Tarnobrzeg: Będą płatne strefy parkowania

– Uchwała ta ma służyć tzw. rotacji pojazdów, czyli krótko mówiąc żeby tarnobrzeżanin lub przyjezdna osoba mogła w miarę spokojnie zaparkować samochód w centrum miasta, załatwić sprawę, odwieźć dziecko do jednego przedszkola, bo jedno przedszkole jest tylko w tej strefie płatnego parkowania, ewentualnie inne sprawunki – mówił prezydent Dariusz Bożek.

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, część radnych sugerowała, by została ona raz jeszcze skierowana do komisji technicznej.

– Rozpocznijmy powtórny dialog z mieszkańcami, pochylmy się nad tymi uchwałami, to nie jest żaden wstyd. My po prostu wkładamy rączkę do portfela – mówił przewodniczący RM Bogusław Potański.

– Tych miejsc na początek jest za dużo, więc panie prezydencie ja zagłosuje za, pod warunkiem że obieca pan (…), że liczba miejsc parkingowych będzie wprowadzana sukcesywnie. Wprowadzimy mniej, a jeśli okaże się że jest za mało, to będziemy dokładać – tłumaczył wiceprzewodniczący RM Bogusław Szwedo.

– Zdecydowanie łatwiej będzie rozwijać strefę. Po co od razu 25 parkometrów? Kupmy dziesięć, wyznaczmy faktycznie najważniejszych dziesięć punktów, takich które będziemy mogli przez ten okres zbadać , ewentualnie w momencie gdy tych miejsc będzie za mało i ta rotacja będzie zdecydowanie mniejsza „leasingować” sprzęt możemy cały czas i dokupywać te parkometry cykliczne rozbudowując tę strefę – proponował radny Łukasz Nowak.

– Objecie strefą całego rynku dobije handel na naszym placu Bartosza Głowackiego bo nikomu nie będzie się opłacało (…) Czy jesteśmy aż tak atrakcyjni żeby bronić dostępu na nasz rynek? – pytała retorycznie radna Anna Pekar.

– W mojej ocenie nie ma nic gorszego, niż próbować coś zmienić i zrobić jeszcze gorzej (…) Ludzie będą szukać miejsc parkingowych wszędzie, ale nie tam gdzie są parkometry. I z jednej strony będziemy mieć pełno wolnego miejsca, a z drugiej strony będą zablokowane miejsca między blokami (…) Współczuje w tym momencie mieszkańcom Przywiśla, jeżeli ul. 1 Maja będzie cała w parkometrach – mówił radny Kamil Kalinka.

W poprawionym projekcie uchwały w porównaniu do jej pierwotnej wersji zmniejszono liczbę miejsc objętych płatnym parkowaniem z 700 do 300. Miejsca płatne mają być wprowadzane systematycznie.

– Przyjmijmy szeroką strefę taką jaka jest, a wprowadzajmy systematycznie, czyli wprowadzimy w pierwszej kolejności parkometry obok Placu Bartosza Głowackiego i ul. Grota – Roweckiego, i później będziemy dokładać, żeby nie było sytuacji takiej że w poniedziałek Kowalski się budzi i wszystkie parkingi są płatne (…) Będziemy wprowadzać to systematycznie – mówił komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu Robert Kędziora.

Strefa płatna obejmie ulice wokół placu Bartosza Głowackiego: Dominikańską (od ul. Tadeusza Kościuszki do ul. Sandomierskiej), Sandomierską (od skrzyżowania z ul. Dominikańską do Placu Bartosza Głowackiego), Dr Olgi Lilien (na całej długości), Tadeusza Kościuszki (od ul. Dominikańskiej do parkingu przy pl. Dr. Antoniego Surowieckiego), Adama Mickiewicza (od Placu Bartosza Głowackiego do skrzyżowania z ul. Sokolą), Szeroką (na całej długości); Plac Generała Grota Roweckiego oraz ulice w jego pobliżu: Józefa Piłsudskiego (od skrzyżowania z ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego do skrzyżowania z ul. Henryka Sienkiewicza) i Henryka Sienkiewicza (od ul. Szerokiej do Ronda Solidarności). Ponadto strefa zostanie wprowadzona na ulicach Sokolej (od skrzyżowania z ul. Adama Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Juliusza Słowackiego) i 1 Maja (od skrzyżowania z ul. Sokolą do skrzyżowania z ul. Waryńskiego).

Opłaty: pierwsze pół godziny – 1 zł, pierwsza godzina – 2,50 zł, druga godzina – 3 zł, trzecia godzina – 3,60 zł, czwarta i każda następna – 3 zł. Strefa będzie obowiązywała od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 17.30, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych. Miesięczny abonament dla osób mieszkających przy ulicach objętych strefą ma wynieść 10 złotych. Przedsiębiorcy mogą płacić 50 złotych od samochodu miesięcznie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 6 było przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Teraz uchwała trafi teraz do Wojewody Podkarpackiego.

Szczegóły w materiale video
video: TVL

Od ok. 1:50:00 ( w drugim materiale dokończenie)

Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
orzel
1 rok temu

motory i skutery tak samo płatne?

mieszkaniec TBG
1 rok temu

Pierwsze co rozwaliło mnie to rozdwojenie jaźni przewodniczącego? wklejam cytat: „– Rozpocznijmy powtórny dialog z mieszkańcami, pochylmy się nad tymi uchwałami, to nie jest żaden wstyd. My po prostu wkładamy rączkę do portfela – mówił przewodniczący RM Bogusław Potański.” podczas dyskusji o płatnych strefach po czym zagłosował za strefami co widać na załączonym obrazku, komedia 😀

Bogus
1 rok temu

Taka to teraz rada

Mar
1 rok temu

To się nazywa być za a nawet przeciw 😀 Ale to nie pierwszy taki przypadek, np. Pan Prezydent ma tak samo z zadłużaniem miasta.

wrzos
1 rok temu

i dobrze w ten sposob centrum miasta sie troche odkorkuje,bo wszedzie tam ciasno,pakowac dupska w autobusy MPK,zamiast samochody i wszyscy na tym skorzystaja.Wiecej tlenu ,mniej spalin.

TBG
1 rok temu
Reply to  wrzos

Nic się nie odkorkuje,będzie gorzej niż jest .Już widzę jak natychmiast zostaną wynajęte pustostany po lokalach obok dawnego Orbisu i jak prężnie będzie się rozwijał handel w okolicach placu czerwonego, jeśli mieszkańcy tej niebogatej mieściny będą musieli jeszcze za to płacić.A Ty próbowałeś wsadzić swoje dupsko w MPK. Wątpię, bo inaczej nikomu byś nie polecał tej wątpliwej „przyjemności” Ja się ostatnio z konieczności przemieszczałem i wrogowi nie życzę tego „komfortu”

orzel
1 rok temu
Reply to  wrzos

albo jesteś bardzo młody albo już końcówka, zdrowia

Mar
1 rok temu
Reply to  wrzos

Wrzos, widzę że masz wiarę w MPK Tarnobrzeg. Widocznie nie wiesz jak jest m.in. z kupnem biletów w tym przedsiębiorstwie. Lepiej sprawdź, zanim wybierzesz się w podróż.
http://mpk.tarnobrzeg.pl/Sprzedaz_biletow.html

kierowca
1 rok temu

Ktoś mi wytłumaczy ile zapłacę za 4 godziny postoju na płatnym parkingu bo nie rozumiem. „czwarta i każda następna – 3 zł.” Gdy wrzucę 3,6zł do parkomatu to mogę stać 3 godziny a jak będę chciał stać cztery to muszę wrzucić 3,6+3zł??? Opis dotyczący opłat nie jest jasny dla człowieka niekorzystającego wcześniej z płatnych stref 🙁

Mar
1 rok temu
Reply to  kierowca

2,50 zł (pierwsza godzina) + 3,00 zł (druga godzina) + 3,60 zł (trzecia godzina) = 9,10 zł za pierwsze 3 godziny. Za każdą kolejną (od czwartej) trzeba będzie zapłacić kolejne 3 zł.

kierowca
1 rok temu
Reply to  Mar

Dzięki. Taniej wyjdzie kupować co godzinę nowy bilet za pierwszą godzinę po 2,5zł 🙂 W normalnym świecie im więcej czegoś kupujesz, z czegoś dłużej korzystasz to masz taniej. W Tarnobrzegu jest drożej 🙁

orzel
1 rok temu
Reply to  kierowca

no widać, że „w świecie” to jednak nie byłeś

Owen
1 rok temu
Reply to  kierowca

Za 4 godz zapłacisz 12,10 zł. Za pierwszą -2,50, za drugą (nie za dwie tylko za grugą godz.) 3 zł., za trzecią 3,60, za czwartą i każdą następną + 3 zł. + 3 + 3…….itd.

przewodniczący kołchozu
1 rok temu

Przewodniczący Rady Miasta jest najlepszy. Albo mówi, że „wniosek został zaakceptowany negatywnie” albo głosuje za uchwałą którą krytykuje 😀 Komedia. Może pomyliły mu się przyciski? 😀

Owen
1 rok temu

Według mnie żeby powiedzieć, że cos zostało zaakceptowane negatywnie to trzeba po prostu być niedouczonym i to na podstawowym poziomie. Takich rodzynków jest tam znacznie więcej. Cóż, jaka Rada….i odwrotnie. Najgorsze jest jednak to, że poziom wypowiedzi odzwierciedla poziom myślenia tych ludzi.

orzel
1 rok temu

globo nieudaczniku życiowy, jak ci sie tak chce?!

Ztarnobrzega
1 rok temu

Jeśli ktoś pisze – publikuje coś publicznie i jeśli reprezentuje jakiś organ administracji, lub nawet samego siebie – to wypadałoby – z szacunku do czytelników i w celu dbania o imię swoje, lub tego kogo reprezentujemy pisać poprawną polszczyzną. Proszę mieć odrobinę wstydu i po prostu nauczyć się pisać, lub po prostu przestać pisać publicznie.

wrzos
1 rok temu

Do TBG tak korzystam codziennie z autobusow mpk,gdyz samochod mam uszkodzony a do centrum musze dojezdzac{bilet miesieczny}a co do Rynku,tam gdzie sprzedawali tandete,i nikt jej nie kupowal to teraz lokale puste.Minely juz czasy odpustu w sklepach!

TBG
1 rok temu
Reply to  wrzos

Czyli jechaliśmy zupełnie innymi MKS,ami. bo Ja wspominam to jako dość mocną traumę. Duszne,brudne,rozklekotane( jak dojechałem na Dzików miałem wrażenie że mi się narządy wewnętrzne rozklekotały) i niezbyt mili kierowcy.(Oprócz jednej kobitki w 11 która jest pogodna i jest dobrym kierowcą )

wrzos
1 rok temu

Teraz to w wielu miastach sa takie tendencje,aby ich starowki mialy swoj klimat,cukiernie ,kafejki,lodziarnie,itd.Natomiast handel przeniosl sie do galerii handlowych,w ktorych wiele ciekawych sklepow i niekoniecznie drogich.Tarnobrzeg musi pojsc tez tym torem(przyklad z mniejszego Sandomierza),Jakies czastkowe to Stare Miasto mamy,dobre i to,wiec urozmajcmy je czyms fajnym,sklepy tam ale chyba,ze z pamiatkami,inne w tym obszarze miejskim raczej nie beda mialy racji bytu,gdyz teraz ludzie zdecydowanie wola duze galerie na zakupy,wiec i w Tarnobrzegu niech taka szybko powstaje,bo jest potrzebna.W ten sposob przybyli tu nowi klienci galerii,zapewne chetnie odwiedza i tarnobrzeski Rynek i zjedza to ciastko to lody to dobry obiad lub pizze zjedza?Wbrew obawom taka galeria pobudzi do życia cale centrum miasta z korzyscia dla wielu!Bo w tej chwili teren na ktorym ma stanac jest pakudny i wymarly,a wieczorem wyglada jak cmentarz.

Mar
1 rok temu
Reply to  wrzos

Co do klimatu starówki, to trzebaby wyremontować / przebudować / zbudować kilka budynków w rejonie Placu Bartosa Głowackiego, łącznie z budynkiem sądów i prokuratur, żeby taki klimat osiągnąć. Powodzenia.

Co do urozmaicania Starego Miasta sklepami z pamiątkami itp. to jak na wolnym rynku chcesz wymóc, aby akurat takie sklepy tam powstały? Gmina ma dotować takie punkty czy jak?

Co do galerii handlowej na łące – zgoda.

Co do stołowania się w restauracjach itp., to żeby Tarnobrzeżan było stać na regularne jedzenie w takich lokalach, z wyjątkiem części należącej do miejscowej elyty, to ogół mieszkańców musi zacząć tu dobrze zarabiać. Powodzenia.

Na twoim miejscu skupiłbym swoje wysiłki na rzeczach mających większe szanse realizacji, np. żeby bilety MPK Tarnobrzeg, z którego podobno korzystasz, można było kupić w normalnej cenie (bez prowizji) nie tylko w jednym punkcie w mieście, który – żeby tego było mało – jest czynny od poniedziałku do piątku:
– w pierwsze trzy i ostatnie trzy dni miesiąca: 9:00 – 17:00,
– w środku miesiąca: 15:00 – 17:00(sic!).

wrzos
1 rok temu

Do MAR,wiesz ja podalem tylko przyklady,jak moznaby ewentualnie odmienic na plus niestety,opustoszaly obecnie tarnobrzeski Rynek?Wielkiego gmachu tarnobrzeskich sadow nie przeniesiemy i musi tkwic w tym niedogodnym dla siebie miejscu,a remontem kamieniczek powinien juz dawno zajac sie nasz nieudolny konserwator{czepial sie laki galerie}a nie widzi jak niektore kamienice sie sypia,narzucajac ich wlascicielom wysrubowane normy w renowacji tych budynkow.Dobrze,ze owa strefa konserwatorska zostala zniesiona i min. Os.Centrum wolne jest juz od jego kurateli. Tak.jak wspomnialem juz.raczej na Rynku lokowac kafejki,bary,cukiernie.piekarnie,gdyz inne sklepy nie maja tam racji bytu.wielu woli galerie na zakupy z daleko bardziej roznorodnym towarem i promocyjnymi cenami.Tak jest w wielu miastach,tak tez zapewne wkrotce bedzie w Tarnobrzegu.To realia handlu!Jesli asortyment towarOw i uSlug bedzie na odpowiednim poziomie a przy tym w rozsadnych cenach to jest duza szansa na to,ze tarnobrzeski Rynek,,rozkwitnie,, a majaca powstac galeria pol km dalej ten ruch tam bedzie napedzala,gdyz do niej zaczna przyjezdzac tacy klienci,ktorzy wczesniej to miasto omijali’a przy okazji zaczna je tez zwiedzac,korzystajac z roznych ofert w tym i naszego Starego Miasta?Mysle,ze wielu mieszkancow w tym rowniez i Ty sie ze mna zgodzisz? Tak ja to widze na nastepne lata,bo miasto nasze wbrew wielu trudnosciom musi sie rozwijac i budowac.

Mar
1 rok temu
Reply to  wrzos

Czyli:
– klimatu starówki w Tarnobrzegu nie będzie, m.in. z powodu zmodernizowania dawnego „Kaprysu” na pawilon handlowy zamiast na kamienicę,
– nie masz pomysłu na to jak wymóc, aby przy Placu Bartosza Głowackiego powstawały, w warunkach wolnego rynku, akurat kawiarnie, bary itp., poza tym w galerii też byłyby tego typu punkty, więc dla wielu nie byłoby po co chodzić z niej na Plac,
– nie masz pomysłu na szybki wzrost zarobków ogółu Tarnobrzeżan, aby mogli oni regularnie korzystać z upragnionych przez ciebie miejscówek na Placu.

Także w tym temacie mogę się z tobą zgodzić tylko w tym, że galeria na łące powinna powstać jak najszybciej.

wrzos
1 rok temu

Oczywiscie marzy mi sie tez,jak wielu innym mieszkancom nowoczesna i wygodna komunikacja miejska z nowym funkcjonalnym taborem{autobusami}i naszymi nie wypozyczonymi jak teraz[CHYBA]z krakowa?Marzy mi sie tez nowoczesne centrum przesiadkowe w rejonie dworca kolejowego.po jego uprzednim remoncie,oraz stworzenie z prawdziwego zdarzenia kolejki podmiejskich pociagow(trojmiasta)Tarnobrzeg,St.Wola, Sandomierz z czestym ich kursowaniem(np co godzine}pomiedzy nimi do poznych godzin wieczornych,Teraz takiego sensownego rozwiazania brak,a autobusMpk w kazdym z tych miast kursuja gora do godz 20-21.a jesli ktos w jednym z tych miast pracuje a w innym mieszka i konczy prace np.po godz 22 lub 23 to koniec,siadz i placz!!

Mar
1 rok temu
Reply to  wrzos

A to jeśli chodzi o marzenia, to ja też mam wiele, np. podziemny parking płatny pod Placem Bartosza Głowackiego. Jednak realia są takie, że na razie obecna plejada będzie wyciskać pieniądze z istniejących parkingów na i przy ulicach, eksploatując mieszkańców opłatami za parkowanie, natomiast miejski transport zbiorowy jest na takim poziomie, że np. jak ktoś przyjedzie do Tarnobrzega na dworzec autobusowy (nota bene prywatny), to nie ma nawet możliwości kupić sobie biletu na mpk-a, o centrum przesiadkowym z kursami MPK na każde osiedle nie rzadziej niż co pół godziny już nawet nie śniąc.

Także w tym temacie proponuję ci zejść na ziemię i zacząć od podstaw takich jak np. bilety jednorazowe MPK w kioskach.

wrzos
1 rok temu

Aby tarnobrzezanie zaczeli lepiej zarabiac,musza w okol miasta powatac nowe zakiady i firmy.Mam tu na mysli szybki rozwoj naszej strefy przemyslowej w dzielnicach Machow i Zakrzow.TARR i nasz pan Prezydent musza o to wszedzie zabiegac,a dodatkowo rozwijac Jezioro,jako atut miasta.BO faktycznie poki co rynek pracy w Tarnobrzegu raczej kiepski.Dodatkowo wiele miejsc pracy tutaj blokuje wies dojezdzajaca do miasta i tu pracujaca,co nie powinno miec miejsca!Ludzie ze wsi maja gospodary,wiec niech tam pracuja.Ale niestety kazde miasto boryka sie z podobna sytuacja.Jestem jednak optymista z natury.wiec wierze,ze ten niekorzystny teraz trend,zacznie sie powoli zmieniac na plus,a miasto nasze mimo duzego dlugu,ktory nad nim wisi tez zacznie wkrotce zmieniac swe oblicze na korzysc.Wielka w tym rola,aby tak sie stalo min.naszego pana Prezydenta i pracownikow poszczegolnych wydzialow urzedu miasta.

wrzos
1 rok temu

Sciaganie do miasta jak najwiekszej liczby inwestorow i przedsiebiorcow,oraz zdecydowanie szybszy rozwoj miasta i jego przestarzalej infrastruktury, poprzez budowe np.nowych drog,blokow.duzych i nowoczesnych sklepow,kina,itd, musi byc priorytetem dla wlodarzy miasta.

Mar
1 rok temu
Reply to  wrzos

Pozostaje ci tylko wybrać się do urzędu i przekonać Prezydenta i Zastępcę Prezydenta do podjęcia zdecydowanych działań w tych kierunkach 😉

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content