Oszuści metodą „na wnuczka” znów grasują. Telefonowali do seniorów w Jadachach i Furmanach

policja

Do prób wyłudzenia pieniędzy doszło dzisiaj przed godz. 10. Do mieszkańców miejscowości Jadachy w gminie Nowa Dęba i Furmany w gminie Gorzyce, zadzwonił mężczyzna, który podając się za ich krewnego poinformował rozmówcę, że uczestniczył w wypadku drogowym i prosi o szybką pomoc finansową, na pokrycie odszkodowań pokrzywdzonym.

Seniorzy w tych przypadkach byli czujni, nie dali się nabrać oszustom i natychmiast powiadomili o zdarzeniu policję.

Tylko w 2019 roku policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu odnotowali blisko 30 prób wyłudzenia pieniędzy na tzw. „ wnuczka”. W jednym przypadku seniorka przekazała pieniądze oszustom, ponosząc straty w wysokości 10 tysięcy złoty.

Pamiętajmy, że niezależnie kto dzwoni i na jaki cel potrzebuje pieniędzy, to pod żadnym pozorem nie należy przekazywać ich osobie nieznajomej.

Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą „na WNUCZKA” – pamiętaj:

  • nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,
  • zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki Policji,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich,
  • nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,
  • jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.

Porozmawiaj ze swoją babcią lub starszą sąsiadką i ostrzeż ją przed oszustami. Nie bądźmy obojętni – zadbajmy o bezpieczeństwo naszych najbliższych.

foto&źródło: Policja

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
czujny
1 rok temu

Nie wprowadzajcie ludzi w błąd z tym 112, potrzebujesz pomocy Policji,dzwonisz od razu ba 997

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content