Tarnobrzeg: Projekt płatnych stref parkowania po konsultacjach. Co się zmieniło ?

wschod-slonca-dron-tarnobrzeg

W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne, dotyczące wprowadzenia w Tarnobrzegu płatnych stref parkowania. Stosowna uchwała podjęta będzie na najbliższej, lutowej sesji Rady Miasta Tarnobrzega, jeśli zostanie przegłosowana, strefa płatnych parkingów ma zacząć funkcjonować w połowie tego roku.

W ramach konsultacji społecznych do komendanta Straży Miejskiej w Tarnobrzegu wpłynęło około 140 uwag pocztą elektroniczną zaś około 20 osób przekazało swoje propozycje zmian bezpośrednio.

– Uwagi mieszkańców dotyczyły głównie zasięgu strefy, potrzeby wprowadzenia strefy, opłat. Strefy płatnego parkowania znajdować się będą w sąsiedztwie placu Bartosza Głowackiego oraz Placu Grota Roweckiego, oraz ulice Mickiewicza, Sokola i 1-go Maja. Uwzględnione zostało również  obniżenie płatności za pierwszą, drugą i trzecią godzinę – tłumaczy komendant Robert Kędziora. – Także wzięliśmy pod uwagę sprawę ulic Szkolnej i Mickiewicza w kierunku placu Bartosza Głowackiego. Tam zostanie zmiana organizacji ruchu zaproponowana w formie ulicy jednokierunkowej, dzięki czemu przybędzie około 28 miejsc parkingowych. – dodaje.

Po poprawkach obniżono opłaty w następujący sposób: z 3 zł do 2,50 zł za pierwszą godzinę parkowania, z 3,60 do 3 zł za drugą, z 4,20 do 3,60 zł  za trzecią i z 3 zł na 2,50 zł za czwartą i każdą następną godzinę parkowania. Nie zlikwidowano opłaty za pierwsze pół godziny parkowania, która ma wynosić 1 zł.

– Spotkałem się z wieloma samorządowcami, podpytywałem o różne pomysły (…) między innymi o to, że można by pierwsze pół godziny zrobić za darmo (…) Mówili „niech Cię Bóg broni przed takimi pomysłami (…) Jeden z burmistrzów mówi mi: Słuchaj, mam w mieście kilka osób, które potrafią co pół godziny przeparkowywać samochód, bo pierwsze pół godziny było za darmo – tłumaczył podczas lutowej konferencji prasowej prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Zmianie uległa forma i opłata za kartę abonamentową dla mieszkańca. – Spadła także opłata za ryczałtowe korzystanie przez mieszkańców którzy mieszkają bezpośrednio przy strefie płatnego parkowania albo samej strefie. Oplata ta wynosić będzie 10 zł miesięcznie za możliwość parkowania w całej strefie (pierwotnie było 50 zł za rok dla każdego mieszkańca – przyp.red) – tłumaczy komendant.

Opłaty za parkowanie w strefie mają być uiszczane w parkomatach gotówką ewentualnie kartą płatniczą lub za pomocą darmowej aplikacji telefonicznej.

Please follow and like us:

52
Dodaj komentarz

22 Wątków komentarzy
30 Odpowiedzi w wątku
1 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
26 Autorów komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gość

Co to za burmistrz opowiada takie głupoty z przeparkowaniem co pół godziny Panie Prezydencie? Wiadomo ,że system po prostu nie wyda dwóch darmowych biletów na ten sam numer rejestracyjny jednego dnia. Tłumaczenie żenujące.

Maksiu

Dokładnie. Nieźle ssane z palca. Bez logiki dodatkowo.

robson

Odwetem ze strony mieszkańców powinno być robienie zakupów w Rzeszowie / Stalowej (gdzie każda galeria ma darmowy parking, są darmowe parkingi w centrum obok płatnych stref) a panu prezydentowi zostaną parkometry, puste centrum i brak wpływów do budżetu miasta. A może pan prezydent ma nieczyste intencje i celowo ogranicza parkowanie w centrum, żeby interes lepiej szedł w PARKACH HANDLOWYCH w naszym grajdole ???? a może to już przygotówka pod Karuzelę ???. Czyli logika prezydenta jest taka – niech upadnie lokalny handel i usługi w centrum miasta u przedsiębiorców – mieszkańców Tarnobrzega, w zamian wzmacniamy sieci handlowe i zewnętrzny biznes.

Mar

Szkoda gadać, bo temat już przerabialiśmy, więc króciutko:
konsultacje dla picu, główny cel: kasa.
W ramach ciekawostki polecam filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=zfJj6edovgs
w szczególności od czasu 7:25.

Bozo

Dubaj? Czy Ty Mar się dobrze czujesz? Zejdź na ziemie. Tu jest nasze zadupie tarnobrzeskie, a Ty myślisz że wprowadzą tu rozwiązania z Emiratów? Otóż nie bo gdyby tak było to wszyscy kupili by 1 ziemniaka w Biedronce na placu Bartosza i dzięki temu mieli by parking za free na 4 godziny. Nieźle teraz dowaliles tym wpisem

Mar

Bozo, przecież napisałem że ciekawostka, więc czego się czepiasz? Chodziło mi tylko o pokazanie, że jak się zrobi warunki, to ludzie przyjdą / przyjadą z pieniędzmi do sklepów, inwestować itd.

Sprawa stref płatnego parkowania jest już raczej przegrana dla mieszkańców, poza tym przerabialiśmy temat przed i w czasie konsultacji w tej sprawie. Jedyne co na tym etapie mogłoby to powstrzymać, to rada miasta, ale w to nie wierzę. Przewiduję, że najwyżej kilku radnych będzie przeciw, paru się nagada ale ostatecznie wstrzyma, a większość będzie za.

Qwerty

Mickiewicza ma być jednokierunkowa? Wypowiedż tego pana to koszmarny bełkot.

asdf

jak zwykle wyciągają kasę z kieszeni mieszkańców ! szkoda nawet słów ! nic innego nie potrafią?

pewex

dlaczego opłata za korzystanie z parkingu przez mieszkańców wzrosła o 120% (!!!) w porównaniu do pierwotnych opłat ?! ( było 50 zł za rok a teraz będzie 120 zł na rok!!!)

Zenek

Chyba 140%. Chce się zabłysnąć liczeniem a wychodzi jak zwykle

Elza

Dokładnie. Ładna obniżka. Kara dla tych którym przyszło mieszkać w strefie. Współczuję tym którzy koło tej strefy mieszkać będą. Niech zapomną o zaparkowaniu auta.

ajć

Jak kupowaliśmy mieszkanie to nie było mowy w akcie notarialnym o tym ,że będą jakieś opłaty parkingowe , więc nie rozumiem dlaczego mieszkańcy mają w ogóle cokolwiek płacić?

Mar

Różni byli prezydenci w Tarnobrzegu, ale chyba żaden wygrywając wybory w pierwszej turze nie zmarnował zaufania mieszkańców w nieco ponad rok prezydentury. A to jeszcze nie koniec, bo niewiadomo czy jakieś inwestycje nie zostaną ściągnięte, a jednocześnie w budżecie zaklepane m.in. 800 tys. dotacji dla Siarki…

gość

Króra jest prywatną spółką akcyjną bez udziału miasta

sekcja

Ta sprawa(tej dotacji) wymaga szczególnego zainteresowania ,bo bardzo dziwna jest milcząca zgoda prawie wszystkich radnych a to trwa już od kilku lat.

Mar

Nie no, to jest przecież świetny interes dla gminy – 800 tys. rocznie za słowo „Tarnobrzeg” w nazwie klubu i na strojach zawodników i zespołu to przecież niedużo 😀 A tak serio, to w celach promocyjnych znacznie lepiej byłoby skierować ofertę do właścicieli aut, polegającą na umieszczeniu na samochodzie dużej naklejki reklamującej np. Jezioro Tarnobrzeskie w zamian za np. 500 zł miesięcznie. 800 000 / 6000 = 133,(3) – 133 auta reklamujące Tarnobrzeg to byłaby znacznie lepsza promocja miasta.

gość

Zespołu bijącego się na 4 ligowych kartofliskach

chonabibe

taniej wyszłoby niż twoje 500 zł jakby przy rejestracjach wydawali nowe ramki z reklamą np Tarnobrzeg- warto zobaczyć, Tarnobrzeg – zawsze wracam tu, Tarnobrzeg moje miasto, Tarnobrzeg warto odwiedzić Jezioro, Tarnobrzeg – miasto moich marzeń…

Mar

Byłoby taniej, a ja osobiście zainwestowałbym te 800 tys. w drogi. Ale to co napisałem o 500 zł, to był wymyślony na poczekaniu przykład lepszego wydania 800 000 zł na promocję miasta, niż dotacja na klub piłkarski z jednej z niższych lig de facto w zamian za słowo „Tarnobrzeg” w nazwie tego klubu i na strojach jego zespołu.

kłopot

No i zbawcy Tarnobrzega mają kłopot, bo po otwarciu ofert na wykonanie dróg nad Jeziorem okazało się, że gmina zaplanowała na ten cel ok. 13 mln, a najtańsza oferta wyniosła ok. 15,7 mln.
http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/bip_tarnobrzeg/index.jsp?place=Menu02&news_cat_id=11&layout=1&page=0
Zakładając optymistycznie, że przy kolejnym przetargu oferenci zejdą z ceny o 1 mln, to i tak będzie brakowało ponad 1 mln. Skąd gmina weźmie te pieniądze? Co wyleci z budżetu?

gość

Brać nie zastanawiać się. Tak tanio patrząc co się w kraju z cenami wyprawia za kilka miesięcy już nie będzie

Mar

O, długo nie trzeba było czekać. Czyżby skrzyżowanie Sikorskiego ze Zwierzyniecką wypadło z budżetu kolejny rok z rzędu? 😉 Apropo to 25 mln z super interesu z udziałami w wodociągach całe pójdzie na rewitalizację Jeziora, ul. Zakładową i wkład własny w te 13 baniek na Plażową i Żeglarską?

Obserwator

To żaden kłopot dla Bozka Sprzeda udziały w Rejonie Dróg Miejskich bo jak twierdził prezydent 6lutego ta spółka to przynosi zyski Sprzedać nie będzie trudno. DO końca kadencji jeszcze trzeba sprzeda Kopalni i wystarczy na rozwój.

Piotr

I dobrze ze będzie płatne…. Całymi dniami stały auta pracowników z urzędu a dla nizadowolonych – takiego wybraliście sobie Prezydenta Miasta.

Bozo

I dalej będą stały auta urzędników. Więc z czego się cieszysz?

Mar

Ja go nie wybrałem, bo głosowałem na kogo innego, także mnie nie obwiniaj za tego prezydenta. Co do aut urzędników, to zgadzam się z Bozo, bo warunki dla stawki zerowej dają furtkę do bezpłatnego parkowania nie tylko urzędników, ale również m.in. radnych.

Bozo

Wszystko ustawione. Brak niewygodnych pytań. Czysta propaganda

Mieszkaniec Centrum

Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie, które powinno być rozszerzone na więcej ulic oraz połączone z instalacją szlabanów przy wjazdach na osiedla mieszkaniowe oraz UWAGA- duże bezpłatne parkingi przed strefą dla ludzi przyjeżdżających!!!!!!!!!!
Jeżdżę naprawdę dużo( 70 tys km/rok autem osobowym) i nigdzie w Polsce nie jeździ mi się gorzej niż w centrum Tarnobrzega, a jeżdżę tu naprawdę jak muszę bo zazwyczaj chodzę….

gość

Trafiłeś w sedno. Wszędzie przed strefami są duże bezpłatne parkingi , gdzie można zostawić samochód nawet na cały dzień i dojechać do pracy w strefie. Tu o ile mi wiadomo nic takiego nie będzie. W efekcie pozostanie mi tylko współczuć mieszkańcom w pobliżu stref. Szpilki tam nie wsadzi a co dopiero samochód zaparkować….

Mar

Idealne miejsce na taki parking to byłaby łąka, ale to teren prywatny. Choć przy planowanej tam galerii powstanie zapewne spory parking, także o ile będzie darmowy (oby), to rozładuje trochę centrum.

gość

Zapomnij.Jak będzie tłok , to wprowaszą bilety.Pierwsze dwie godziny darmowe. Każda rozpoczęta następna 5-10 złotych

Mar

Oczywiście że to tylko w niewielkim stopniu rozwiąże problem i że to gmina powinna kompleksowo i perspektywicznie podejść do sprawy parkowania w centrum (wprowadzanie w pierwszej kolejności płatnego parkowania w miejscach postojowych na ulicach to nieporozumienie). Ale lepiej mieć ten parking przy galerii za darmo przez 2 godziny niż go nie mieć, bo przez 2 godziny trochę można obejść i coś załatwić.

TGBowiec

Precz z Bożkiem.

Bartosz Głowacki

Kiedy spalarnia śmieci?

orzeł

spoko, teraz wydamy kase na parkometry, po wyborach nowy prezydent je zlikwiduje i bedzie git. Ciekawe co na to zegarmistrz. To naprawdę dorżnie lokalny handel i nie mówię tu o 50 zł od przedsiębiorcy (bo kogo nie stać na 50 zł powinien się zastanowić ;)) tylko o klientach. Wiadomo kto będzie grabarzem, i głównym odpowiedzialnym za tabliczki „do wynajęcia/sprzedania”

mieszczuch

Ja bym na miejscu pracowników firm oraz instytucji państwowych zapytał prezydenta jak widzi ich sytuację w momencie wprowadzenia płatnych stref parkowania. Odpowiedź aby przesiąść się do mpk odrzucam z prostego powodu, u nas to co jest to jest namiastka mój.

mieszczuch

*mpk

orzeł

pewnie by odpowiedział, że jak ich nie stać na 20zł dziennie to muszą sie lepiej starać i zastanowić się 🙂

sYk

strefy są wszędzie nawet na totalnych wichurach, dlatego po co ten lament, miasto zarobi na nas, i Wersal bedzie trwał a co.

Tarnobrzezanin

To za małe miasto na takie ściąganie kasy z mieszkańców.

Woda

Kiedy podwyżki cen wody Na konferencji prezydent Bożek mowil że sprzedaż udziałów w spółce nie powoduje podwyżki cen wody. To dlaczego spółka przygotowuje podwyżki Już wszystko zdrożało podatki parkingi itd

wrzos

Wiele tu nie slusznej krytyki,proponuje auta pozostawiac pod swoimi domami/blokami na swoich osiedlach,dupska pakowac do autobusow MPK,jadacych do centum i wtedy nie bedzie problemu ze znalezieniem wolnego miejsca dla auta,czy korkow w srodmiesciu!Znam takie osoby,ktore np.jednego przystanku nie przejda do sklepu czy urzedu tylko dupsko autem woza w ten sposob tworzac i tak na waskich ulicach centrum zatory,blokujac w ten sposob miejsca dla przyjezdnych z odleglejszych rejonow miasta czy z innych miast.Wladza miasta natomiast proponuje powazne rozwazenie tematu budowy duzych parkingow na przedmiesciach Tarnobrzega,aby mozna bylo tam swoje auto zostawic nie wjezdzajac nim bezposrednio do ciasnego centum.Jak najbardziej jestem zwolennikiem… Czytaj więcej »

Sawa

Autobusy MPK ,nie rozśmieszaj mnie.

Mar

Gdzie niby „Wladza miasta natomiast proponuje powazne rozwazenie tematu budowy duzych parkingow na przedmiesciach Tarnobrzega”? Podaj link do komunikatu czy wywiadu. Poza tym najpierw buduje się takie parkingi (darmowe) i organizuje transport zbiorowy z tych parkingów do centrum i spowrotem (darmowy), a dopiero jak taka alternatywa zostanie zapewniona wprowadza się opłaty za parkowanie w centrum. W Tarnobrzegu dokładnie na odwrót.

Jan

Wytrzymamy do końca kadencji,a potem jestem przekonany ,ze ŻADEN nauczyciel nigdy więcej nie zostanie prezydentem ani nie wejdzie do rady miasta.

Logika

To jeden z najgorszych pomysłów ostatnich lat,który ma uzasadnić dalszy byt straży miejskiej… Strefa płatnego parkowania zabija handel w małych miastach i tak samo będzie w Tarnobrzegu. Lepiej zlikwidować straż miejską, na jedno wyjdzie…

Gość

Słuszna uwaga likwidacja straży niejskiej j

Mar

To jest myśl. A etaty w SM zastąpić etatami pracowników utrzymania komunalnego, żeby miał kto sprzątać psie gowna, przycinać wiszące nisko gałęzie itd.

Bolek

SM bedzie istniec dp konca swiata I dwa dni dłużej bo po takich geniusiach tez musi ktoś posprzatać.Póki co karawana jedzie dalej a kundle szczekają.

Mar

Dobrze napisane: karawana jedzie dalej. Robione są kolejne pętle po mieście za publiczne pieniążki, mijając wieśniacko zaparkowane auta, załatwiające się pieski i inne rzeczy.

gość

Zatrzymałem sie dzis na rynku w Kolbuszowej w strefie płatnego parkowania na szybkie zakupy i o dziwo pierwsze pół godziny było za darmo. Można panie prezydencie nie dobijać kulejącego handlu na naszym rynku? Ludzie będą go omijać autem z daleka bo szkoda im będzie złotówki. Niby złotówka to tylko mała woda ale to pewne, że rynek straci wielu klientów..

mrA

Proste rozwiązanie na brak miejsc parkingowych. Szacuję że ok 300-400 pracowników dojeżdża do miejsc pracy w tzw. centrum. Wystarczy uruchomić dodatkowe linie MKS (pracownicze) w godzinach szczytu tj. między 7-8 rano i 15-16 popołudniu, w ten czarodziejski sposób parkingi opustoszeją i nie będą potrzebne parkomaty.
Jakoś pracownicy mogą dojeżdżać np. do Machowa i pokrywać koszty dojazdu.
Przecież parkingi na 9 godzin non-stop zapychają pracownicy tych instytucji.