GIS: Do niemal 1/3 przypadków zakażenia koronawirusem doszło w placówce zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował raport, z którego wynika, że prawie 1/3 przypadków koronawirsua stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni (30,1%). Dotyczy to zarówno pacjentów jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia.

Struktura zakażeń SARS-CoV-2 /8 kwietnia 2020 r./

Wnioski – źródło przypadków

  • Prawie 1/3 przypadków stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni (30,1%). Dotyczy to zarówno pacjentów jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 6,6% stanowią zachorowania w domach pomocy społecznej. co wskazuje na pilną konieczność przestrzegania procedur i umiejętne używanie dostępnych środków ochrony indywidualnej.
  • Nie jest to ukazane na wykresie, ale z innych danych wynika, że szczególnie trudna sytuacja jest na Mazowszu (prawie połowa zachorowań poprzez kontakt w szpitalu i ponad połowa w DPS)
  • Zagadnienie to wymaga głębszej analizy. Widać jednak, że bezpieczeństwo w placówkach medycznych to nie tylko środki ochrony indywidualnej , ale także bezwzględne przestrzeganie procedur.
  • Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 istotne znaczenie mają przypadki (35,5%) pochodzące z kwarantanny. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 27,8% stanowią przypadki pochodzące z transmisji poziomej w społeczeństwie.

Te dane wskazują na dość skuteczne działanie nadzoru epidemiologicznego i identyfikację przypadków będących źródłem zakażenia oraz osób z bliskiego kontaktu. Ogromne znaczenie ma też „kwarantanna ogólnonarodowa” . Mobilizacja służb i całego społeczeństwa polegająca na przestrzeganiu zaleceń i zakazów będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju epidemii w Polsce.

źródło: GIS

Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jupek
10 miesięcy temu

A w TBG jak to się przedstawia?? Jest jakaś statystyka???

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Jupek

Niebieski wycinek na pewno więcej procent obejmuje…

marian
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

niebieskie sa dwa?

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  marian

Chodziło mi o wycinek, na którym jest napisane „30,1 %”. Teraz już zrozumiałe, czy nadal nie?

Anna
10 miesięcy temu

W służbie zdrowia to się nie wykluło, ktoś z tym przylazł. Ale właśnie w tych warunkach udało się wychwycić delikwentów.

piter
10 miesięcy temu

teraz sie tylko dziwie ze ludzie wracajacych za granicy jest bardzo mały procent ze sa zarazeni a tu sa traktowani jak wrogowie wiec po co taka polityka jak zawsze jest jakieś ale

jetti
10 miesięcy temu
Reply to  piter

bo tub osądy wydają same ćwoki

marian
10 miesięcy temu
Reply to  piter

A skąd wirus przyleciał z nieba?przywlekli z włoch ,niemiec,francji i uk!

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  marian

A skąd się wziął w tych krajach? Nie z Chin przypadkiem?

won
10 miesięcy temu
Reply to  marian

no już kwalifikujesz się do rozmowy o burakach

Corona
10 miesięcy temu

lubie jak nnaśwta zjeżdżają rodacy z zagranicy i dziwią się że u nas są inne zimy

Waclaw
10 miesięcy temu

Mam nadzieję, że to wszystko wkrótce się skończy. Oczywiście wiele zależy nie tylko od państwa i lekarzy, ale od tego, w jaki sposób będziemy poddani kwarantannie.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x