Wiemy ile kosztowały, nie wiemy od kogo zostały kupione – w Tarnobrzegu trwa dystrybucja trzypaków antywirusowych

W Tarnobrzegu trwa dystrybucja trzypaków, do rozdania jest ok.17 tysięcy pakietów. Z magistratu otrzymaliśmy odpowiedź dotyczącą kosztów zakupu trzypaków, nie udzielono nam zaś informacji o firmie/firmach od których miasto kupiło elementy pakietów.

Za dystrybucję trzypaków na osiedlach podmiejskich odpowiedzialni są przewodniczący osiedli wspierani przez OSP oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W mieście zadania tego podjęły się spółdzielnie mieszkaniowe – Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa “Siarkowiec” oraz TTBS.

W skład pakietu wchodzą dwie maseczki, płyn dezynfekujący i rękawiczki. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika UM Tarnobrzeg, na zakup pakietów miasto przeznaczyło 375 498,48 zł:

Portal Nadwisłą24.pl: Jaki jest całkowity koszt zakupu trzypaka antywirusowego dla mieszkańców (17 tysięcy pakietów)?

Rzecznik UM Tarnobrzeg:

Płyny dezynfekujące: 214 812,00 zł 
Maseczki ochronne: 147 600,00 zł 
Rękawiczki ochronne: 12 274,68 zł 
Reklamówki: 811,80 zł

Nie otrzymaliśmy za to odpowiedzi, od kogo miasto kupiło poszczególne elementy wchodzące w skład pakietu antywirusowego:

Portal Nadwisłą24.pl: W jaki sposób został wybrany dostawca lub dostawcy (jeżeli jest ich więcej) trzypaka? Proszę podać nazwę firmy i adres oraz co ona dostarczyła, ile sztuk i za jaką kwotę.


Rzecznik UM Tarnobrzeg: Głównym kryterium, jakim się kierowaliśmy, była możliwość realizacji tak dużego zamówienia, do tego w dość krótkim czasie, co - o ile orientuje się pan w obecnej sytuacji na rynku artykułów ochronnych - nie wszyscy producenci, dystrybutorzy byli nam w stanie zagwarantować.

To nie jedyne pytanie na które nie otrzymaliśmy rzetelnej i wyczerpującej odpowiedzi (pytaliśmy dwukrotnie). Lakoniczne, wymijające wyjaśnienia dotyczyły również kolejnych pytań .in. o środki przekazywane stacjom benzynowym i punktom handlowym, o czym prezydent informował za pośrednictwem mediów:

Portal Nadwisłą24.pl: Proszę o informację ile do tej pory miasto wydało pieniędzy na walkę z koronawirusem? 

Rzecznik UM Tarnobrzeg: Na podsumowanie przyjdzie czas po zakończeniu działań Gminy w walce z koronawirusem. Po zakończeniu walki z epidemią, przygotowane zostanie zestawienie do Podkarpackiego Wojewody z informacją o kosztach poniesionych przez Gminę.

Portal Nadwisłą24.pl: Proszę o dokładne wyszczególnienie co do tej pory zostało kupione, ile sztuk, za jaką kwotę oraz komu została przekazana pomoc.

Rzecznik UM Tarnobrzeg: Na podsumowanie przyjdzie czas po zakończeniu działań Gminy w walce z koronawirusem.

Portal Nadwisłą24.pl: Proszę o informację czy wszystkim stacjom benzynowym na terenie miasta został przekazany płyn do dezynfekcji i odzież oraz w jakiej ilości? Jeżeli nie wszystkim to proszę o informacje dlaczego? oraz które stacje otrzymały pomoc.

Rzecznik UM Tarnobrzeg: Pomoc przekazywana jest sukcesywnie. Wciąż domawiamy asortyment ochronny i przekazujemy tym, którzy w codziennej pracy potrzebują ochrony. Nie jest to więc temat zamknięty.

Portal Nadwisłą24.pl: Proszę o informację czy wszystkim punktom handlowym na terenie miasta został przekazany płyn do dezynfekcji i odzież oraz w jakiej ilości? Jeżeli nie wszystkim to proszę o informacje dlaczego? oraz które punkty handlowe otrzymały pomoc.

Rzecznik UM Tarnobrzeg: Pomoc otrzymały wszystkie punkty, które do tej pory o taką się zwróciły. Odpowiadamy bowiem na realne zapotrzebowanie. Właściciele niektórych punktów sami zadbali o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Inne punkty wciąż jeszcze zwracają się do miasta o taką pomoc. Nie jest to więc temat zamknięty.

I choć przy zakupie towarów niezbędnych do walki z koronawirusem nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych, nie zwalnia to magistratu z obowiązku udzielenia informacji od kogo jaki towar został kupiony, komu został przekazany i jakie kwoty zostały wydane na ten cel z miejskiego budżetu.

Subskrybuj
Powiadom o
63 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ktoś
8 miesięcy temu

22 zł dla osoby czy to jest dużo, wydaje mi się że cena w normie. rękawiczki wydaje mi się że tym bardziej cena promocyjna ponieważ już są dostępne po 80 zł za 100 szt. i trudno jej dostać.

obserwator
8 miesięcy temu
Reply to  ktoś

do Ktoś
22zł za ten pakiet to duża cena. Najważniejsza jest cena maseczki, bo to była znacząca pozycja w pakiecie . Maseczka jednorazowa podobnie jak rękawiczki. I ten płyn jedyny z nazwą producenta.
Epidemia nie tłumaczy braku racjonalności w wydatkach grosza publicznego.

Joasia
8 miesięcy temu
Reply to  ktoś

ktoś .
Każdy mieszkaniec dostał jedną jednorazaow3a rękawiczkę a nie 100 ,jedną maseczkę jednorazową i płyn. I to ma kosztować 22 złote . Zapytaj w Sandomierzu i Stalowej Woli ile taki zestaw kosztuje. Jak jest tak transparentnie to dlaczego brak nazwiska i nazwy producenta rękawiczek i maseczek. Przecież prezydent oficjalnie ogłosił trzypak ,nie ma w tym żadnej tajemnicy. Dziwne.

Deniz
8 miesięcy temu
Reply to  Joasia

Niestety czas epidemii i wszystko jest bardzo drogie. Maseczka jednorazowa 8 zł, rękawiczki 1 para 3zl, płyn dezynfekujący 300 ml 18 zł w sumie 29 zł czy te 22 zł to dużo.??????

tbg
8 miesięcy temu
Reply to  Deniz

płyn antybakteryjny nie dziala na wirusy i jest tanszy

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  tbg

Zależy od wirusa

andrzej
8 miesięcy temu
Reply to  Joasia

pakiety miały być rozdawane wg. deklaracji śmieciowych, płacę za.4 osoby dostałem jeden pakiet, wiec wychodzi 1/4 na mieszkańca

Adam
8 miesięcy temu

Rękawiczki jednorazowe kupowałem po 12zł za 100 sztuk na alledrogo, na początku zamieszania z wirusem. Później instytucje państwowe miały pilnować gwałtownych wzrostów cen i robią to tak skutecznie, że teraz trzeba płacić kilka razy drożej

dformat
8 miesięcy temu
Reply to  Adam

teraz kosztują u niektórych ponad 100 zł, w Kaufie były jeszcze kiedyś po 19,99 zł, a teraz już niestety nie dostępne i raczej nie bedzie w tej cenie.

Dlaczego prezydent nie ujawnia dostawcy trzypaka??
8 miesięcy temu

Dlaczego prezydent nie ujawnia mediom dostawcy trzypaka??? Której firmie dał zarobić? Ogromne ilości zamówione a cena co najmniej jak w detalu… Zresztą jakim k…wa prawem ukrywa publiczne informacje???!!!!!!!!

urzędnik
8 miesięcy temu

Wróble na mieście ćwierkają. Ćwiertokt prowadzi do urzędu miasta na I piętro

Radca
8 miesięcy temu

Piękna mi transparentność 🙂 Prezydent może zostać ukarany grzywną za brak odpowiedzi mediom lub każdemu zainteresowanemu, który wystąpi z zapytaniem do urzędu w trybie informacji publicznej. Wielu prezydentów zostało już ukaranych grzywną przez NSA.

Mar
8 miesięcy temu

Ceny wychodzą sensowne z tych kwot. Ale brak niektórych informacji jest dziwny.

tbg
8 miesięcy temu
Reply to  Mar

Bardzo drogo,tym bardziej ze dali pyn antybakteryjny zamiast ANTYWIRUSOWY!CZY TO CELOWA POMYŁKA???

Mar
8 miesięcy temu
Reply to  tbg

W sklepach widziałem wyższe ceny niż te, które wychodzą po podzieleniu kwot przez liczbę sztuk. A co do płynu, to z tego co kojarzę wirus neutralizuje alkohol powyżej 60%, a w płynie który do mnie trafił w pakiecie jest go bodajże 73 g na 100 g.

liczydło
8 miesięcy temu

17 tys maseczek .Koszt podany przez urząd miasta ok.150 tys. = jedna maseczka ok.9 złotych .Dodam nie materiałowa i jednorazowa. Ocena ceny należy do każdego mieszkańca .

bober
8 miesięcy temu
Reply to  liczydło

Błąd. W każdym pakiecie były dwie maseczki, a nie jedna.

Liczydło
8 miesięcy temu
Reply to  bober

Sorry Wyszło po 5zlotych za maskę wartości 1,50oczywiscie że musi to potwierdzić biegły bo gołym okiem widać jakość To się nie da obronić BoBer

nel
8 miesięcy temu
Reply to  liczydło

Lepsze jakościowo są w aptece po 2,50 Bo to co dali …. Cóż dobrze że dali.

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  nel

Ale, że sądzisz, że usta chcieli zakryć??

nel
8 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Tak

Eryk
8 miesięcy temu

My z żoną nosimy maseczki na zmianę bo jest nas z dziećmi 5 osób w domu i musi nam te dwie maseczki starczyć. Na pole też chodzimy tylko parami na zmianę.Rekawiczka tylko na jednej ręce. ……..
Dlaczego kur….. w tym mieście zawsz jak coś się robi to na pół gwizdka. Idę zmienić deklaracje śmieciowa jak się mnie spytają dlaczego no to im powiem ze mi przecież kurw…. dwie maseczki daliście.
A czy samotnym ludziom też dali dwie maseczki.?

tbg
8 miesięcy temu
Reply to  Eryk

majtki żony tez nosisz?

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  tbg

Jak dobrze wyglądasz w stringach? Bo jak nie stringi, to możesz się nie zmieścić

dformat
8 miesięcy temu

Ludzie dostaliście – uszanujcie to!!! Wszystko teraz kosztuje, kilka lub kilkanaście razy więcej niż w lutym 2020. Weźcie się za pomoc, a nie szukanie sensacji.

Helka
8 miesięcy temu
Reply to  dformat

To zapytaj ele to rzeczywiście kosztujja maski tych co charytatywnie szyją maski

dformat
8 miesięcy temu
Reply to  Helka

Daj spokój, nie czas na takie pytania – coś cię boli, to zadaj prezydentowi MT pytanie face to face, ale kupa Ci zapewne nie pozwoli, albo jedź do Rzeszowa i tam zapyaj prezydenta Rz co jest za darmo?

anonim
8 miesięcy temu

Czemu nie chcą podać nazw firm? Odpowiedź jest prosta i to widać gołym okiem. Tak się wyprowadza publiczne środki na własną korzyść. Koledzy się podzielą tą różnicą miedzy hurtowymi a rzeczywistymi cenami i tak oto się zarabia pieniążki w naszym kraju. 😉 Ale wszystko zgodnie z prawem bo papier na to mają. Nie umniejszam inicjatywy ale ktoś tu idiotów z nas chce zrobić. Klasyka. Oczywiście są to tylko moje domysły i nikt nie musi się ze mną zgadzać bo reklamacji na te trzypaki nie uznają. 😀

Anna
8 miesięcy temu

Zgadza się tak jak piszę Mar, nie wygląda to cenowo źle. Dzisiaj koszty płynów oraz rękawiczek są naprawdę duże.
Dziwi mnie fakt zajadłości co poniektórych na tym forum. Skąd tyle jadu ?

orzel
8 miesięcy temu
Reply to  Anna

płyn 15 zł litr na orlenie – cena detaliczna

Gość
8 miesięcy temu
Reply to  orzel

Takie plany były. Wkródce okazało się ,że w Niemczech można sprzedać z dużym zyskiem. Płyn widmo jak państwo z tektury.

orzel
8 miesięcy temu
Reply to  Gość

byłeś? kupowalem osobiście na orlenie przy targu, na drugi dzień też znajomy kupił, nie wiem jak dalej

Gość
8 miesięcy temu
Reply to  orzel

Zadzwoń. „Czekamy na dostawę ….”

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  Gość

Poczta chyba wyborami jest zajęta

Gość
8 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Widzisz już te kilometrowe kolejki do skrzynek pocztowych ,żeby głos oddać?. Jechałem ostatnio i oprócz tej przy poczcie innych nigdzie nie widziałem.

Mieszkaniec
8 miesięcy temu
Reply to  Anna

Do Anny Brałaś udział w decyzji o trzypakach?

Spokojny
8 miesięcy temu

Spokojnie
Średnia ceny maseczki jednorazowej 2,50 CO DAJE 2 razy maseczki 5zl.
Pltyn antybakteryjny nie antywirusowy 7 złotych do tego jednorazowe rękawiczki 3zl za sztukę
=razem co najwyżej 15zl
Bo rozdanie było darmowe.
To kiedyś sprawdzi Wojewoda który będzie zwracał kasę na zwrot wydatków samorzadu
Taka mam nadzieję

Owen
8 miesięcy temu
Reply to  Spokojny

Arogancja władzy polega m.in. na tym, że „swój podległy lud” traktuje jak głupków. Zapomina niestety, że ludzie potrafią nie tylko liczyć ale i myśleć, no i że trafiają się dociekliwi – i bardzo niewygodni dla władzy -dziennikarze. Sposób w jaki rozmawiam z nimi (NW24) rzecznik jest nie do przyjęcia w cywilizowanym świecie! Od dawna mam wrażenie jakby ten pan robił łaskę, że pracuje.

Mieszkaniec
8 miesięcy temu
Reply to  Owen

Rzecznik nie ODPOWIADA NA PYTANIA ON cały czas udaje że informuje Trzeba przerzucić się na przepisy o dostępie do informacji publicznej e Uprzedzam specjalistka od zaciemniania informacji publicznej jest urzędnik o imieniu Jolanta Sam otrzymywałem takie zaciemnione informacje.

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Chyba dezinformuje. Ale PTB docenia, że dorbze zarost na brodzie ogarnia

Gość
8 miesięcy temu

Jeżeli ten płyn ma powyżej 70 procent alkoholu to zabije wirusa. Trzeba na etykiecie przeczytać. Jak nie ma to słabo.

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  Gość

K… etykietę wywaliłam

Dokladny
8 miesięcy temu
Reply to  Gość

Przeczytałem Na etykiecie pisze 300ml
W 100g produktu
73etanolu,10,2propanu,woda oczyszczona
Data produkcji 31.03.2020
Stosowac na czyste dłonie
I to był wybór spośród innych dostępnych na rynku
A swoją drogą prezydent ma swoje tajnice
Do tej pory ie wiemy kto spłaca koszty komornika i kto jest winien
Teraz nie wiemy komu zapłacił za maseczki i rękawiczki
A przecież miało być transparentnie

Mieszkaniec
8 miesięcy temu
Reply to  Gość

Woda z mydłem też zabija wirusa nie trzeba żadnego płynu do odkażania.

Gość
8 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

No woda tak , tylko w temperaturze powyżej chyba z 80 stopni. Kto myje dłonie w takiej temperaturze? Jak by samo mycie wodą z mydłem wystarczało to kto by te płyny w takich ilościach za astronomiczną kasę kupował?

Owen
8 miesięcy temu
Reply to  Gość

Mam kupiony w aptece (niedawno więc raczej dostępny) płyn ANTYWIRUSOWY 300 ml za 9,90 zł, maseczki jednorazowe po 3,99 zł. To zkup sprzed tygodnia. UM powinien może jakiegos matematyka zatrudnić skoro jeden z prezydentów to historyk a drugi nauczyciel WF. Rzecznik podobno jest muzykiem.

Janusz
8 miesięcy temu
Reply to  Owen

Nieźle się dobrali, mogą szkołę założyć.

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Zdalną

KRYSTYNA
8 miesięcy temu

Maseczki są bardzo słabej jakości , rękawiczki jednorazowe…wolałabym więcej płynu,szkoda publicznych pieniędzy 🙂

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  KRYSTYNA

PDB dał co mógł, a że wyszło, jak wyszło…

zboku
8 miesięcy temu
Reply to  Kasia

A skąd wiesz że „co mógł ” a nie co musiał bo w okolicznych miastach mogli dużo więcej.

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  zboku

Żem nie bywalska okolicznie.

zboku
8 miesięcy temu
Reply to  Kasia

a regionalnie czytata też nie?

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  zboku

Przeczytałam kiedyś „Chłopów” Reymonta. Ale tylko raz

zboku
8 miesięcy temu
Reply to  Kasia

zainteresowanie natura tłumaczy . Ok

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  zboku

I chciało Ci pisać…

Scum
8 miesięcy temu

P.O.to partia oszustów i złodziei,a tacy teraz w Tarnobrzegu rządzą.

Owen
8 miesięcy temu
Reply to  Scum

Maszeczki w tym pakiecie wrzucone razem z płynem i rękawiczkami, szkoda, że darczyńcom nie przyszło do głowy żeby te maseczki chocby jakąś folią zabezpieczyć. Przecież to sie na twarz zakłada, a skąd wiadomo kto i w jaki sposób pakując dotykał tych maseczek? W moim zestawie akurat maseczką owinięta była butelka z płynem. A może wytarta. Sama inicjatywa dobra ale jak już coś robić to z głową!

Mik
8 miesięcy temu

Oeyjp

Mik
8 miesięcy temu

Te maseczki to azjatycki dziadostwo wycofane min.z Norwegi .Holandi,bo nie spelniaja norm europejskich.

Mieszkaniec
8 miesięcy temu
Reply to  Mik

Kto się zgodził w urzędzie miasta na zakup takich dziadowskich maseczek To są publiczne pieniądze
No cóż władzy się wydaje że jak jest wirus to standardy nie obowiązują bo głupi lud ucieszy się wszystkim co władza dajei mówi.

Kasia
8 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Może wyszli z założenia, że ładnemu we wszystkim ładnie. Przecież ma koronę na karku

Karolina
8 miesięcy temu

A miało być tak transparentnie, a teraz na pytania nie chcą odpowiedzieć… Poza tym, uważam, że wydatki na ten trzypak są znacznie za duże… zwłaszcza, że jedną maseczkę otrzymałam bez gumek… Od razu poszło w kosz 😛

63
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x