Prezydent Tarnobrzega D. Bożek o organizacji wyborów 10 maja br: „Z jednej strony bezpieczeństwo, z drugiej strony obowiązek”

W związku z epidemią koronawirusa pojawia się coraz więcej znaków zapytania wokół terminu wyborów prezydenckich, wyznaczonego na 10 maja br. Buntujący się samorządowcy podkreślają m.in. że przeprowadzenie wyborów w sposób bezpieczny zarówno dla wyborców, jak i członków obwodowych komisji wyborczych, nie jest możliwe. A jakie jest stanowisko prezydenta Tarnobrzega w tej sprawie?

Do prezydenta D. Bożka wysłaliśmy następujące pytanie:

Czy prezydent D. Bożek uważa, że w obliczu epidemii koronawirusa jest możliwe bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja br. Jeśli nie, to jakie kroki zamierza podjąć (lub już podjął) aby te wybory nie zostały zorganizowane w Tarnobrzegu. Jeśli zaś prezydent uważa, że wybory należy przeprowadzić 10 maja br., to proszę o umotywowanie tej decyzji, wskazanie środków bezpieczeństwa które miałyby zostać zastosowane„.

Odpowiedź prezydenta:

Mając na uwadze obecny stan wiedzy medycznej oraz codziennie napływające informacje dotyczące pandemii koronawirusa, bezpieczna organizacja wyborów dnia 10 maja 2020 r. wydaje się być niemożliwa. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że przygotowania do przeprowadzenia wyborów nie ograniczają się jedynie do kilku dni przed wskazaną datą, a jest to proces złożony, rozciągnięty w czasie, a przede wszystkim wymagający zaangażowania znacznej liczby osób. W tym trudnym dla nas wszystkich okresie najważniejsza jest dla mnie możliwie najskuteczniejsza ochrona zdrowia i życia mieszkańców Tarnobrzega, we wszelkich dziedzinach funkcjonowania naszych mieszkańców. Żywię przekonanie, że przygotowanie wyborów będzie stanowić wyłom w działaniach Miasta na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa jego mieszkańcom.

Z drugiej strony, na samorządzie spoczywa obowiązek realizacji ustawowych zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem procesu wyborczego w Naszym Mieście i z tym problemem będę musiał się zmierzyć, starając się przede wszystkim w jak najwyższym stopniu zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców Naszego Miasta. Wyrażam nadzieję niezwłocznego przyjęcia stosownych rozwiązań i pomocy ze strony władz centralnych, jeśli termin wyborów nie ulegnie zmianie„.

Tymczasem w sieci powstała interaktywna mapa pokazująca miasta i gminy, których włodarze zapowiedzieli, że nie przeprowadzą wyborów 10 maja br. Obecnie jest ich 131 – link do mapy

Z kolei Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości ostrzegł władze samorządowe które zapowiadają, że nie zorganizują wyborów prezydenckich w swych miastach z powodu epidemii koronawirusa, że mogą stracić pracę.

– Samorządy są też częścią władzy państwowej. On nie może sobie działać poza prawem. Oczywiście są przepisy, które umożliwiają postępowanie wobec takich osób, które chcą się ustawić ponad prawem. Można wyznaczyć komisarzy. Niech ci samorządowcy, którzy teraz buńczucznie zapowiadają, że złamią prawo, liczą się ze stratą stanowisk – mówił Terlecki w rozmowie z Radiem Kraków.

Subskrybuj
Powiadom o
50 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wallenrod
11 miesięcy temu

Urząd boi się pisiackiego komisarza?

bec
11 miesięcy temu
Reply to  Wallenrod

tu du..niu nie chodzi o strach ale o odpowiedzialność —jeśli cokolwiek rozumiesz z tego.

olo
11 miesięcy temu
Reply to  Wallenrod

Lepiej po trupach do celu?

Waldek
11 miesięcy temu

Nie wychodź z domu – idź na wybory. Hasło PIS-u 2020r.
Jak ja to mam zrobić – siedzieć w domu i pójść na wybory.
Ale tak naprawdę wyborów 10 maja 2020r nie będzie.
Prezydencie Tarnobrzega więcej odwagi.

radadlaPOmiotów
11 miesięcy temu
Reply to  Waldek

masz problem tumanie – więc POradzę; siędż w domu i nie interesuj się wyborami jak przeżyjesz do pierwszego maja t-o POrozmawiamy o wyborach.

Mar
11 miesięcy temu

To będzie sprawdzian dla Pana Prezydenta. Zobaczymy, czy będzie on wierny środowisku, z którego się wywodzi, czy dla spokoju ulegnie presji rządowej. Tym bardziej, że nad niesfornymi włodarzami może zawisnąć groźba przeobrażenia kierowanych przez nich samorządów w komitety rejonowe partii.

Maria
11 miesięcy temu
Reply to  Mar

Że też ludziom w obliczu pandemii chce się prowadzić grę ” w sprawdzam”. Zadbajmy o siebie, bezpieczeństwo własne i naszych bliskich. Bieżące wydarzenia to sprawdzian dla nas wszystkich. Wybory są sprawa wtórną.

Mar
11 miesięcy temu
Reply to  Maria

Mario, widzę że umknął ci komentarz na temat kupowania auta do urzędu, które odbywa się w czasie epidemii.
https://nadwisla24.pl/2020/03/30/tarnobrzeg-ogloszenie-prezydenta-miasta-dot-zglaszania-czlonkow-obwodowych-komisji-wyborczych/#comment-152424
Jeżeli teraz wybory są sprawą wtórną, to jaką sprawą jest kupowanie auta dla urzędu?

lol
11 miesięcy temu
Reply to  Mar

No jakoś do mieszkaniec Krosna musi przyjechać !

Zbyszek
11 miesięcy temu
Reply to  Mar

Przecież powiedz ze przeprowadzi wybory bo ma taki obowiązek Boi się że komisarzem zostanie dobry kolega

przywisle
11 miesięcy temu

Dlaczego opozycja robi ze wszystkiego powód do histerii, przecież takie wybory rozsądnie patrząc to mniejsze ryzyko niż zakupy. Ludzie bez zbędnych emocji oceńcie chłodno sytuacje, tu krzykaczom nie godz i o bezpieczeństwo.
pozdrawiam myslacych

word
11 miesięcy temu
Reply to  przywisle

Oni zawsze wrednie kłamali i nigdy nie zrobili nic dla tzw. ludzi

wrzos
11 miesięcy temu

REALNY SWIAT KACZYNSKIEGO W OBECNEJ DOBIE ZARAZY,TO JEGO KOT I PIECZARA NA SASKIEJ KEPIE W W-WIE! SZKODA,ZE JESZCZE TYLKO KOLEJNEJ MIESIECZNICY NIE ZAPROPONUJE! GDZIE TU JEGO ROZUMNE MYSLENIE?! PO TRUPACH DO CELU!

tow-u
11 miesięcy temu
Reply to  wrzos

Buchnąłeś rozumnym myśleniem POczerwionego ćwoka prowincjalnego . Krzyczącego coś czego sam nie rozumie.(Nauka pisania konieczna)

Krzysiek
11 miesięcy temu

Są trzy możliwości albo prezydent to tchórz bojący się narazić władzy, albo karierowicz dbający tylko o swoje koryto i tym samym fajną emeryturkę za 4 lata, albo …. Ma obiecane od Webera duże pieniądze na nowy projekt prawdziwej obwodnicy TBG, bojkot wyborów to koniec obietnic, jak myślicie co jest najbardziej prawdopodobne?

czwarta
11 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Taką fantazję ma się :po pobycie w ośrodku zamkniętym czy po niezupełnym wytrzeżwieniu?

uczeń.D,B.?
11 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Następny rozgarnięty mieszkaniec „rozwijającego” się miasta!!!!!!

Prawda
11 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Obstawiam opcję 2. Choć to może nie być jego decyzja, ponieważ np. w sprawach drogowych pełnomocnictwo do podejmowania decyzji w imieniu Prezydenta posiada Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa (na niektórych pismach już nawet Zastępca Prezydenta się nie podpisuje, tylko właśnie Naczelnik).

stańczyk
11 miesięcy temu
Reply to  Prawda

Błażnić się to Twoja jedyna umiejętność – żałosny filozofie?

Krzysiek
11 miesięcy temu
Reply to  stańczyk

Fotograf c2h5oh się odezwał, wybitny fachowiec promujący miasto Tarnobrzeg ha ha , ty całym swoim życiem się zbłaźniłeś więc najlepiej co uczynisz to MILCZ !

stańczyk
11 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Nie trafiłeś w fotografa -znów błazenada .Teraz już pora uwierzyć w swoje „umiejętności” i zastosować swoją chybione radę .

Wyborca
11 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Wersja pierwsza optymalna Boi się jak takie małe zwierzątko tchórzliwe

Mar
11 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Jedynka nie, bo przeprowadzenie wyborów w przyjętym terminie to pewna zniewaga wobec PO, która mocno promowała Pana Prezydenta w kampanii, co wymaga od niego jakiejś odwagi. Trójka też nie, bo Pan Prezydent nie ma raczej przyjaciół w ministerstwach. Także zostaje dwójka.

żenada
11 miesięcy temu
Reply to  Mar

Aktywiści POstkomuny utopili się w prostackich ,oderwanych o realu prognozach .

Mar
11 miesięcy temu
Reply to  żenada

Zapomniałeś wpleść gdzieś „POczerwieniali”, „ćwok”, „tuman” i „dyletant”. Wtedy wyPiSałbyś swoją „mądrość”, „kulturę” i „uczciwość” w pełni 😉

swoboda
11 miesięcy temu
Reply to  Mar

a bierz który chcesz ty najlepiej sobie dobierzesz

Mar
11 miesięcy temu
Reply to  swoboda

Kto cię tak „szkoli” w PiS-ie, że nie odróżniasz koniunkcji od alternatywy? 😉 Chyba nie Pan Kalinka?

finał
11 miesięcy temu
Reply to  Mar

przeciwnie do ciebie ważniejsze dla mnie odróżniać mądrość od głupoty

Mar
11 miesięcy temu
Reply to  finał

No to jeszcze dużo pracy przed tobą pisowcu, bo masz z tym poważne problemy, zresztą nie tylko z tym 😉

finał
11 miesięcy temu
Reply to  Mar

zajmij się swoim problemem bo twoja głupota razi w oczy publikę

Danka
11 miesięcy temu

Czy ja dobrze się orientuję to prezydent Bożek nie jest prezydentem pisu To dlaczego nie słucha swojego ugrupowania Co na to wyborcy Może coś powiedzą co o tym sądzą

pole
11 miesięcy temu
Reply to  Danka

Następny zorientowany ćwok zaczyna przemawiać do tłumów.- jesteś sam buraku.

mika
11 miesięcy temu
Reply to  Danka

Bo prezydent ma określone ustawowe obowiązki i musi je wykonywać czy się to komuś podoba czy nie

Magura
11 miesięcy temu

Winno być: tylko bezpieczeństwo o zdrowie i życie mieszkańców panie Prezydencie.Nie ma większych wartości. Chyba, że jeszcze raz zaryzykujemy-„,, ląduj-zmieścisz się,,. Też było to 10-tego… Ale kwietnia…

spis
11 miesięcy temu
Reply to  Magura

komuchy uparte ale ćwokami zawsze byli w normie społecznej nie mieścili się

olo
11 miesięcy temu
Reply to  Magura

A nie „Śmiało zmieścisz się?” . To wszystko co się dzieje w tym kraju zaczyna mi przypominać tamtą sytuację.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Magura

Dla takich jak bożek – najważniejszy lans ,napychanie kasy sobie i swoim (nie słyszałem
o ograniczeniu wynagrodzeń , etatów), pod lansem w sprawie zakupów płynów cynicznie , bezczelnie lansuje siebie oraz napycha kasiorę swoim (prezesom co co mc. zarabiają krocie a później obrzydliwie jego morda będzie w każdym bloku na plakatach z polecenia złodziei – prezesów spółdzielni – bezczelny cynik, oszust, kłamca – ludziom nie pomoże tylko lokalnym kacykom co prowadzą działalność na publicznym mieniu ( czy ogródek letni służący do picia piwa może być zwolniony z podatków i czynszu).

John
11 miesięcy temu

kolejna tendencyjna publikacja 🙂 czy naprawdę w czasie epidemii, w czasie trudnym dla wielu ludzi musimy szukać tanich sensacji.

Do John
11 miesięcy temu
Reply to  John

O jakiej sensacji piszesz Tu chodzi o postawę prezydenta który powinien być wierny wybocom SWOIM I przypomnę nie byli to wyborcy Pisu A teraz to nawet pisowcy krzyczą żeby przeprodzadxil wybory i nie dołączył się do samorządów którzy nie boją się pisu Po co to robią Oczywiste aby tarnobrzezanie nie wybali DB ponownie na prezydenta

Trudne John Chyba nie

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Do John

A to dobre – ” wierny” – zasranym obowiązkiem jest przestrzeganie prawa i przepisów.
Bożek to zwykłe , cyniczne ścier….. – dla lansu wszystko – i znowu jego gęba musi być.
Na razie tylko lans i nic więcej – zobaczymy jak pomoże ludziom ( obecnie tylko z ich pieniędzy, podatków się tylko lansuje) – najważniejsze to że kasiora dla niego płynie.

niedżon
11 miesięcy temu
Reply to  Do John

Zwykłego rozsądku brak ci zupełnie jak tej wrednej, kłamliwej totalnej opozycji . Ludzie ci nie mają rozum i kierują się tylko sprzeciwem wobec PiS-u często robiąc się zwykłymi głupami działającymi na szkodę obywateli.

Gen
11 miesięcy temu

Naczelnik z Nowogrodzkiej chce z Polską zrobić 10 maja 2020r to samo co zrobił z bratem i 95 osobami 10 kwietnia 2010r.

finał
11 miesięcy temu
Reply to  Gen

Idiotów nie sieją – sami się rodzą …i nie kontrolują swoich chęci

Krzyś
11 miesięcy temu
Reply to  finał

” Finał „Idź do tych wyborów. Czego się boicie .? Wyborców, że pokażą co o was w końcu myślą.
A radnych i posłów to się wybiera na ciężki czas a nie na czas wyborów. Strach patrzeć kogo wybraliśmy do Rady Miasta Tarnobrzeg i jakich posłów z Podkarpacia.

finał
11 miesięcy temu
Reply to  Krzyś

NIE PÓJDĘ BO NIE BĘDZIE TAKIEJ POTRZEBY WYBORY BĘDĄ KORESPONDENCYJNE GDY TYLKO totalny MARSZAŁEK ZDĄŻY W SENACIE NA CZAS.

Finał
11 miesięcy temu
Reply to  finał

Ciekawy jestem powodów do jego sprzeciwu lub opóżnianiu +Bo wybory i tak przerżnięte macie.

Mar
11 miesięcy temu

Tymczasem w Etiopii, w której jest na dzień dzisiejszy 25 potwierdzonych przypadków koronawirusa, przełożone będą wybory, które miały się odbyć w sierpniu. Nowy termin wyborów zostanie ogłoszony po ustąpieniu pandemii.
https://natemat.pl/304379,etiopia-to-kolejny-kraj-ktory-przelozyl-wybory-przez-epidemie-koronawirusa

Janusz
10 miesięcy temu

Widzę że prezydent Bożek najbardziej lubi pozować do zdjęć.

urzędnik
10 miesięcy temu

Czego się boi Bożek i Pluta. Czas podjąć decyzje . Organizują wybory czy też nie organizują ? Brak komunikatów. Czasu nie wiele a u nas w Tarnobrzegu dalej w chmurach bo może migdałek spadnie.
Nie ma co się bać . Nie takie cesarstwa jak pis padały w historii . A Bożek przecież to historyk .

50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x