Premier Mateusz Morawiecki: Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Zgromadzenia tylko do dwóch osób

Od 25 marca do 11 kwietnia br. będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi z pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodatkowo w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby.

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu. Ograniczenie zgromadzeń dotyczy również mszy, w których będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc księży.

– Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. To bardzo trudna faza – ograniczenia dotyczą każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłóżmy na później – powiedział premier.

Wprowadzamy również ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej – dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nie może być tłoku, musi być dystans. Zostawmy te środki dla osób, które muszą udać się do zakładu pracy czy do sklepu – dodał.

– Jeśli się nie dostosujemy do tych zasad, jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń – nie uda nam się ochronić ludzkich żyć. Bardzo proszę – zostańmy w domu – apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe ograniczenia, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej – wyjaśniał premier Morawiecki.

Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. Wyłączone są z niej jedynie osoby, które podróżują w związku z pracą lub służbą.

Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gerard
1 rok temu

No nie wiem kogoś już posrało jeszcze trochę do piwnicy nie będzie wolno zejść,to już jest wkraczanie w wolność obywatelską ,ja rozumiem ale idąc do pracy spotykam trzech kumpli i razem idziemy i ktoś ma nas za to karać? zaczynam się zastanawiać czy to troszkę nie na miejscu skoro nie jest ogłoszony stan wyjątkowy bo tylko taki daje premierowi wydać takie postanowienie!

Owen
1 rok temu
Reply to  gerard

„Wkraczanie w wolność obywatelską” ? , „To troszkę nie na miejscu”? Kwit ci potrzebny? Jeszcze zapomniałeś zapytać po co myć ręce? Biedny, maluczki człowieczku, tacy jak ty są najwiekszym zagrożeniem dla społeczeństwa w dobie walki z rozprzestrzenianiem się pandemii.

Mar
1 rok temu

To byłoby w porządku, gdyby było więcej wyjątków niż: „by zrobić zakupy w sklepie, aptece, udać się do lekarza lub iść do pracy”. Bo według tego nie będzie wolno pojechać na działkę czy do rodziny. W sumie to nawet do piwnicy w klatce w bloku nie będzie wolno zejść.

Sceptyk
1 rok temu
Reply to  Mar

Bo o to chodzi, żeby nie jeździć do rodziny. Trzeba trochę pomyśleć, że taką wizytą można komuś zaszkodzić. Tak ciężko wytrzymać 2 tygodnie na tyłku?

Mar
1 rok temu
Reply to  Sceptyk

1) Zrezygnowałbyś bez problemu będąc zaproszonym np. na chrzciny?
2) Co jest złego w pojechaniu osób z jednego domu, wychodzących tylko do roboty, na zakupy i ze śmieciami, do postępujących tak samo osób z innego domu?
3) Dasz gwarancję, że to będzie tylko 2 tygodnie?

serwis
1 rok temu
Reply to  Mar

Nie zdałeś egzaminu z odpowiedzialności za domowników . Gwarancję to szukaj w urządzeniach z wysoką technologią— nie w zyciu!!!

Mar
1 rok temu
Reply to  serwis

Skoro nie chcesz odpowiedzieć na moje pytania, to mi nie odpisuj. Propagandy rządowej mamy dość poza NW24.

perevodchik
1 rok temu
Reply to  Mar

Nic nie zrozumiałeś ?–biedaczek , może tłumacza zagwarantuje ci zrozumienie takich prostych prawd.

obywatel
1 rok temu

Co mają zrobić właściciele psów? Mogą wyjść z nimi na siku pod blok kilka razy dziennie? Lub na spacer do lasu czy parku? Zostaną za to ukarani karą 5000zł? Nie popadajmy w paranoje. Nie każdy jest zarażony. Róbmy wszystko z głową i zdrowym rozsądkiem.

Helka
1 rok temu

Ciekawe co zrobi naszą policja i straż miejska ? Czy poradzą sobie z walęsającą wieczorami i w nocy młodzieżą?

Toka
1 rok temu

Na rowerze można jeździć do lasu ??????????

maska
1 rok temu

Wprowadzają poważne ograniczenia w przemieszczaniu się, a kiedy wpadną na to, żeby nakazać zasłanianie nosa i ust podczas poruszania się poza domem oraz podczas jazdy z kimś innym niż osoba z którą się mieszka? Tylko profesjonalne maski chronią przed zarażENIEM, ale prosta maseczka, a może nawet zwykły szalik czy chustka, chroni przed zarażANIEM. Jakby każdy wychodził z zasłoniętą buzią, to bylibyśmy w znacznie lepszej sytuacji.

Gość
1 rok temu
Reply to  maska

Próbowałeś gdzieś kupić maseczkę , płyn lub rękawiczki? Zostaliśmy pozostawieni sami sobie.

Toka
1 rok temu
Reply to  maska

Nie nie chroni żaden szalik ani chustka W masce musi być odpowiedni filtr Materiał przepuszcza zarazki A nawet je gromadzi jak się ich nie pierze codziennie

maska
1 rok temu
Reply to  Toka

Jak dla mnie lepsza chustka czy szalik niż odsłonięta twarz, zawsze to ileś procent mniejsze ryzyko. Pozatym miałoby to zastosowanie tylko w węższych przejściach, w większości miejsc spokojnie można zachować 1,5 m od siebie. Ludzie, zasłaniajcie czymkolwiek nos i usta!

Mar
1 rok temu

Mam 2 pytania.
1) Gdzie jest opublikowany akt prawny wprowadzający te restrykcje? Bo rozumiem, że nie są one wprowadzane „na gębę”.
2) Czy zakaz zgromadzeń oznacza również wstrzymanie wszelkich prac budowlanych itp. angażujących więcej niż 2 osoby?

Owen
1 rok temu
Reply to  Mar

Ad 1) Przyjęty przez władze Państwa stan epidemii daje takie podstwy, pogoogluj to znajdziesz szczegóły oficjalnego dokumentu. Na pewno nie odbywa się to „na gębę”.
Ad 2) Dokument przecyzuje zapewne sytuacje wyjątkowe, np. kiedy w danym zakładzie pracy musi fizycznie pracować przynajmniej kilka osób i ta praca w aktualnej sytuacji jest niezbędna więc nie może zostać zawieeszona. Jenak tu chodzi przede wszystkim o to żeby ludzie bez konkretnej potrzeby nie gromadzili się, np. grupkami nie stali przy drzwiach do klatek schodowych , zmuszając osobę, która wraca do domu i aby wejść do bloku jest narażona na kontakt z grupą ludzi. I ma prawo się takiego kontaktu obawiać, to tylko jeden z przykładów z życia wzięty. Ale jest ich sporo. Trzeba po prostu dokładnie przeczytać to rozporzączenie.

Mar
1 rok temu
Reply to  Owen

No to podaj proszę link do tego rozporządzenia. Bo jak googlowałem wczoraj po południu, to takiego rozporządzenia nie było. Skoro tak łatwo je znaleźć, to zrobisz to w minutę.

Bolek
1 rok temu
Reply to  Mar

Polecam -www.dziennikustaw.gov.pl.Rozporzadzenie Ministra Zdrowia z dn 20.03.2020 poz.491 a ostatnie zmiany znajdziesz pod poz 522 z dn 24.03.2020 r.Miłej lektury wszystkim zainteresowanym

Mar
1 rok temu
Reply to  Bolek

Znalazłem, dzięki Bolek.
http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000052201.pdf
Wczoraj sprawdzałem po południu dziennik ustaw, ale nie było tego, widocznie późno dodali.

Janusz
1 rok temu

Na razie jakiś pijaczków ukarali po 500 zł za picie na boisku szkolnym.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content