Koronawirus na Podkarpaciu. 271 osób pod nadzorem sanepidu, 8 osób w szpitalu

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 271 osób. Aktualnie hospitalizowanych jest 8 osób. Od początku  wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 73 testy, wszystkie są ujemne.

Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zakażonej koronawirusem SARS-CoV-2.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia podało, że zostało potwierdzonych pięć nowych przypadków koronawirusa. W sumie w Polsce do tej pory mamy 16 pozytywnych wyników badań. Nowe przypadki osób z potwierdzonym koronawirusem to mężczyzna z Krakowa, który wrócił w Włoch. Jest hospitalizowany. Jego stan jest stabilny.

Trzy kolejne przypadki to mężczyźni z województwa śląskiego, którzy byli w kwarantannie domowej. Piąty przypadek został zdiagnozowany we Wrocławiu. Kobieta jest hospitalizowana.

– Te wszystkie osoby były objęte wcześniej monitoringiem służb sanitarnych – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Rozprzestrzenianie się wirusa wśród pacjentów było widoczne także w innych krajach. We wszystkich państwach był gwałtowny wzrost w pierwszych dniach. Wtedy pojawiały się liczby dwucyfrowe wśród nowych przypadków.

Minister zdrowia podkreślił, że prowadzone są działania, by zwiększyć liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych. – Działamy także w zakresie możliwości przekształcenia szpitali w szpitale zakaźne i zwiększenia liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii – dodaje prof. Szumowski. – Wiemy, że w przypadku zaostrzenia się stanu chorego, kluczowa jest możliwość leczenia na łóżkach intensywnych, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze.

Minister zdrowia zaapelował, by osoby starsze, szczególnie uważały na siebie i unikały zgromadzeń publicznych.

Szumowski podał, że zlecono wojewodom, by podpisali umowy na dodatkowe karetki, które mają być przeznaczone tylko do pobierania próbek od osób pozostających w kwarantannie domowej. Wojewodowie mieli wyznaczyć także ambulanse przeznaczone do przewożenia osób podejrzanych o zakażenie. 

8 marca Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

– Te wszystkie działania nie byłyby możliwe bez wejścia w życie specustawy dotyczącej koronawirusa – podkreśla prof. Łukasz Szumowski.  

Zgodnie z danymi Głównego Inspektora Sanitarnego 9 marca mieliśmy potwierdzonych 17 przypadków zakażenia.

– Rozważamy wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną domową – mówi prof. Łukasz Szumowski. – Rozmawiamy na ten temat z resortem nadzorującym służby mundurowe. Chcemy rozpocząć dodatkową opiekę nad tymi osobami. Cześć ludzi pozostająca w kwarantannie domowej to osoby samotne. Wojewoda ma obowiązek dostarczania żywności.

Minister zdrowia podkreślał, że ktoś jest objęty kwarantanną domową, nie może wyjść na spacer czy zakupy. – To jest zakazane. Za to może grozić odpowiedzialność karna – mówił prof. Szumowski. – Apeluję o zdrowy rozsądek. Wiemy, że będzie więcej przypadków, ale jesteśmy na to przygotowani.

W niedzielę Główny Inspektor Sanitarny zamieścił na stronie gis.gov.pl informację w sprawie imprez masowych oraz apel w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce w związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

foto: www.gis.gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
walt
1 rok temu

zaraz będzie paraliż całego kontynentu…obyś żył w ciekawych czasach… i proszę,a tak narzekał człek kilka lat temu na ciepłą wodę w kranie.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content