Afrykański Pomór Świń dotarł do Tarnobrzega. Cztery martwe dziki znalezione w granicach administracyjnych miasta

dzik

Cztery martwe dziki zostały znalezione na obszarze Tarnobrzeskiego Okręgu Łowieckiego. Wstępne badania przeprowadzone u jednego z dzików potwierdziły, że padł on z powodu afrykańskiego pomoru świń.

Pierwszy martwy dzik został znaleziony ponad tydzień temu przy garażach „na Kamionce” w Tarnobrzegu. Próbki z krwi dzika zostały przekazane do laboratorium w Krośnie które specjalizuje się w wykrywaniu obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń.

– Wstępne badanie pokazało, że jest wynik dodatni – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWiłsą24.pl Robert Bąk, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu.

Zgodnie z procedurami jeśli badanie wstępne wykazało wynik dodatni czyli obecność wirusa, następne badania wykonuje laboratorium w Puławach.

– Taki jest tryb wykrywania wirusa że najpierw jadą próbki krwi do Krosna, tam jest wstępne badanie, jeśli ono wykaże wynik dodatni czyli obecność wirusa na plus, wtedy badania robią Puławy. Po potwierdzeniu wyniku przez Puławy mówimy, że jest to wirus – tłumaczy NW24.pl R. Bąk. – Ale dziś ( czyli 14.02 – przyp.red) znaleziono kolejne martwe trzy dziki. Wstępne oględziny wskazują, że jest to wirus – dodaje.

Poszukiwania ewentualnych kolejnych martwych dzików rozpoczęły się w sobotę 15 lutego br.

– Dzisiaj jest gigantyczna akcja poszukiwania padłych dzików w tym regionie. Cały ten obszar przeszukuje około 40 myśliwych z pracownikami weterynarii. W przypadku znalezienia martwego dzika truchło będzie zabezpieczone, zaś cały obszar zostanie zdezynfekowany – wyjaśnia Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu.

– Podjęliśmy również decyzje o nasileniu odstrzału dzika wzdłuż takich korytarzy ekologicznych, gdzie ta zwierzyna może się przemieszczać. Spowodowane jest to tym, że nieopodal mamy Budę Stalowską, tam w okolicach stawów szacuję że może być około 300 dzików. Dziki mają tam swoją ostoję z uwagi na niedostępny dla człowieka teren bagien i szuwarów. Jeśli wirus się tam przeniesie, to mamy praktycznie 20-30 lat wirusa na miejscu – dodaje.

Afrykański pomór świń występuje głównie w Afryce. Chorobę opisano po raz pierwszy w 1921 roku w Kenii. Pierwsze przypadki ASF w Europie pojawiły się w Portugalii w 1957 roku, zaś pierwszy przypadek choroby w Polsce miał miejsce 14 lutego 2014 roku.

– To pierwszy przypadek wirusa na terenie naszego okręgu, jego przypadki odnotowane są w Nisku. Wszyscy jesteśmy zaskoczeni bo to jest 35 km w linii prostej od przypadku wirusa w okolicach Niska. Więc ktoś to musiał przenieść, na pewno nie zwierzę tylko pewnie człowiek – tłumaczy R. Bąk.

Wirus jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi duże straty gospodarcze. W przypadku znalezienia martwego dzika należy powiadomić o tym odpowiednie służby, tj. weterynarza powiatowego, policję lub straż miejską.

Fot. Piotr Morawski\archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ewa
1 rok temu

Wszelkie plagi egipskie spływają na tą mieście Jak pech to pech Może by jakiegoś szamana sprowadzić żeby jakieś czary odprawił

oj!
1 rok temu
Reply to  ewa

owinac w plandeki z wislostrady i zakopac

Mar
1 rok temu
Reply to  ewa

Wystarczy nawrócić się do Jezusa Chrystusa. Polecam:
https://www.jezus.pl/uploads/1/3/4/6/13469490/czy_jestes_dobrym_czlowiekiem_web.pdf

łysy
1 rok temu
Reply to  ewa

Ty wiesz w ogóle jakie to są plagi egipskie ?

Misiek
1 rok temu

Kiedy ludzie zrozumieją, że przemysłowa hodowla zwierząt na mięso to same problemy. Niszczymy planetę. Zwierzęta w fermach na świecie zjadają ponad 80% produktów rolnych(aż tyle przeznacza się na paszę) są nosicielami masy chorób: szalonych krów, ptasiej grypy, ASF a koronawirus również podobno od zwierząt przeniósł się na ludzi. Dwutlenku węgla fermy zwierząt produkują więcej niż transport. Każdy kto kupuje mięso w sklepie odpowiada za to całe zło. Gdyby nie było popytu na mięso wtedy producenci muszą ograniczać jego „produkcję” Nie wspominam o ogromie niepotrzebnego cierpienia zwierząt i ich zabijania… Odszkodowania za likwidację i utylizację świńskich ferm zapłacimy wszyscy z publicznych pieniędzy

xxl
1 rok temu
Reply to  Misiek

Misiek albo jesteś BARANEM bez ujmy dla zwierząt, albo ci mały nie staje i masz z tego powodu kompleksy.Przestań pieprzyć głupoty.

vege
1 rok temu
Reply to  xxl

Misiek nie przejmuj się panem xxl. Zapewne kawałek schabu staną mu w gardle 🙂 Fakty dotyczące jedzenia mięsa są prawdziwe i brutalne, wielu nie chce o tym wiedzieć. Tak im się lepiej żyje nie wiedząc, że sami przyczyniają się wspomnianych problemów.

xxl
1 rok temu
Reply to  vege

za tobie nie stanie już nic haha

Baranów
1 rok temu

Niech się cieszy niedoszły właściciel świńskiej fermy, która miała powstać w Dymitrowie… Na pewno inwestycja by się szybko nie zwróciła. W dzisiejszych chwiejnych czasach produkcja trzody jest tak ryzykowna jak inwestycje w narciarstwo 😀

elvis
1 rok temu

No tak włodarz Mareczek i rodzinna spółka nie dopuścili by do żadnego ASF .No w końcu zlikwidować taką chlewnię w centrum Baranowa .

Maksiu
1 rok temu

Rozdziobią nas kruki, wrony

Vienio78
1 rok temu

Pi…… Nie a z kąd się tam znalazły? Ktoś mi może powiedzieć?

Mar
1 rok temu

Luz, obecna plejada bez zbędnej zwłoki upora się z tym problemem, podobnie jak z wycinką drzew w Zwierzyńcu 😉

Dorian
1 rok temu

odgrodzić las plandekami i palikami.
Tarnobrzeg palikami stoi

997
1 rok temu
Reply to  Dorian

Ogrodzimy miasto plandeką i palikami i będziemy strefą wolną od ASF 🙂 Starczy tej co mamy gdyż dużo nie ma do grodzenia skoro asf mamy już przy garażach na Komionce.

Mafianadleśn.
1 rok temu

Drzewa „zdychają” w setkach rocznie i nie ma problemu 4 dziki padły z udaru bo nie ma drzew by je osłonić – wina czarnego kontynentu

osz
1 rok temu
Reply to  Mafianadleśn.

Zdiagnozowałeś to TAK jak tylko potrafi wyedukowany lewak i nie wykształcony pseudo-ekolog.

smile
1 rok temu

Dzik jest dziki, dzik jest zły
Dzik ma bardzo ostre kły
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo zaraz zmyka… 🙂 🙂 🙂

Bartek
1 rok temu
Reply to  smile

Nie ma to jak błysnąć. Locha jest niebezpieczna, dzik miałby Cię w d…

smile
1 rok temu
Reply to  Bartek

Idź do dzika to błyśniesz i Ty… 🙂 🙂 🙂

Echty
1 rok temu

I trafiło i na nas

lu
1 rok temu

To wina myśliwych, którzy roznoszą ASF setki kilometrów po każdym polowaniu.

wnyk
1 rok temu
Reply to  lu

ASF to nie to samo co GŁUPOTA którą ty roznosisz!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content