecia tych dziur robil ale mi kazano robic tylko ladne fotki darka , wiec niech zdjecia dziur robi ten co specjalizuje sie w fotografowaniu tych wlasnie dziur wiec panie gadzalski sesja bylaby udana modelek w postaci ulic cale mnustwo i dziur w nich nie brakuje wiec aparat w dlon i zamiast robic tak broszurki ktore niestety nie zostana rozpowszechnione ze wzgledu na bledy jakie sie w nich mieszcza prosze dziury fotografowac i nie zmieniac fachu bo cos nie idzie

dfr
1 rok temu

20 melonów z Wodociągów chyba nie przefukamy w 3 lata a następnie niech się następca martwi.

gość
1 rok temu

Mar . John i maly fiat , to jedna i ta sama osoba?

aty
1 rok temu
Reply to  gość

Nie tylko tobie brakuje „decybeli” by to rozwikłać i nurtuje ich prostacka ciekawość.

Dan
1 rok temu
Reply to  gość

No bez jaj. Mar pisze tak, jakby cholesterol nie stanowił dla niego problemu.

Mar
1 rok temu

Yyyyy, ale co ja takiego napisałem? 😉 Znaczy się jeżeli mamy udawać, że obecna plejada odniosła kolejny sukces w sprawie obwodnicy i jesteśmy co raz bliżej prawdy, podobnie jak w sprawie 10 kwietnia 2010, to ok – do końca 2020 roku obwodnica zostanie oddana do użytku, a miasto nie poniesie w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów 😀

Głodny i spragniony Hejtu !!!!
1 rok temu

Redakcjo Nareszcie !!!!!
Nie jakieś smutne artykuły o pierdołach a konkretny gdzie można tutaj pojechać Hejtem po całości. Redakcjo brakuję jakiegoś tytułu z Waszej strony jakiejś takiej sugestii coś od Was co by już przerodziło ten artykuł w jednoznaczny kierunek że znów coś źle zrobili.
Nadajcie jakiś temat pod hejt na świętą.
Redakcjo ja przyłączam się do apelu poprzedników nie poddawajcie się, piszcie artykuły z własnymi sugestiami, i najlepiej nic dobrego tylko wszystko źle!

stały czytelnik
1 rok temu

Lecz się mały człowieku

Fotograf alimenciarz pijak
1 rok temu

Glodny hejtu troglodyto zobaczysz wielka sugestie z waszej strony ze strony pracownikow darka z krosna co znaczy hejt hipokryzja cwaniactwo kolesiostwo i wykorzystywanie funkcji do wlasnych celow bo wlasnie to zrobiliscie i chamy poniesiecie za to kare chocby tylko wizerunkowa ale z pewnoscia od tego nie uciekniecie wiekszych blaznow niz ci najblizsi darkowi z krosna nie znam

Mar
1 rok temu

Nic podobnego 😉 Przecież obecna plejada nie daje mieszkańcom jakichkolwiek powodów do narzekań, ani tym bardziej krytyki. Wszystko robią dobrze, o czym świadczy chociażby stopień zaawansowania zadania wykonania drogi obwodowej. Ku chwale miłościwie nam panujących:
https://www.youtube.com/watch?v=kfH1hxvAN30

Yyy
1 rok temu

A kto zapłaci za milion wydany na gwarancję
I jeszcze z parawanow które Bożek z Pluta zafundował mieszkańcom na święta
Właśnie na święta przyjechała rodzina
Pytają czy to plotki przed zwierzyny leśna a może przed sniezyca
Tak bez gustu i pomysłu ta prezydentury
Wstyd

Zygmunt Prawdomówny
1 rok temu

darek z krosna
wracaj do krosna

żenada
1 rok temu

czytam te wasze wypowiedzi ale skoro chcecie lepszych dróg to zmiencie auto na rower albo połowe pensji oddac na poprawienie drug i na filtr które będa oczyszczas powietrze bo drzew jest coraz mniej a miasto wydaje cudze pieniadze a ni swoje bo tak by nic nie powstało jak by dofinasowania nie dostali a teraz pytane czy zaczeła sie fakycznie poprawa wygladu nad jeziorem bo firma wyłoniona ale czy ruszyli z kopyta a jak czasai pare wiecej groszy dołozyc to jest tak jest wiec apelacje do um papieru nie brakuje ale drzew tak?

Mar
1 rok temu
Reply to  żenada

Przecież rowerem jedziesz po tej samej drodze, co autem. Więc jeżeli tłuczesz się po dziurach i wybojach jadąc autem, to tym bardziej będziesz się tłukł jadąc rowerem. Bo drogi rowerowe są tylko na kilku ulicach, a po chodnikach wolno jeździć praktycznie tylko z małym dzieckiem albo w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Natomiast co do oddawania połowy pensji, to ono ma już miejsce od dawna: podatek dochodowy, różne tzw. składki i wreszcie podatek VAT przy zakupach, poza tym są jeszcze rzeczy, które opłaca pracodawca.

set
1 rok temu

Dyletant 1″ Mar”: „tłuczesz się po dziurach i wybojach jadąc autem, to tym bardziej będziesz się tłukł jadąc rowerem” — jakie to doświadczenie prowadzi do takiego wniosku?? dyletant 2)”żenada” ;” skoro chcecie lepszych dróg…. to połowe pensji oddac na poprawienie drug i na filtr które będa oczyszczas powietrze bo drzew jest coraz mniej– (kłamstwo bo drzew jest coraz więcej!)to po pierwsze ,po drugie by wydalić tak niedorzeczne pomysły trzeba mieć co najmniej żenujace wykształcenie i spojrzenie na otaczający nas świat.

Mar
1 rok temu
Reply to  set

Serio? 😉 W aucie jest zawieszenie itd., a w rowerze rzadko kiedy choćby amortyzatory. Poza tym rower zazwyczaj jest jednośladem i ma wąskie koła.

Mar
1 rok temu
Reply to  set

Przejedź się rowerem po tzw. kocich łbach to przeżyjesz owo doświadczenie 😉

set
1 rok temu
Reply to  Mar

nie kompromituj się (kocich łbów już nie ma) -przecież nie możesz się na wszystkim znać a głos zabierasz w każdym temacie więc z jakością i fachowością tego głosu zjeżdżasz jak na tym rowerze -naprawdę „gorzej jak samochodem” 🙂

Mar
1 rok temu
Reply to  set

Hmmm, skoro twoim zdaniem nie ma kocich łbów, to przejedź się najpierw autem a potem rowerem po „twardej” nawierzchni ul. Marii Curie-Skłodowskiej. Jeżeli nie poczujesz różnicy na swoim tyłku, to masz coś nie tak z czuciem.

set
1 rok temu
Reply to  Mar

mam nazwać cię ….czy wystarczy tępy ignorant – kocie łby a płyty drogowe(na ul M.S.Curie) rozróżni zwykły ćwok.

Mar
1 rok temu
Reply to  set

Czy ja napisałem, że na Curie-Skłodowskiej są kocie łby? Albo udajesz głupiego, albo nie udajesz. Poza tym nie wyszło ci z tym, że rowerem jedzie się tak samo jak samochodem (nawet małe dziecko wie, że tak nie jest), to czepisz się byle czego, żeby odwrócić od tego uwagę.

set
1 rok temu
Reply to  set

Takie typy tak mają woli brnąć w swoją głupotę i tarzać się w jej bagnie niż z honorem i klasą podnieść białą flagę i powiedzieć; nie miałem racji, przepraszam. ( żyj z taką twoją mądrością -(jednoślad) rower jest gorzej prowadzić po dziurach niż samochód)

Emil
1 rok temu

Na kołki i plandeki pożyczka pójdzie! !! Ogrodzic tbg nie wpuszczać obcych Niech nie widzą tego dziadostwa!

Dan
1 rok temu

Nie można tak tępić za plandeki. To wyraz troski PMT. Skoro wszystko się do niego przylepia, w sensie błota ( bo mu to poprzednicy zrobili), chciał chociaż roślinki w mieście uchronić.

Uroda
1 rok temu

Uroda miasta sprowadza się do plandeki i palikow.
Skandal kto imiennie odpowiada za ten pomysł Odnoszę wrażenie. że to
Estrete i niepotrzebne wjakiś przedsiębiorca podwyższył sobie kosztem miasta płynność finansowa.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content