Ławka ogrodowa – dopełnienie aranżacji ogrodu

Ogrody można aranżować w rozmaitych stylach: od romantycznego po nowoczesny. W każdej konfiguracji niezbędnym elementem jest jednak ławka ogrodowa. To na niej bowiem odpoczywamy, napawając się pięknem otaczającej nas zieleni. Podczas organizowanych w ogrodzie przyjęć jest ona centrum życia towarzyskiego. Jednym słowem – żaden ogród się bez niej nie obejdzie. W poniższym artykule doradzamy, jak dopełnić aranżację odpowiednią ławką ogrodową.

1. Ławki ogrodowe – rodzaje

2. Ławka ogrodowa – „kropka nad i” w aranżacji ogrodu

3. Ławki ogrodowe a style urządzania ogrodu

Ławki ogrodowe – rodzaje

Niegdyś ławka ogrodowa kojarzyła się z prostą konstrukcją, obejmującą drewniane siedzisko oraz (najczęściej) kuty stelaż. Obecnie producenci oferują wiele modeli, różniących się od siebie rozmiarem oraz kształtem, co pozwala idealnie dopasować ławkę do otoczenia. Dostępne są również rozmaite surowce, z których wykonuje się ławki ogrodowe: metal, drewno, plastik, technorattan. Na tym jednak nie koniec, można zdecydować się na nieco bardziej oryginalne rozwiązanie i wybrać ławkę ogrodową żeliwną, kamienną (z piaskowca lub granitu), betonową, czy też wykonaną z naturalnego rattanu. Bogate wzornictwo przyprawia dziś o zawrót głowy – dostępne są bowiem zarówno modele o prostej bryle, jak i niezwykle wymyślne z rzeźbionymi zdobieniami. Ławki ogrodowe różnią się także stopniem funkcjonalności – poza ławkami z samym siedziskiem, dostępne są także modele, wyposażone na przykład w skrzynię do przechowywania, pergolę czy donice. Szeroką gamę ławek ogrodowych znajdziesz pod adresem: https://www.homebook.pl/produkty/lawki-ogrodowe.

Ławka ogrodowa – „kropka nad i” w aranżacji ogrodu

Ławka ogrodowa to specyficzny element aranżacji. Powinna być funkcjonalna i cechować się estetycznym designem, pasującym do architektury ogrodu. Nie może przytłoczyć otoczenia, powinna raczej wtapiać się w aranżację, tworząc wraz z nią harmonijną całość. Ogród sprawia wówczas wrażenie zaaranżowanego z rozmysłem i estetycznego wizualnie, nawet jeśli nie był urządzany z pomocą architekta krajobrazu. Jako właściciel i użytkownik ogrodu najlepiej znasz preferencje własne i domowników, a zatem nie obawiaj się sięgać po zgodne z twoim pomysłem rozwiązania. Pamiętaj, że to ty będziesz odpoczywał w swoim ogrodzie i spędzał w nim czas – dobrze dobrana ławka ogrodowa ci w tym pomoże. Pamiętaj jednak, by dopasować mebel do przestrzeni – zbyt duża i masywna ławka nie będzie wyglądała dobrze w malutkim przydomowym ogródku czy na tarasie, a skromna mała ławeczka „zniknie” w przestronnym ogrodzie.

Ławki ogrodowe a style urządzania ogrodu

Wielu właścicieli ogrodów pragnie dopełnić przestrzeń dopasowaną do stylu aranżacji ławką. Jest to właściwe podejście. Nie ma oczywiście nic złego w zastosowanym w przydomowym ogrodzie eklektyzmie – mieszanina stylów jest równie fascynująca co harmonijna aranżacja utrzymana w określonym stylu. Daje także nieco większe pole do popisu, jeśli chodzi o wybór ławki ogrodowej. Jeśli jednak pragniesz wyczarować w swoim ogrodzie spójną stylową aranżację, to poniżej udzielimy ci kilku podpowiedzi.

  • Styl rustykalny – w tym przypadku idealnym dopełnieniem będzie biała drewniana ławka ogrodowa lub ażurowa wykonana z naturalnego rattanu, udekorowana poduszkami w kolorze naturalnej bawełny. Ciekawym pomysłem może być również ławka z palet, na przykład bielona.
  • Styl orientalny – swego rodzaju wisienką na torcie będzie kamienna ławka, lecz mile widzianym materiałem jest także drewno i bambus – ławka może być wówczas ażurowa lub rzeźbiona.
  • Styl nowoczesny – kojarzy się z minimalizmem, a więc zastosowane ławki ogrodowe powinny cechować się prostym i estetycznym designem, mogą być wykonane na przykład z technorattanu i wyposażone w funkcjonalną skrzynię.

Materiał zewnętrzny

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
litcza
1 rok temu

dziękuję za cenne rady

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content