Dziś w nocy zmiana czasu na letni, z soboty na niedzielę pośpimy krócej

 

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. O godzinie 2 przestawiamy zegarki na godzinę 3 co oznacza, że będziemy spali o godzinę krócej. Zmiana czasu ma spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech czas przesunięto o godzinę do przodu a 1 października 1916 o godzinę do tyłu. Niedługo później i Brytyjczycy zaadaptowali to w Wielkiej Brytanii. 19 marca 1918 Kongres Stanów Zjednoczonych wyjaśnił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji prądu. Ponownie po przerwie w USA w 1966 Kongres uchwalił Uniform Time Act wprowadzając po raz pierwszy podczas pokoju możliwość korzystania z czasu letniego.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej, następnie w latach od 1946 do 1949, od 1957 do 1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

 

foto&źródło: Wilkipedia

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zegar
6 miesięcy temu

Przez cały rok powinien być czas letni. Trzymają takie relikty z PRL niewiadomo po co.

eff
6 miesięcy temu
Reply to  Zegar

naturalnym czasem jest czas tzw zimowy. No i nie jest to relikt PRL

Zegar
6 miesięcy temu
Reply to  eff

Naturalny to jest czas słoneczny. Chcąc dopasować czas urzędowy tak, żeby tracić jak najmniej oświetlenia słonecznego w ciągu dnia (od 06:00 do 20:00) trzebaby przyjąć więcej niż 2 czasy w ciągu roku. Według mnie lepiej przyjąć czas letni na cały rok, gdyż w dzisiejszych czasach dużo osób zaczyna pracę po 07:30, a oprócz tego dużo zakładów pracuje całą dobę, więc lepiej żeby słońce wschodziło i zachodziło godzinę później.

Stef
6 miesięcy temu

CO za różnica, w Tarnobrzegu i tak już dawno czas się zatrzymał

Mar
6 miesięcy temu
Reply to  Stef

W obecnej kadencji mam wrażenie, że się wręcz cofa 😉

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x