Wszystko, co warto wiedzieć o cięciu plazmowym!

pexels-photo-1474993

Proces cięcia metali nadal kryje mnóstwo tajemnic! W tym celu wykorzystuje się różne sposoby, a obecnie jednym z najpopularniejszych jest cięcie plazmowe. Polega ono na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej metody? W jakich sytuacjach przydaje się cięcie plazmowe?

Czym jest plazma i z czego składa się system plazmowy?

Jeżeli chcemy dobrze zrozumieć zjawisko cięcia plazmowego, warto się dowiedzieć z czego ogólnie składa się ten system. Ogólnie plazma to zjonizowana materia, która swoją strukturą przypomina gaz, ale różni się wyższą jonizacją cząsteczek. Często też bywa nazywana czwartym stanem skupienia. Przewodzi ona prąd elektryczny, a gdy osiągnie on odpowiednią wartość, to plazma emituje energię w postaci światła i ciepła. Do cięcia plazmowego wykorzystuje się specjalne urządzenia, które można kupić, np. na https://www.eckert.com.pl/pl/offer/80,ciecie-plazmowe.html.

A z czego składa się system plazmowy? Z reguły wyróżnia się w nim cztery podstawowe elementy: źródło zasilania, palnik plazmowy, przewód uziemiający i części eksploatacyjne. W niektórych przypadkach pojawiają się też konsole gazowe, które ułatwiają dozowanie gazów technicznych (najczęściej są to tlen, azot oraz argon).

Na czym polega proces cięcia plazmowego?

Wiemy już czym jest plazma oraz z czego składa się system plazmowy, więc można już wyjaśnić jak wygląda proces cięcia plazmowego. W przypadku konwencjonalnego systemu plazmowego w momencie wciśnięcia spustu palnika podaje on prąd o niskim natężeniu, który następnie wraca do źródła. W tym samym czasie podaje się gaz pod dużym ciśnieniem, a wskutek tego następuje odsunięcie elektrody od dyszy. Powoduje to jonizację, a w efekcie wytwarza się strumień plazmy. W czasie cięcia plazmą wykorzystuje się wysoką temperaturę w jądrze łuku plazmowego i dużą prędkość strumienia plazmy.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się cięcie plazmowe?

Istotna jest również kwestia, w jakich sytuacjach wykorzystuje się cięcie plazmowe. Z reguły stosuje się go do materiałów przewodzących prąd. Najczęściej jednak cięcie plazmowe wykorzystuje się do stali czarnej, stali nierdzewnej czy aluminium. Możliwości systemów plazmowych są zależne od mocy, ale najczęściej są w stanie rozcinać blachy o grubości 75-150 mm. Można je stosować do pomalowanych, zabrudzonych, a nawet zardzewiałych powierzchni. Nie wymaga to wcześniejszego oczyszczania, a prawidłowej pracy potrzebny jest jedynie dobry kontakt elektryczny. Systemy plazmowe można również zainstalować w robotach oraz na stołach CNC.

A jakie są rodzaje cięcia plazmowego?

Cięcie plazmowe można wykorzystywać na kilka różnych sposobów. Najpopularniejsze rodzaje tej metody to:

  • podstawowe,
  • ukosowane,
  • szablonowe,
  • żłobienie,
  • zmechanizowane,
  • cięcie wielu blach jednocześnie.

Dostępność tak wielu rodzajów cięcie sprawia, że mamy szeroki wachlarz możliwości. Dzięki temu cięcie plazmowe znajduje szerokie zastosowanie i może być często wykorzystywane.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content