Tarnobrzeg: Statystyki za rok 2019 – mniej mieszkańców, więcej małżeństw, więcej samochodów

tarnobrzeg_dron

Jaki był rok 2019 w liczbach? Mieszkańców miasta ubyło, czy przybyło? Czy chętnie stawaliśmy na ślubnym kobiercu, jakie imiona najchętniej nadawaliśmy dzieciom?

Liczba mieszkańców miasta Tarnobrzega na dzień 31.12.2019 r. wynosiła dokładnie 46 445 osób, a w tym samym czasie rok wcześniej 46 922 osób. Trochę nas niej, jednak dobrym prognostykiem są dane ze szpitala. W ciągu całego 2019 roku w Tarnobrzeskim szpitalu przyszło na świat 774 dzieci. Dla porównania, w roku 2018 urodziło się u nas 631 maluszków.

A jakie imiona najczęściej nadawali tarnobrzeżanie w roku 2019 swym pociechom? Wśród dziewczynek królowały: Zuzanna, Zofia, Lena, Maja. Chłopcom najczęściej dawano na imię Antoni, Jan, Jakub, Franciszek.

W roku 2019 zawarto więcej niż w 2018 małżeństw. W roku minionym miłość i wierność ślubowało sobie 221 par, z tego 117 to były śluby konkordatowe. Rok wczesnej w związek małżeński wstąpiło 186 par, z tego 110 wzięło ślub konkordatowy.

Niestety, tendencja wzrostowa wystąpiła także w zgonach. Tu na statystyki wpływ ma jednak tarnobrzeskie hospicjum, które przyjmuje pacjentów także spoza Tarnobrzega. W roku 2019 odnotowano w Tarnobrzegu 614 zgonów, a rok wcześniej 538.

Coraz więcej też na naszych drogach samochodów. Najczęściej tarnobrzeżanie kupowali auta używane, ale z Polski, wzrosła też liczba aut nowych. Znacznie spadła liczba aut używanych sprowadzanych z zagranicy. A jak wygląda to w liczbach? W roku 2019 w Tarnobrzegu zarejestrowano łącznie 3626 samochodów, rok wcześniej 3591. Nowych aut w roku 2019 zarejestrowano 286, dokładnie 40 więcej niż rok wcześniej. Samochodów używanych z Polski w roku minionym zarejestrowano 1895, czyli dokładnie 126 więcej niż w 2018 r. (1769). Aut używanych sprowadzonych z zagranicy zarejestrowano 1445, a w roku 2018 – 1576, czyli 131 mniej.

Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą, tu sytuacja jest constans. Wprawdzie w 2019 zarejestrowano nieco mniej niż rok wcześniej nowych podmiotów, ale też mniej firm wyrejestrowano. W roku 2019 zarejestrowano bowiem 182 podmioty, a wyrejestrowano 120. Dla porównania, w roku 2018 zarejestrowano 211, ale wyrejestrowano 133.

Info: UM Tarnobrzeg

Foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mar
2 lat temu

Czyli gospodarczo stagnacja. Dobrze, że w porównaniu do roku 2018 zwiększyła się liczba urodzeń i małżeństw – jest szansa, że w przyszłości będzie miał kto robić na to państwo.

ANNA
2 lat temu
Reply to  Mar

TAK TYLKO POLOWA TYCH DZIECI JEST Z POZA TARNOBRZEGA!ALBO I WIĘCEJ!LUDZIE UCIEKAJCIE Z TEGO GU…

Mar
2 lat temu
Reply to  ANNA

Dlatego napisałem o robieniu na państwo, a nie miasto. Natomiast co do średniej, a właściwie kiepskiej jakości życia w Tbg, to pełna zgoda.

Protazy
2 lat temu

Jeden Rebe powi tak, inne Rebe powi ni. Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Statystyki RDR podane w ten sposób mówią niewiele. Ot, zwykła ciekawostka.

wwwww
2 lat temu

Ta statystyka okłamuje, albo ładnie to mówiąc koloryzuje (czyt. też manipuluje). Wie ktoś – ile z tych urodzonych dzieci w liczbie 774 dzieci to mieszkańcy Tarnobrzega? Tendencja spadkowa liczy mieszkańców duża – dlaczego nie robi się nic, żeby zatrzymywać mieszkańców?

KSS
2 lat temu
Reply to  wwwww

Bo „nikt tu nie jest cudotwórcą” 🙂

wwwww
2 lat temu
Reply to  KSS

Odpowiednia złożona (na wielu płaszczyznach) polityka miasta i proces wyludnienia zostałby zatrzymany. Ludzie nie można rozłożyć rąk i powiedzieć cuż – cudów nie ma. Na cud trzeba zapracować. A tak w 2020 liczba mieszkańców Tarnobrzega spadnie do liczby sprzed 1976 roku.

Ala
2 lat temu

Nie ma pracy nie ma ludzi Wszedzie lokale do wynajecia puste mieszkania Z tych 46 tys połowa to pracujacy za granicą i zameldowani tutaj studenci Pustki na mieście widać ze się wyludnia

ANNA
2 lat temu
Reply to  Ala

TARNOBRZEG TO DNO POLSKI.ŚMIECI 18 ZAROBKI 1800,OPLATY 800,NA ZYCIE BRAKNIE,A GDZIE LEKI?

Janusz
2 lat temu
Reply to  Ala

Popatrz w lustro i odpowiedz sobie na pytanie: na kogo ostatnio głosowałam.

obywatel
2 lat temu

Czy miastem rządzi wójt a nie prezydent.

Janusz
2 lat temu
Reply to  obywatel

Burmistrz

ona
2 lat temu

Pracuję jeszcze w branży handlowej ale interes idzie coraz gorzej. Dzieci mieszkają w warszawie i ja chcę się przenieść do jakiegoś miasta gdzie można liczyć na rozwój ale niedaleko bo tutaj mam starszych rodziców którzy czesto potrzebują pomocy. Co polecacie St.Wolę, Mielec, Sandomierz czy może coś innego ? Będę wdzięczna za podpowiedż.

Zico
2 lat temu
Reply to  ona

Koprzywnicę promem blisko.

polecam
2 lat temu
Reply to  ona

Już rodzice mogą liczyć na bezgraniczną pomoc takich dzieci co szukają szczęścia w dojrzałym wieku w odległości do nich godzinę autem. O hospicjum dla nich zadbaj wcześniej.

Janusz
2 lat temu
Reply to  ona

Ani nie Sandomierz,ani nie St.Wola,ani nie Mielec tylko Rzeszów.
Idealne miasto do życia.I wcale nie drogie.

ona
2 lat temu

Zapraszasz do siebie ? Miło z twojej strony, ale dzieki nie skorzystam

rachmistrz spisowy
2 lat temu

A statystyki prawdziwe są takie, że w Tarnobrzegu zameldowano poniżej 200 nowo narodzonych dzieci. Więc proszę nie czynić zamętu i nie podawać informacji, że „W ciągu całego 2019 roku w Tarnobrzeskim szpitalu przyszło na świat 774 dzieci” bo to nie oznacza, że o tyle zwiększyła się liczba mieszkańców miasta. Gdyby tak było, to grajdoł miałby przyrost dodatni a ma MOCNO ujemny. Proszę redakcję (o ile chce być rzetelna) o podanie dokładnej liczby nowo narodzonych dzieci zameldowanych w Tarnobrzegu (dzieci które po urodzeniu mieszkają w Tarnobrzegu a nie tylko tutaj się urodziły).

mona lisa
2 lat temu

A lud tarnobrzeski nadal czeka na rzetelną informację od redakcji, czyli o podanie dokładnej liczby nowo narodzonych dzieci zameldowanych w Tarnobrzegu (dzieci które po urodzeniu mieszkają w Tarnobrzegu a nie tylko tutaj się urodziły). Coś mi się wydaje, że NW 24 staje się pomału piewcą sukcesów Dariusza z Krosna.

bolo
2 lat temu

A ile było rozwodów jestem ciekawy.

Ewelina
2 lat temu
Reply to  bolo

Rozwodów na pewno jest dużo bo tylko u mnie w bloku jest co najmniej kilka kobiet po rozwodach.

Dokąd zmierzasz
2 lat temu

Statystyka poraża do tego żadna kolejna władza z tym nie walczy – tylko rozkłada rynce i nie da się nic zrobić, cudów nie ma – ludzie uwierzcie cuda są, tylko trzeba działać, oczywiście nie jak do tej pory.

Mar
2 lat temu

El Presidente twierdzi, że inwestycje nad Jeziorem będą realizowane najszybciej jak to było tylko możliwe
https://www.youtube.com/watch?v=Xt8o-SHsuIU (od 5:08). No to gdzie te przetargi na przebudowę ulic: Plażowa, Żeglarska i rewitalizację terenów nad Jeziorem?

AlF
2 lat temu

Wspaniałe wieści.Nic tylko się przeprowadzać do Tarnobrzega!!!

Katarzyna
2 lat temu

Jak można dać dziecku na imię Antoni,Zofia czy Franciszek.Przecież jest tyle nowoczesnych i piękniejszych imion.

stryj
2 lat temu
Reply to  Katarzyna

Dziękuj rodzicom że dali ci piękne chociaż stare imię ale nie dali ci rozumu

Katarzyna
2 lat temu
Reply to  stryj

Aleś mi pojechał aż mi w pięty poszło 🙂

Krysia
2 lat temu

Dlaczego my mieszkańcy Tarnobrzega mamy segregować śmieci a urzędniki UM przy Kosciuszki oraz ciecie LO Kopernika przy Jachowicza tego nie robią?

kolbuszowa dla Siarki
2 lat temu

ANNA wypier…j z tego Tarnobrzega nikt Cie tu nie trzyma….good luck

Bebek
2 lat temu

Dlaczego wyganiasz jak sam nie mieszkasz w Tarnobrzega???? Karma wraca szybciej niż sobie myślisz, za niedługo ktoś ciebie będzie wyganiał z Kolby. Wyluzuj bo Ci żyłka w tyłku pęknie!!!!

kolbuszowa dla Siarki
2 lat temu

Zobaczcie jak stalowa wola sie wyludnia…dwa razy szybciej niz Tarnobrzeg i nikt nie narzeka….kiedys stw miala 20 tyz ludzi wiecej od Tbg….a teraz juz tylko jest okolo 11 tysiecy wieksza….Stalowa to dopiero dziadoska bezludna wyspa sie robi

Bebek
2 lat temu

Tak tylko Tarnobrzeg się już nie powiększy a Stalowa pewnie tak – i będzie wtedy dużo skok i odskok. Ale powiedzmy sobie prawdę – Tarnobrzeg jest lepszym miastem do mieszkania w stalowej nic nie ma poza małomiasteczkowymi galeryjkami, brud, smród nawet rynku nie mają? Kto by tam chciał mieszkać.

henryk tarnobrzeski
1 rok temu
Reply to  Bebek

utworzmy wojewodztwo kolbuszowskie

miasto Tarnobrzeg czy cała gmina?
1 rok temu

Jak liczona jest liczba mieszkańców? Dla samego miasta Tarnobrzega, czy dla całej gminy Tarnobrzeg, wraz z Sobowem ,Wielowsią? A to istotna różnica.
W 1995 roku ,przed zmianą administracyjną, MIASTO Tarnobrzeg miało około 53 tys mieszkańców, dopiero potem zrobiono z gminy miasto. Jest to przekręt statystyczny, gdyż np Stalowa Wola, czy Mielec ,Sandomierz czy Ostrowiec nie obejmuje miejscowości sąsiednich jako miasta, tylko są traktowane oddzielnie. A więc mit o 46 tys mieszkańców wydaje się być zabawny. Tą metodą liczenia ,to np Stalowa Wola miałaby ze 100 tys.
Ten przekręt jest potrzebny tylko po to aby utrzymać stanowisko prezydenta i pozycje w statystykach, jednak nie przynosi żadnej korzyści samemu miastu,które nie rozwija się tak jak powinno przy takiej liczbie mieszkańców

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
34
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content