Biskup Sandomierski zaleca więcej mszy. Aby nie dochodziło do zbyt dużych zgromadzeń

W związku  z  zagrożeniem  epidemią  wywołaną  koronawirusem  oraz zaleceniami ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 10 marca br., których wprowadzenie w życie rekomenduję (zał. 1), zarządzam jednocześnie, co następuje:

1. Księża Proboszczowie i Rektorzy kościołów zwiększą, w miarę możliwości i potrzeb, liczbę Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Dotyczy to również Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, podczas której trzeba wystrzegać się takich praktyk pobożnościowych, jak np. całowanie krzyża.

2. Przy okazji celebracji liturgicznych oraz spełniając w inny sposób posługę duszpasterską, należy trzymać się ściśle obowiązujących przepisów prawa świeckiego, zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz organów władzy wszystkich szczebli, wykonujących swoje ustawowe zadania.

3. Obecna sytuacja nie zwalnia duszpasterzy z obowiązku troski o chorych, starszych i dzieci, którzy z racji na swoją sytuację oraz zagrożenie wirusem nie uczestniczą  w życiu parafii, naturalnie z zachowaniem nr. 2 niniejszego zarządzenia.

4. Po każdej Mszy św. należy odmówić następującą modlitwę, zachęcając wiernych do odmawiania jej również prywatnie i w rodzinach.

Modlitwy o ustanie epidemii

Boże Ojcze Wszechmogący, usłysz wołanie Twojego Ludu, dotkniętego chorobami duszy i ciała.

Święty Boże, Święty mocny,
Święty a Nieśmiertelny
Zmiłuj się nad nami.
Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!
Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!
My grzeszni Ciebie Boga prosimy
Wysłuchaj nas Panie!
Spraw Boże, abyśmy cieszyli się zawsze Twoim błogosławieństwem i wychwalali Cię za wszystkie dobrodziejstwa.
Otocz szczególną opieką Służbę Zdrowia, umocnij chorych i daj wieczne odpoczywanie zmarłym.
Jezu ufam Tobie, Jezu ufam Tobie, Jezu ufam Tobie.
Święta Maryjo, uzdrowienie chorych, módl się za nami.
Wszyscy Święci Pańscy, módlcie się za nami.

5. W zależności od nowych decyzji Konferencji Episkopatu Polski oraz Władz Świeckich, niniejsze zarządzenie będzie uzupełniane.

Nie ulegajmy panice ani desperacji, lecz spójrzmy na nowe wyzwania w duchu wiary.

Całej wspólnocie Diecezji Sandomierskiej z serca błogosławię, zapewniam o modlitwie i pozostaję do dyspozycji każdego w tym szczególnym momencie.

Sandomierz, 11 marca 2020 r.
Krzysztof Nitkiewicz

Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wrzos
1 rok temu

CHYBA TYLKO PO TO , ZEBY CIEMNY LUD CZESCIEJ I WIECEJ IM NA TACE DAWAL! CO ZA OBLUDA!

słownik
1 rok temu
Reply to  wrzos

ciemny i głupi to ten co tak wypisuje,

Janusz
1 rok temu
Reply to  wrzos

Jedna niedziela bez mszy to kilka lub kilkanaście baniek w plecy więc nie mogą sobie pozwolić na zamykanie kościołów.

Bozo
1 rok temu

Zabobon

wrzos
1 rok temu

JAK WIERZYC TO W SAMEGO BOGA, A NIE W OBLUDE KLERU !!

Andrzej
1 rok temu

Kina zamknęli a można było wpuszczać do co drugiego rzędu i co 5 osobę. Czyli przerzedzić jak robi Kościół. Już widać że sytuacja wymknęła się z pod kontroli gdyż po prostu nie jesteśmy przygotowani na wykrywanie tego wirusa i przeprowadzamy zbyt mało testów. Dlatego jest wykrytych tylko 30 przypadków a jest go zapewne wiele razy więcej 🙁

płot
1 rok temu
Reply to  Andrzej

Ale dałeś przykład że ci czerwoni to ograniczeni, tępi i głupi. Kina kalkulują finansowo – kościół nie liczy kasy lecz duchowo. wspiera wiernych. KOMUNA JEST ŻENUJĄCA

osa
1 rok temu
Reply to  płot

Wspiera wiernych, wyciąga kasę i zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Jest TvTrwam, msze mogą oglądać w tv. Skoro wszystkie instytucje są zamykane to dlaczego kościół tego nie robi?

płot
1 rok temu
Reply to  osa

komuch tego nie zrozumie bo kościół jest mu obcy, nie ma tych potrzeb on kościół porównuje do tv a o kasie też nie zrozumiał i komuch będzie tkwił w swym ciemnogrodzie komuszym

PiS da
1 rok temu
Reply to  płot

PiSzesz o komuchach. A czy w PiSie nie ma byłych członków PZPR?

Janusz
1 rok temu
Reply to  PiS da

Najwięcej ze wszystkich partii.

płot
1 rok temu
Reply to  PiS da

widzisz jak byś miał cokolwiek wspólnego z kościołem to byś rozumiał że Bóg daje szansę na poprawę swojego postępowania i są przykłady do naśladowania ale zatwardziały komuch tego nie zrozumie.Tak jak ja nie zrozumie dlaczego komuch uczy katolików czy kościoły mają być zamknięte czy otwarte jeśli i tak on tam nie wchodzi!!! Ta jego aktywność(lub chęć) w rządzeniu i nakazywaniu innym jest nie do przyjęcia zwłaszcza że są w mniejszości!

PiS da
1 rok temu
Reply to  płot

Co to ma wspólnego z byłymi członkami PZPR w PiSie?

płot
1 rok temu
Reply to  PiS da

Tłumaczę ograniczonemu prostakowi — SAM NAPISAŁEŚ””” BYŁYMI „” A WIĘC POPRAWILI SWOJE POSTĘPOWANIE – Bóg dal im taką możliwość

PiS da
1 rok temu
Reply to  płot

Czyli również niektórzy członkowie PiSu byli w PZPR. Czyli albo w PiSie też są ludzie zwani przez ciebie „komuchami”, albo obrażasz ludzi.

Gdybyś nie zauważył, to komuna w Polsce się skończyła, a PZPR uległa rozwiązaniu. Więc ci, którzy byli w PZPR a są w PiSie, niekoniecznie poprawili swoje postępowanie, bo mogli po prostu uciekać z tonącego okrętu.

Wreszcie skoro ci, którzy byli w PZPR a są w PiSie, mogli poprawić swoje postępowanie i przejść na jasną stronę mocy, to równie dobrze mogli tak uczynić ci, którzy byli w PZPR a są np. w PO.

Także na przyszłość więcej rozwagi, uczciwości i kultury szanowny panie.

płot
1 rok temu
Reply to  PiS da

z głupim nie pogadasz bo on nic nie zrozumie i „wykręci kota do góry nogami” Istota komucha polega na jego postawie, myśleniu i postępowaniu a nie na byciu tam czy gdzie indziej

PiS da
1 rok temu
Reply to  płot

Pokazałeś klasę PiSowską, nie ma co…

wrzos
1 rok temu

PAZERNOSC KLERU NIE ZNA GRANIC, RYDZYK ZA KASE SPRZEDAJE KRANOWE W BUTELKACH, A DEWOTY WIERZA, ZE JAK JA WYPIJA TO SWIETE BEDA, TO DOPIERO CIEMNYM TRZEBA BYC ZEBY W TAKA BZDURE WIERZYC !!!

tiku
1 rok temu
Reply to  wrzos

Kłamiesz jak na prostackiego komucha przystało

As
1 rok temu

Mam tylko nadzieję ,że ludzie zachowają resztki zdrowego rozsądku i po prostu zbijkotują te msze. Może to da chierarchom do myślenia….

wrzos
1 rok temu

DO TIKU, NIE BYLEM I NIE JESTEM KOMUCHEM, ALE NIE CHCIALBYM JAK TY BYC TAKIM NAWIEDZONYM DEWOTEM, WIERZ W BOGA A NIE W ZAKLAMANY I PAZERNY KLER ! TO ZNACZNIE LEPIEJ NA TYM WYJDZIESZ.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content