Tarnobrzeg: Zamkowy zegar wpisany do rejestru zabytków. Jako rzadko zachowany przykład polskiej myśli technicznej

„Mechanizm zegara wieżowego w Zamku Dzikowskim jest bardzo rzadkim, zachowanym przykładem polskiej myśli technicznej, więc należy uznać go za niebywale ceną spuściznę historii techniki naszego kraju. Zegar ze względu na swoje walory historyczne i wartości naukowe należy objąć ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków ruchomych.

Podniesione wyżej aspekty w pełni uzasadniają wpis w/w obiektów do rejestru zabytków ruchomych województwa podkarpackiego” czytamy w uzasadnieniu decyzji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zegar wieżowy, który od teraz jest już oficjalnie zabytkiem, zainstalowała firma „Royal” z Krakowa w 1930 roku, po odbudowie zamku zniszczonego w wyniku pożaru. Zegar pochodził z najlepszej wówczas wytwórni zegarów wieżowych M. Mięsowicza z Krosna. Wysokiej klasy mistrz zegarmistrzowski Michał Mięsowicz był założycielem „Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych” w Krośnie działającej w latach 1901-1938.

Wielokrotnie był laureatem krajowych i międzynarodowych wystaw przemysłowych, m.in. w 1908 r. otrzymał złoty medal za zegar wieżowy na wystawie w Paryżu.

info: UM Tarnobrzeg
foto główne: Piotr Morawski
foto w galerii: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
As
11 miesięcy temu

Wiadomo może , kiedy spodziewany jest wyrok sądu w sprawie zwrotu zamku?

Jerzy
11 miesięcy temu
Reply to  As

Komu mieliby zwracać zamek? Potomek Tarnowskich jak odwiedził kilka lat temu zamek po remoncie stwierdził tylko że dawna siedziba jego rodu jest pięknie wyremontowana i nikt nie będzie chciał jego zwrotu bo w obecnych czasach nikogo nie byłoby stać na jego utrzymanie.

wrzos
11 miesięcy temu

To jeden z niewielu w ogole pieknie odrestaurowanych zabytkow naszego miasta Palac rodu Tarnowskich,oraz duzy i piekny Park Dzikowski dobrze,ze tak sie stalo.

Ivan
11 miesięcy temu

Ale, że go ruskie wyzwoliciele nie zajumały po wojnie??? Przecież wiadomo, że mieli wydatkową słabość do wszelkiej maści czasomierzy…

Jerzy
11 miesięcy temu
Reply to  Ivan

Raczej szwaby które w zamku miały swój sztab.

Paweu
11 miesięcy temu

Kluczowa informacja z punktu widzenia gospodarki miasta.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x