Derby Siarki ze Stalą Stalowa Wola już tej jesieni?

Z decyzją Polskiego Związku Piłki Nożnej nie zgadza się m.in. Stal Stalowa Wola. Klub wydał w tej sprawie oświadczenie, które prezentujemy poniżej:

OŚWIADCZENIE STAL STALOWA WOLA PIŁKARSKIEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

W imieniu Stal Stalowa Wola P.S.A chciałbym wyrazić nasz sprzeciw wobec podjętej decyzji Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącej rozwiązań w przypadku braku możliwości dokończenia rozgrywek.

W tak trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się świat i przede wszystkim Polska, kwestie sportowe odchodzą na dalszy plan i jest to w pełni zrozumiałe. Nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie odwoływane są mecze, imprezy sportowe, turnieje. Decyzją komisji ds. nagłych PZPN rozgrywki Ekstraklasy, Fortuna 1. ligi oraz II ligi zostały zawieszone. Jednocześnie na czwartkowym posiedzeniu związku podjęto uchwałę, której część zapisów jest – nie tylko w naszym odczuciu – nie tyle kontrowersyjna, ale bardzo krzywdząca dla wielu klubów, w tym także dla Stali Stalowa Wola P.S.A.

Polski Związek Piłki Nożnej zabezpieczył się na wypadek gdyby administracja państwowa podjęła decyzję o zakazie rozgrywania spotkań piłkarskich. Wówczas najpierw zostanie ustalony nowy terminarz, ale gdyby przerwa w rozgrywkach była zbyt długa żeby dokończyć w/w rozgrywki, to jako końcowe tabele w PKO Ekstraklasie, Fortuna 1. lidze oraz II lidze zostaną uznane tabele po ostatniej, w pełni rozegranej kolejce.

W takiej sytuacji, jeśli z przyczyn niezależnych od nikogo związanego z Polską Federacją rozgrywki ligowe nie zostaną wznowione, to rozstrzygnięcia dotyczące awansów i spadków w II lidze poznamy aż na 12. kolejek przed planowanym końcem rozgrywek! W tej sytuacji, reguły zostają zmienione w trakcie rozgrywek decyzją PZPN, a zgodnie z treścią uchwały nr IX/140 w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną § 16 pkt. 4 „Przed rozpoczęciem rozgrywek właściwy organ prowadzący rozgrywki ogłasza regulamin tych rozgrywek, który nie może być zmieniany w czasie ich trwania.” Pomysł takiego zakończenia sezonu jest nie tylko kontrowersyjny, ale wręcz krzywdzący i nie można tej decyzji usprawiedliwiać wyjątkowością sytuacji. Oczywiście szukajmy rozwiązań, ale tych sprawiedliwych. Podobnie jak pierwszoligowy klub Wigry Suwałki podnosimy kwestię uchwały, gdyż dotyczy ona również nas, a także kilku innych klubów, które znajdują się w tej chwili na miejscu spadkowym i – na skutek decyzji administracyjnych – mogłyby spaść z PKO Ekstraklasy, Fortuna 1. ligi czy II ligi. Bardzo trudno nam, jako klubowi pogodzić się z takim rozwiązaniem.

W związku z chęcią podniesienia standardów stadionów piłkarskich w Polsce i budową Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli nasza drużyna z 22 rozegranych do tej pory spotkań, aż 15. rozegrała na wyjeździe! Dodatkowo w zimowym okienku transferowym dokonaliśmy 8 transferów, zdecydowaliśmy się ponieść dodatkowe nakłady finansowe, właśnie po to, by do ostatniej kolejki w sportowej walce bić się o pozostanie w II lidze, zresztą tak jak wiele innych drużyn w w/w ligach. Sytuacje z ubiegłego sezonu pokazały, że w piłce do ostatniej kolejki wszystko jest możliwe. Wówczas to Wigry Suwałki do ostatniej kolejki walczyły o utrzymanie, a drugoligowa Olimpia Elbląg uratowała „skórę” kosztem tarnobrzeskiej Siarki w ostatniej minucie meczu, ostatniej kolejki rozgrywek II ligi. Patrząc na obecną tabelę nasz zespół ma nawet matematyczne szanse na zajęcie miejsca gwarantującego grę w barażach, a tym samym na awans do I Ligi.

Doskonale rozumiemy wyjątkowość całej sytuacji i olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne na terenie naszego kraju. A jednak podjęcie tak krzywdzącej dla wielu klubów decyzji przez PZPN, o ewentualnym zakończeniu rozgrywek pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, odbieramy jako decyzję nie mającą nic wspólnego z duchem sportu. Apelujemy, by PZPN na czele z Panem Prezesem Zbigniewem Bońkiem nie podejmował pośpiesznie tak ważnych decyzji bez szerokich konsultacji ze środowiskiem piłkarskim w kraju. Bez jakiejkolwiek próby poszukania rozwiązań może trudniejszych i mniej wygodnych, ale jednak bardziej sprawiedliwych. Takie kroki podjęto choćby w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Brytyjski „Telegraph” informuje, że są plany, co do drużyn, które zamykają ligową stawkę. Zakładają one, że w tym sezonie z ligi nie spada żadna drużyna. A w kolejnym gra w niej nie 20, a 22 drużyny i spada aż pięć. Tymi, które teraz awansują są drużyny, które zajmują obecnie dwa pierwsze miejsca w Championship. Wszystko to miałoby się odbyć kosztem Pucharu Ligi. Właśnie w takich chwilach zagrożenia powinna nas łączyć solidarność środowiska piłkarskiego i roztropność w podejmowaniu decyzji. Oczywiście, podobnie jak większość klubów chcielibyśmy, aby ten sezon został wznowiony, gdy tylko pozwoli na to sytuacja w kraju i dokończony w sportowej walce na boisku. Choćbyśmy mieli grać co trzy dni, albo nawet kończyli sezon 30 czerwca. Solidaryzując się z klubem piłkarskim Wigry Suwałki uważamy, że jest to lepsze rozwiązanie niż administracyjna decyzja, żeby sezon kończyć bez rozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, jednak wszystko zależy od sytuacji w naszym kraju w najbliższych tygodniach i miesiącach. W przypadku braku możliwości wznowienia i dokończenia rozgrywek, przyjęta przez PZPN uchwała będzie krzywdząca dla wielu Klubów, które chciały sportowo walczyć o utrzymanie lub awans. Jako Stal Stalowa Wola P.S.A. apelujemy więc o rozważenie podjęcia ponownej, przemyślanej i rozsądnej decyzji, która poprzedzona będzie konsultacjami z przedstawicielami PKO Ekstraklasy, Fortuna I Ligi i II Ligi, ale także związkami okręgowymi, w celu wypracowania najbardziej sprawiedliwego, w tej trudnej sytuacji, rozwiązania.

Ze sportowym pozdrowieniem

Wojciech Chodorek

Prokurent Stal Stalowa Wola P.S.A.

Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kibic z Tbg
1 rok temu

Rzadko zgadzam się z decyzjami PZPN ale ta wydaje się rozsądna. Wybudowali sobie w Stalowej stadion akurat na III ligę 😀

007
1 rok temu

Nie zanosi się na wznowienie rozgrywek w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Rząd szacuje, że chorych na koronawirusa w kraju niedługo może być nawet 15tys a to niczego dobrego nie wróży.

Janek
1 rok temu
Reply to  007

Niestety już ponad 20.000

Tom
1 rok temu

Derby Siarki i Stalowej przy jupiterkach. W III lidze to dodatkowa atrakcja, oby tylko dach nie przeciekał 🙂

łysy
1 rok temu
Reply to  Tom

Staniecie na trybunie i bedziecie świecić oczami w zamian za prawo wejścia na obiekt.

Janusz
1 rok temu

bardzo mi przykro z tego powodu, choć jedna dobra wiadomość związana z syfem koronawirusowym

ja2
1 rok temu

i tak za długo się ślizgali

Janusz
1 rok temu

Derby można rozegrać drogą elektroniczną jak sporty wirtualne w punktach bukmacherskich.

gostek
1 rok temu

Z jednej strony takie zakończenie rozgrywek będzie dobrą wiadomością dla kibiców z Tarnobrzega. Z drugiej strony świat zmieni się nie do poznania po ataku głupiego wirusa. Ludzie siedzą w domach a wirus rozprzestrzenia się po kraju i EU. Szacunkowe liczby chorych z pewnością będą kilka razy większe niż te o których mówi rząd(15tys)

robtbg
1 rok temu

JEDYNY POZYTYWNY ASPEKT PANDEMII 😉

orzel
1 rok temu
Reply to  robtbg

i tak by spadli 🙂

Bigiel
1 rok temu

Koniec passy, liga na 100 proc nie dogra do końca, chyba że sezon 2019/20 będzie anulowany jedyna szansa.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Ja rozumiem oburzenie w Stalowej Woli, gdyż takie rozwiązanie jest nie tylko niesprawiedliwe, ale przede wszystkim sprzeczne z prawem związkowym i regulaminem rozgrywek. Wolałbym, żeby Siarka i Stal zagrały w przyszłym sezonie derby….ale w II lidze. Natomiast jeśli finalnie Stalówka spadnie, to wcale się nie będę cieszył z cudzego nieszczęścia, bo lepiej dla naszego regionu, aby wszystkie nasze drużyny pięły się w górę (tak jak np. Stal Mielec).
Teoretycznie, nawet jeśli koronawirus potrwa do połowy maja, to można zaległe kolejki rozegrać do końca czerwca/połowy lipca. Sezon 2020/2021 w Europie prawie na pewno zostanie przesunięty w czasie, więc myślę, że i my musimy się wstrzymać z pochopnymi decyzjami, a trzymać rękę na pulsie i obserwować sytuację, dbając przede wszystkim o własne bezpieczeństwo.

KSS
1 rok temu

W odróżnieniu od stalowej woli mieleccy grali i wygrywali,, imienniczka z sw to od początku sezonu ogon tej ligi i to żadne podwyższanie poziomu Podkarpacia i niezależnie od sentymentów spadek im się należy jak psu buda.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu
Reply to  KSS

Ale sezon trwa (zgodnie z regulaminem) 34 kolejki, więc dopiero po tej ostatniej można byłoby wysnuwać takie wnioski. Gdyby przyjąć Twój tok rozumowania, to zwycięzcą LM 2004/2005 powinien zostać AC Milan, skoro do przerwy prowadził z Liverpoolem 3:0? A jednak w drugiej połowie Liverpool odwrócił losy spotkania i po karnych wygrał. Gdyby w Stali wiedzieli, że np. dojdzie do przerwania rozgrywek, to być może te mecze początkowe by wyglądały inaczej, poza tym grali de facto same wyjazdy, a własne boisko też w pewien sposób pomaga. Poza tym, a może przede wszystkim, regulamin nie przewiduje sytuacji zakończenia rozgrywek po X kolejce, więc to jest zmienianie reguł w trakcie gry. I pod tym względem zgadzam się z Zarządem Stali SW.
Rozumiem, że Ci, którzy nie zgadzają się ze mną, to w pełni akceptują, że najlepszą drużyną naszej grupy III ligi jest Hutnik Kraków i ta drużyna zasługuje na awans? Bo jeśliby przyjąć tego typu rozwiązania to awansuje właśnie Hutnik. A wcale to nie oznacza, że na koniec sezonu byłby pierwszy, bo jest przynajmniej 5-6 drużyn w tej lidze, które chciałyby awansować w tym sezonie.

Stalowowolanin
1 rok temu

No faktycznie porównywać 22 kolejki x 90 minut z 45 minutami finału ligi mistrzów jest jak znalazł, wytrzeźwiej i nie wracaj bo wstyd.

anon
1 rok temu

Stalowa nigdzie nie spadnie jej miejsce jest w 2 lidze stal jest twarda i sie nie poda, to jakas siara będzie grać w 4 lidze spadna

Pyta
1 rok temu
Reply to  anon

Zobaczysz że zagracie z waszym przyjacielem Biłgogejem i Skarpetami z Krosna.

wrzos
1 rok temu

WIES PLAWO TO DO 4 LIGII SIE NADAJE!

były kibic siary
1 rok temu

wies dziwków wielowieś zołciakom zawsze sie udawało sie im slizgało w 2 lidze jak byli to mecze kupowali aby sie utrzymac ale nic nie pomogło

Mieszkaniec
1 rok temu

Ślizgasz to sie ty analnie ze swoim przyjacielem pławiaku

łysy
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

🙂 !!!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content