8 km płot i opryski w walce z ASF

Jednym z omawianych działań było m. in. postawienie płotu w okolicach Padwi Narodowej, który ma oddzielić powiaty, tarnobrzeski i mielecki . – Według pierwotnej koncepcji planowanej przez Urząd Wojewódzki płot miał mieć długość 22 km, ostatnie plany mówią jednak o 8 km – mówił starosta Jerzy Sudoł. Kolejną omawianą bronią przeciw ASF był oprysk, który będzie zastosowany na granicy obydwu powiatów, mający odstraszyć dziki.

Wszystkie działania mają prowadzić do tego, by powstrzymać ASF, by choroba nie dotarła do sąsiadującego z powiatem tarnobrzeskim powiatu mieleckiego. W sąsiednim powiecie są bowiem chlewnie i zakłady mięsne, dla których ASF może być prawdziwą klęską.

Prócz starosty Jerzego Sudoła i jego zastępcy Jacka Rożka w spotkaniu wzięli udział Kazimierz Błasiak, sekretarz powiatu, Marian Róg, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu, Marek Pietrykowski, Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu, Piotr Rucki, Powiatowy Lekarz Weterynarii i koordynator zadań w zakresie ASF, Robert Bąk, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu, Justyna Długosiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba, Leszek Mirowski, zastępca burmistrza Nowej Dęby, Józef Bereski, Komendant Miejsko-Gminnego Związku OSP w Baranowie Sandomierskim, Damian Bartłomowicz, pracownik ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Wszyscy zebrani zadeklarowali swoją pomoc w walce z wirusem ASF. Strażacy z Baranowa postanowi udostępnić nawet łodzie, dzięki czemu można będzie szukać padłej i chorej zwierzyny także od strony wody.

Do przeszukiwania terenów powiatu na wniosek wojewody zaangażowane zostały Wojska Obrony Terytorialnej. Minister Obrony Narodowej oddelegował 125 żołnierzy, którzy będą do dyspozycji aż do 7 marca.

Jak poinformował zebranych Piotr Rucki, do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii codziennie napływają nowe zgłoszenia o padłych dzikach. – Nasza rola polega na tym, żeby zabezpieczyć zwłoki i pobrać materiał do badań laboratoryjnych – zapewnia Piotr Rucki. – Informujemy też o wszystkim zakłady utylizacyjne, które bezpiecznie zabierają i utylizują padłe sztuki.

W sprawie znalezienia padłych dzików można dzwonić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tarnobrzegu, tel. 15 822 27 04, do Straży Miejskiej w Tarnobrzegu, tel. 986, do Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, tel. 15 851 33 10 lub pod numer alarmowy – 112.

foto&info: Powiat Tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
maniek
1 rok temu

Jak będą wybite wszystkie dziki i świnie na tym terenie ile będzie kosztował 1 kg mięsa wieprzowego ? Niemcy chyba już zacierają ręce na taki news, zaleją nas wieprzowiną i zaplacimy jak za zboże .

Marnowanie publicznych pieniędzy
1 rok temu

8km płotu tylko po to aby udawać, że władze coś robią i wydać bez sensu publiczne pieniądze. Jeszcze nikt nie zatrzymał ASF. Normalni ludzie cały czas powtarzają, że dziki nie chodzą w odwiedziny do krewnych w chlewniach, że najskuteczniejszym środkiem jest bioasekuracja gdyż to człowiek przenosi do chlewni ASF. Każdy to rozumie tylko nie wydający publiczne pieniądze.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content