Tarnobrzeg: Zamkowy zegar wpisany do rejestru zabytków. Jako rzadko zachowany przykład polskiej myśli technicznej

„Mechanizm zegara wieżowego w Zamku Dzikowskim jest bardzo rzadkim, zachowanym przykładem polskiej myśli technicznej, więc należy uznać go za niebywale ceną spuściznę historii techniki naszego kraju. Zegar ze względu na swoje walory historyczne i wartości naukowe należy objąć ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków ruchomych.

Podniesione wyżej aspekty w pełni uzasadniają wpis w/w obiektów do rejestru zabytków ruchomych województwa podkarpackiego” czytamy w uzasadnieniu decyzji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zegar wieżowy, który od teraz jest już oficjalnie zabytkiem, zainstalowała firma „Royal” z Krakowa w 1930 roku, po odbudowie zamku zniszczonego w wyniku pożaru. Zegar pochodził z najlepszej wówczas wytwórni zegarów wieżowych M. Mięsowicza z Krosna. Wysokiej klasy mistrz zegarmistrzowski Michał Mięsowicz był założycielem „Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych” w Krośnie działającej w latach 1901-1938.

Wielokrotnie był laureatem krajowych i międzynarodowych wystaw przemysłowych, m.in. w 1908 r. otrzymał złoty medal za zegar wieżowy na wystawie w Paryżu.

info: UM Tarnobrzeg
foto główne: Piotr Morawski
foto w galerii: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
As
1 rok temu

Wiadomo może , kiedy spodziewany jest wyrok sądu w sprawie zwrotu zamku?

Jerzy
1 rok temu
Reply to  As

Komu mieliby zwracać zamek? Potomek Tarnowskich jak odwiedził kilka lat temu zamek po remoncie stwierdził tylko że dawna siedziba jego rodu jest pięknie wyremontowana i nikt nie będzie chciał jego zwrotu bo w obecnych czasach nikogo nie byłoby stać na jego utrzymanie.

wrzos
1 rok temu

To jeden z niewielu w ogole pieknie odrestaurowanych zabytkow naszego miasta Palac rodu Tarnowskich,oraz duzy i piekny Park Dzikowski dobrze,ze tak sie stalo.

Ivan
1 rok temu

Ale, że go ruskie wyzwoliciele nie zajumały po wojnie??? Przecież wiadomo, że mieli wydatkową słabość do wszelkiej maści czasomierzy…

Jerzy
1 rok temu
Reply to  Ivan

Raczej szwaby które w zamku miały swój sztab.

Paweu
1 rok temu

Kluczowa informacja z punktu widzenia gospodarki miasta.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content