Na co zwracać uwagę przy wyborze konta osobistego?

Wybór odpowiedniego konta osobistego nie musi być trudny, jeśli pamięta się o kilku zasadach. Poznaj je, by dobrać najlepszą ofertę dla siebie!

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta osobistego?

Obecnie zjawisko cyfryzacji jest coraz bardziej powszechne, wobec czego trudno obejść się bez bankowości elektronicznej. Konta osobiste, nazywane inaczej Rachunkami Oszczędnościowo-Rozliczeniowymi (ROR), stały się niezbędnym elementem codziennego życia wielu osób. Czym należy się kierować, wybierając tego typu produkt? Jakie opłaty mogą być związane z użytkowaniem rachunku i czy można je obniżyć? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania i wiele innych, przeczytaj poniższy artykuł!

Analiza kont bankowych – opcje bankowości elektronicznej

W przeciwieństwie do przechowywania wszystkich środków finansowych w portfelu lub skarbonce, konto w banku oferuje większe bezpieczeństwo dla zgromadzonej gotówki. Pozwala na zaoszczędzenie czasu i nerwów podczas dokonywania płatności za zakupy.

Za pomocą konta osobistego można zlecać przelewy wychodzące innym osobom i firmom. Płatności online są niezwykle wygodne i szybkie. Warto jednak na wstępie sprawdzić, jak propozycja danego banku wygląda w kontekście bankowości elektronicznej. Dostęp do platformy internetowej to stały element każdej oferty, podobnie jak aplikacje mobilne. Zakres funkcjonalności tych ostatnich może się jednak różnić. Wobec tego poleca się sprawdzenie nie tylko opinii o danym rachunku, ale także tego, czy bank współpracuje np. z systemem BLIK, umożliwiającym między innymi dokonywanie przelewów bez posiadania numeru rachunku odbiorcy (wystarczy tylko jego numer telefon).

Konta osobiste – rodzaje i wysokość comiesięcznych transakcji

Planowany sposób korzystania z rachunku powinien mieć bezpośrednie przełożenie na wybór odpowiedniej oferty. W tym wypadku ma znaczenie zarówno typ najczęstszych wydatków, jak i ich koszt. Odmienny rachunek będzie właściwy dla osoby robiącej większość swoich zakupów przez internet, inny dla kogoś, kto w sieci płaci rzadko. W pierwszym przypadku warto dowiedzieć się, czy przelewy są darmowe, a jeśli nie, sprawdzić ile wynosi opłata. Należy zwrócić uwagę na koszty karty płatniczej lub kredytowej. W wielu instytucjach finansowych funkcjonuje wymóg wykonania konkretnej liczby transakcji w miesiącu w celu uniknięcia opłat. Najczęściej musi ich być przynajmniej pięć, nierzadko o określonej kwocie minimalnej.

Konto osobiste i sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Metodą na regularne zasilanie domowych funduszy o kilka, a nawet kilkaset złotych są programy moneyback. Tego typu rozwiązania są coraz bardziej powszechne, ponieważ umożliwiają odzyskanie określonego procentu z wartości zakupów, które zostały opłacone za pomocą karty przypisanej do konta osobistego. Warunki poszczególnych programów określają typy miejsc, w których wydawanie pieniędzy jest premiowane. Wielokrotnie należą do nich stacje paliw i supermarkety, a na drugim miejscu restauracje. Zwroty zazwyczaj nie są duże, więc warto wziąć pod uwagę własne wydatki i wybrać takie konto, które oferuje moneyback w zamian za korzystanie z usług ulubionych firm.

W jaki sposób oddziałują wpływy na konta osobiste?

Wpływy oznaczają każdy zaksięgowany przelew, który został wykonany z obcego rachunku. Ich wysokość ma niebagatelne znaczenie dla korzystania z konta osobistego. Nie wszystkie bowiem oferty są całkowicie darmowe. Często użytkownik ponosi pewne opłaty za samo posiadanie rachunku. Niekiedy można ich uniknąć, na przykład zapewniając stałe wpływy na określoną kwotę. W przeciwnym razie właścicielowi zostanie naliczona miesięczna prowizja, np. w wysokości 5 zł.

Wypłaty z bankomatów — istotny aspekt wyboru kont osobistych

Pomimo wygody, jaką oferują karty debetowe, posiadanie w portfelu gotówki wciąż jest przydatne, a w pewnych wypadkach wręcz konieczne. Ważnym aspektem do sprawdzenia, jakie konto osobiste jest najbardziej atrakcyjne, będzie weryfikacja zasad dotyczących wypłat środków. Znaczenie może mieć zarówno liczba darmowych pobrań z bankomatów w miesiącu, jak i rodzaj obsługiwanej sieci tych urządzeń.
Gotówkę można również uzyskać za pomocą innych metod. Świetnym sposobem może być wspomniany już BLIK. Ciekawą alternatywą będzie także usługa CashBack. Przed otworzeniem konta osobistego warto więc zapoznać się z ewentualnymi opłatami za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów. Bardzo możliwe, że któraś ze sprawdzanych ofert umożliwia darmowe wypłacanie banknotów z maszyn znajdujących się w okolicy, a także ma ciekawe warunki korzystania z powyższych usług, co na pewno wpłynie na atrakcyjność takiego konta w porównaniu z innymi.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content