Msza maksymalnie dla 50 osób – Nowe zalecenia odnośnie uczestnictwa we Mszy św. i zgromadzeniach religijnych

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

Przypominam również o dyspensie wydawanej przed biskupów diecezjalny od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Zachęcam również, aby księża biskupi wydawali diecezjalne zarządzenia dotyczące opieki duszpasterskiej nad wiernymi w czasie epidemii, w nawiązaniu do moich poprzednich komunikatów i Zarządzenia Rady Stałej KEP z 12 marca br.

Proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.

Wszystkich wiernych i pasterzy zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności.

Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mar
1 rok temu

Wpuszczą pierwsze 50 osób, a reszta niech stoi za drzwiami albo idzie do domu? Na zewnątrz może stać więcej niż 50 osób? Już lepiej obejrzeć transmisję w domu. A najlepiej poświęcić tę godzinę czasu na czytanie Nowego Testamentu. Polecam kolejność:
1) Ewangelia wg św. Łukasza,
2) Ewangelia wg św. Mateusza,
3) Ewangelia wg św. Marka,
4) Ewangelia wg św. Jana,
5-koniec) dalsze księgi już w normalnej kolejności (Dzieje Apostolskie, List św. Pawła do Rzymian itd.).

Pitos
1 rok temu
Reply to  Mar

A co Pan poleca jeżeli kogoś nie interesuje literatura fantasy?

Mar
1 rok temu
Reply to  Pitos

Jeżeli ktoś nie chce poznać oferty zbawienia, którą składa mu Bóg i nie przeszkadza mu, że spędzi wieczność w piekle, to dobra książka, np. Zielona Mila Stephen’a King’a.

Orleańska
1 rok temu
Reply to  Pitos

też chciałabym to wiedzieć

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Mar

Ja polecam Torę i Stary Testament.

angel
1 rok temu
Reply to  Mar

A jakie ma waćpan kompetencje do objaśnień i dawania rad na ten właśnie temat : proboszcza , dziekana czy może opata? Bo to nie jest temat do zabawy.

Mar
1 rok temu
Reply to  angel

Mam kompetencje chrześcijanina, który czyta regularnie Biblię, w tym przeczytał już kilkukrotnie Nowy Testament 🙂 I zgadzam się, że zbawienie to nie jest temat do zabawy i dlatego muszę rozczarować niektórych – List do Efezjan, rozdział 2:
„8 Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: 9 nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił.”.

angel
1 rok temu
Reply to  Mar

„Kompetencje chrześcijanina” -cokolwiek to znaczy nie upoważniają cię do publicznego objaśniania i dawania rad innym.Takie czytanie nie równa się ze zrozumieniem właściwym- czego stosowanie tu takich objaśnień jest dowodem

Mar
1 rok temu
Reply to  angel

Każdy wierzy w co chce. Kto chce, może polegać na przekazach i interpretacjach Słowa Bożego dokonywanych przez księży, katechetów itp. Ja wolę czerpać wiedzę w tym względzie bezpośrednio z Biblii. Poza tym idąc twoim tokiem rozumowania ktoś, kto nie jest z kucharzem z zawodu, nie jest „upoważniony” do gotowania, co jest absurdalne, podobnie jak odmawianie ludziom prawa do samodzielnej lektury i interpretacji Pisma Świętego.

angel
1 rok temu
Reply to  Mar

Nic nie zrozumiałeś BEZ TEGO UPRAWNIENIA NIE MOŻESZ publicznnie objaśniać Bibli i dawać rady innym ( to herezja) gotować i sam zjadać możesz co zechcesz.

Mar
1 rok temu
Reply to  angel

To może być herezja według katolicyzmu (nie wiem, bo nie znam wewnętrznych reguł tego kościoła). Ja siebie nie uważam za katolika, tylko za chrześcijanina, także jestem wolny od ograniczeń, które nakłada katolicyzm. Tym bardziej, że niektóre dogmaty katolicyzmu są sprzeczne ze Słowem Bożym. Najprostszy przykład to utrzymywanie celibatu, podczas gdy w I Liście do Tymoteusza w 3 rozdziale jest wyraźnie napisane:
„2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania,”.

konkret
1 rok temu
Reply to  Mar

Mamy jasność – to jest twórczość heretyka

Mar
1 rok temu
Reply to  konkret

No skoro Słowo Boże zapisane w Nowym Testamencie to herezja, to gratuluję „trzeźwości” umysłu 🙂

konkret
1 rok temu
Reply to  Mar

słowo boże tłumaczone przez niewykształconego nauczyciela z ograniczonym rozumowaniem to herezja

Mar
1 rok temu
Reply to  konkret

Tak? To jak można inaczej rozumieć i tłumaczyć proste Słowo Boże „Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony” zapisane w I Liście do Tymoteusza, niż tak, że biskup ma mieć żonę? Główkuj, ciekawe jakimi wypocinami popiszesz się tym razem 😉

konkret
1 rok temu
Reply to  Mar

Dyskusja z heretykiem była dla mnie stratą czasu

lipa
1 rok temu
Reply to  Mar

dyskusja z heretykiem jest dla mnie stratą czasu

Mar
1 rok temu
Reply to  lipa

Ale tchórz, masakra 😀

Agnostyk
1 rok temu

Już widzę te starcia sióstr zakonnych w kombinezonach ochronnych broniących wejścia do kościoła przed nadmiarem moherów xD

żiri
1 rok temu
Reply to  Agnostyk

To nie jest dowcip – to jest świadectwo obcej kultury i ograniczonego intelektu

Krzyżak
1 rok temu

a jakie jest stanowisko w opisanej sprawie Maryji zawsze dziewicy?

gosc
1 rok temu
Reply to  Krzyżak

W sumie katolicy wierzą, że Maryja została wzieta do nieba, co oznacza, że nie umarła. Więc skoro żyje i została uznana za królowa Polski, to wszyscy Polacy sa jej poddanymi.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content