Zapalenie gardła – wirusowe czy bakteryjne?

nadwisla24.pl

Zapalenie gardła może mieć różne podłoże – zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Pierwsze z nich występuje znacznie częściej i jest jedną z głównych składowych przeziębienia, które stanowi najczęstszą przyczynę wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu oraz zwolnień z pracy i szkoły. Ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk, trudności w przełykaniu – co jeszcze towarzyszy zapaleniu gardła? Co świadczy o infekcji wirusowej, a co o bakteryjnej? Jak sobie pomóc?

Zapalenie gardła – warto wiedzieć!

Zapalenie gardła pojawia się zarówno u dorosłych, jak i dzieci, a najwięcej jego epizodów dostrzega się w okresie obniżonej odporności – w sezonie jesienno-zimowym. Jak to zostało wspomniane, zwykle odpowiadają za nie wirusy (rhinowirusy, adenowirusy, enterowirusy, wirusy grypy, paragrypy i inne). Dane wskazują, że na bakteryjne zapalenie gardła i migdałków choruje tylko co dziesiąty pacjent z infekcją występującą w tym obszarze. Wywołuje je wtedy przede wszystkim paciorkowiec beta-hemolizujący z grupy A.

Na co należy uważać? Biorąc pod uwagę fakt, że infekcje przenoszą się drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z patogenem (znajdującym się np. na przedmiotach, których uprzednio dotykała chora osoba), szybko rozprzestrzeniają się w takich miejscach, jak szkoła, przedszkole czy szpital. Jeżeli wiemy o wielu chorujących tam osobach, starajmy się unikać konieczności przebywania w tego typu placówkach. Co więcej, jeśli to my mamy zapalenie gardła, zostańmy w domu zarówno ze względu na bezpieczeństwo swoje – zwiększone ryzyko powikłań – jak i innych, którzy mogą się od nas zarazić.

Objawy wirusowego zapalenia gardła:

  • ból,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk błony śluzowej gardła,
  • zwiększona ilość wydzieliny,
  • drapanie, pieczenie w gardle,
  • problemy z przełykaniem,
  • uczucie „guli” w gardle.

Należy podkreślić, że w większości przypadków stan zapalny w przebiegu infekcji wirusowej nie ogranicza się do samego gardła. Często dotyka też migdałków podniebiennych i śluzówki nosa, co wiąże się z cieknącym katarem i  zatkanym nosem. Infekcji wirusowej może towarzyszyć też suchy kaszel, stan podgorączkowy, ogólne osłabienie, bóle głowy oraz mięśniowo-stawowe. Objawy rozwijają się po kilku dniach od zainfekowania wirusem i trwają około tygodnia.

Bakteryjne zapalenie gardła

W tym przypadku symptomy są znacznie intensywniejsze niż we wcześniej opisanej infekcji. Co więcej, nasilają się znacznie gwałtowniej, ponieważ mogą w pełni rozwinąć się nawet w przeciągu kilku godzin. Gorączka jest wyższa – zwykle przekracza 38-38,5 °C i towarzyszą jej dreszcze, osłabienie. Pojawia się brak apetytu, przy czym warto podkreślić, że zwykle w infekcji bakteryjnej nie występuje kaszel.

W przypadku podejrzenia bakteryjnego zapalenia gardła, należy zwrócić szczególną uwagę na ewentualny obrzęk węzłów chłonnych – są wtedy powiększone i tkliwe – oraz treść ropną, która może pojawić się na tylnej ścianie gardła. Znacznie powiększone są też migdałki i występuje na nich charakterystyczny nalot.

Leczenie zapalenia gardła

Wirusowe zapalenie gardła leczymy objawowo. W czasie przeziębienia przede wszystkim należy pamiętać o odpoczynku, unikaniu wysiłku fizycznego oraz częstym nawadnianiu organizmu.

Jeżeli w czasie infekcji występuje podwyższona temperatura, powinniśmy sięgnąć po leki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym – ibuprofen lub paracetamol. Trudności z gardłem łagodzimy pastylkami do ssania, aerozolem czy roztworem do płukania. Jedną z pomocnych w tym zakresie substancji jest benzydamina, która ma nie tylko właściwości przeciwbólowe, lecz także odkażające oraz przeciwzapalne. Warto sięgnąć również po domowe sposoby, np. płukanie gardła roztworem sody oczyszczonej – wystarczy pół łyżeczki sody wymieszać z połową szklanki ciepłej wody. Gardło płuczemy 2-3 razy dziennie, co zadziała m.in. antyseptycznie.

Jeżeli zaś dopadła nas infekcja bakteryjna, poza koniecznym odpoczynkiem, należy wprowadzić antybiotykoterapię. Co ważne, jej zastosowanie sprawia, że po 24 godzinach przestajemy już zarażać innych. Pomaga więc nie tylko nam, lecz także osobom znajdującym się obok – niech nikomu nie zagraża zapalenie gardła!

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mysza
1 rok temu

Nie lubię mieć zapalenia gardła. Staram się wtedy najszybciej wyleczyć tę infekcję wirusową. Tutaj znalazłam fajny poradnik https://gloswielkopolski.pl/infekcja-bakteryjna-jakie-sa-objawy-i-ile-trwa-infekcja-bakteryjna/ar/c14-14839580. Oczywiście na początku zapalenie gardła staram się wyleczyć domowymi sposobami, ale jak nie pomoże, to sięgam np. po syrop Groprinosin. Infekcje staram się wyleczyć jak najszybciej, bo później można gorzej zachorować.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content