Nie będzie sezonu nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Względy bezpieczeństwa zdecydowały o całkowitym zamknięciu tegorocznego sezonu nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Obecnie tereny nad jeziorem to plac budowy.

Od kilku już miesięcy trwa duża inwestycja nad Jeziorem Tarnobrzeskim, obecnie rusza kolejna – przebudowa dróg ciągnących się wzdłuż plaż, a mianowicie ul. Żeglarskiej (od głównego wjazdu nad jezioro w lewo, w kierunku Mariny, aż do ul. Siarkowej), oraz ul. Plażowej (od wjazdu w prawo, do wylotu na Wisłostradę). Przygotowywanie się do inwestycji stawiało pod znakiem zapytania tegoroczny sezon jeziorowy. Teraz już wszystko jasne, na plażowanie i kąpiele poczekać musimy do przyszłego roku.

Ostateczną decyzję odnośnie losów tegorocznego sezonu nad Jeziorem Tarnobrzeskim podjęto w poniedziałek, 27 kwietnia. W spotkaniu z prezydentem miasta udział wzięli przedstawiciele służb dbających o bezpieczeństwo wypoczywających nad jeziorem, a więc Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, tarnobrzeskiej Straży Miejskiej, a także tarnobrzeskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który jest odpowiedzialny za organizację bazy WOPR. Nie zabrakło przede wszystkim wykonawców, na których obecnie, gdy tereny nad jeziorem zostały im przekazane jako place budowy, spoczywa obowiązek zapewnienie bezpieczeństwa, a także przedstawiciela Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega, odpowiedzialnego za te inwestycje. Stanowiska wszystkich uczestników spotkania były jednogłośne, a prawo budowlane nie dopuszcza nawet brania pod uwagę innych opcji. Zgodnie z przepisami kierujący budową ma bowiem obowiązek podjęcia wszelkich działań uniemożliwiających wstęp na plac budowy osobom nieupoważnionym.

– Owszem, można było niczego nie robić, podobno prowizorki są najtrwalsze, ale czy takiego otoczenia jeziora chcemy? Po każdym sezonie do magistratu kierowano tysiące pytań o to, kiedy wreszcie nad jeziorem będą lepsze warunki. Teraz właśnie te lepsze warunki powstają. Teren przekazaliśmy wykonawcy. Obecnie to jeden wielki plac budowy, za który odpowiada wykonawca. Całkowita rezygnacja z tegorocznego sezonu niesie ten plus, że będzie taniej, a co ważniejsze, umknie nam tylko jeden sezon, wykonawca zobowiązał się bowiem oddać inwestycję przed przyszłorocznymi wakacjami. Tegoroczny sezon, w związku z epidemią, i tak nie mógłby być w pełni wykorzystany, więc lepiej ten rok odpuścić. Będzie bezpieczniej i szybciej – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Dodatkowo nad bezpieczeństwem, mimo że sezonu w tym roku nie będzie, czuwać mają służby. – Obecną bazę musimy opuścić, znajduje się bowiem na terenie budowy, co nie oznacza, że całkowicie wyprowadzimy się na ten sezon znad jeziora. Mimo, że kąpielisko będzie zamknięte, to od 1 czerwca wody jeziora patrolować będzie WOPR i policja – zapewnia Adam Strumiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. Wyłączone zostaje tylko ta część wzdłuż plaż, a mianowicie od ul. Siarkowej, przez Marinę, do głównego wjazdu i dalej aż do wylotu na Wisłostradę w okolicy schroniska dla zwierząt. O tym jednak, jakimi trasami będzie można się poruszać poinformujemy, gdy tylko ostatecznie ustalona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

A powody całego zamieszania? Obecnie prowadzona jest duża inwestycja, w efekcie której nad Jeziorem Tarnobrzeskim nareszcie będzie można planować nowe obiekty, bez ograniczeń jakie niesie m.in. brak kanalizacji. Tak właśnie, teren ten do tej pory nie doczekał się uzbrojenia. Zakres prowadzonych już teraz prac obejmuje budowę instalacji wodnej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, oświetlenie terenu wraz z budową linii zasilających, zabudowę wolnostojącej rozdzielni. W ramach prac powstanie też parking, budynek wielofunkcyjny z wyposażeniem dla służb ratowniczych, cztery budynki gastronomiczne oraz toaleta publiczna i przebieralnie. Ale to nie wszystko. Od strony ulicy Plażowej budujemy park linowy! Powstaną też trzy nowe place zabaw, boisko do siatkówki, a także trzy altany grillowe. Z tzw. małej architektury nad jeziorem pojawią się nowe schody terenowe, ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Koszt całkowity inwestycji to dokładnie 8.481.074,48 zł brutto. Pozyskaliśmy na te prace dotację. Zadanie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kwota dofinansowania to 4.947.982,96 zł. Umowny termin zakończenia prac to 31.08.2021 r., który, przy umożliwieniu wykonawcy nieograniczonego dostępu do terenu, na którym przewidziane są prace, przesunie się na wiosnę 2021 r.

To nie wszystkie inwestycje zaplanowane na ten rok w okolicy Jeziora Tarnobrzeskiego. Prezydent miasta podpisał umowę z wykonawcą na “Budowę drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych miasta Tarnobrzega”, wykonawcy przekazano już teren budowy. W ramach zadania zmodernizowane zostanie ponad 2,5 km ulicy Plażowej i blisko 2 km ulicy Żeglarskiej. Zakres robót przewiduje wykonanie podbudowy i nawierzchni jezdni, budowę chodników i ścieżek rowerowych, zjazdów, budowę oświetlenia drogi, odwodnienia, budowę kanału technologicznego, kanalizacji deszczowej i urządzeń odwadniających, budowę zbiornika odparowującego. Koszt całkowity inwestycji to dokładnie 15.689.259,53 zł. Podobnie, jak w poprzedniej, także i tu miasto pozyskało dofinansowanie. Zadanie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr V „Infrastruktura komunikacyjna” RPO Województwa Podkarpackiego. Kwota dofinansowania to 8.667.468,55 zł. Zakończenie zadania przewidziano na koniec kwietnia 2021 r.

info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zte
1 rok temu

Skoro zamknięte to po jakiego policja i wopr. Przeciez to niegospodarność. Szukajmy oszczędności a nie płacimy komuś za to że się będzie tam opalam i po jajach drapał z nudów.

Kako
1 rok temu

Takie inwestycje można spokojnie przeprowadzić od października do maja. Zimy teraz bardzo łagodne albo ich nie ma. Ale to trzeba pomyśleć i zaplanować. A nie najlepiej zamknąć w najlepszym okresie. Przecież można zamknąć dla ruchu samochodowego a pieszo czy na rowerach mogliby ludzie wypoczywać. Jeśli już to np. odgrodzić plac budowy albo zrobić jedną część np. od wjazdu do mariny a później drugą. Ale jeśli ma się celebrytę, to jedyne co wychodzić to pstrykanie fotek.
Patrząc na ilość sprzętu i pracowników przy przebudownie to dzisiaj widziałem ich aż 4( czterech) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Operator koparki, kierowca wywrotki i dwóch robotników.
W takim tempie to ta przebudowa potrwa kilka lat. A gdzie jeszcze usuwanie usterek itd.

Mar
1 rok temu

Słuszna decyzja. Ale patrząc na to, jak niektórzy stosują się do nakazu noszenia maseczek, zachowania odstępu itd., obawiam się, że i tak znajdą się jacyś spragnieni plażingu lub kąpieli.

Lol
1 rok temu

Totalna głupota, czy nie będzie końca tych zakazów , nie można było zacząć po sezonie tych robót tylko przed lub chociaż wylaczyc tylko część plaży ? Niedługo zabronione będzie oddychanie

Kako
1 rok temu

Mar bzdury piszesz. Mogli ten remont przeprowadzić od października do kwietnia, bo zimy praktycznie nie ma. Lub ewnetualnie zamknąć ruch samochodowy, odgrodzić plac budowy albo remont przeprowadzić na dwie części np od wjazdu do mariny a później drugą stronę. I umożliwić pieszym i rowerzystom korzystanie z jeziora.
Jak sam nie mam o czymś zielonego pojęcia, to dobieram sobie kumatego zastępce i naczelników. Oni wykonują robotę a ją firmuję ją swoim nazwiskiem.
A nie tylko pstrykanie fotek.
Dziś nad jeziorem było 4 pracowników( słownie czterech). Jeden operator koparki, kierowca wywrotki i dwóch robotników. Z takim rozmachem i takimi siłami to ten remont potrwa wieki.

Bozo
1 rok temu

I bardzo dobrze. Najlepiej było by to całkiem zamknąć bo przynosi naszemu biednemu miastu same straty. Dla miasta obciążenie, a dla beneficjentów 500+ miejsce idealne bo zamiast iść do pracy wydają kasę na browary z promocji a później spożywają nad jeziorem

Mirek
1 rok temu

Wirus sprzyja naszym władzom Wszystko co robią jak podlega krytyce to wina wirusa
A do tego niema rada
Nie będzie sezonu nie będzie obwodnicy nie będzie innych inwestycji Wina wirusa

meduza
1 rok temu

tak?????????? podobno juz sa dzikie tlumy nad jeziorem A podobno grupowac sie nie mozna Moze by sie tym jakies sluzby zainteresowaly?

Kasia
1 rok temu
Reply to  meduza

Az tylu tych robotników jest nad jeziorem?

Kasia
1 rok temu
Reply to  Kasia

Pytam bo to jezioro, to „zamknięty” plac budowy

Kasia
1 rok temu
Reply to  Kasia

meduza, bo chyba nie jest jezioro teraz otwarte przed sezonem, żeby w sezonie nie było zamknięte, bo stanie się placem budowy

smile
1 rok temu

W lecie będzie przejebane… jak dowali 40 stopni, a my ze szmatami na ryju…
I do wody nie wolno wejść….chyba że do wanny… 🙂 🙂 🙂

Ivan
1 rok temu

O Boże!!! Kiedyż ten nieszczęsny prezydent w końcu odejdzie w polityczny niebyt…
Już nie da się ani tego słuchać…ani na to patrzeć…
Ja pierdo*** !!!

Kasia
1 rok temu
Reply to  Ivan

Dobrze, że nie był nad jeziorem i nie oglądał placu budowy ( spotkanie udokumentowane fotkami). Zrobił spotkanie, żeby się dowiedzieć, że nad jeziorem ma plac budowy, który przekazał wykonawcy jakiś czas temu

Mar
1 rok temu

Gdyby nie korona, to szłoby zorganizować sezon nad Jeziorem robiąc najpierw wjazd, potem jedną drogę, a na końcu drugą. Jednak z racji epidemii decyzja dobra, bo prędko to raczej nie minie. Ale jest plus: nikt nie będzie przeszkadzał, także można budować w spokoju. W obecnej sytuacji (kasa z transakcji z PFR, korona itd.) ten rok powinien być dla Tarnobrzega rekordowy pod względem inwestycji. Jak będzie zobaczymy na koniec grudnia.

józek
1 rok temu
Reply to  Mar

a skąd hajs jak ludzie na chleb niemają?

Kasia
1 rok temu
Reply to  józek

PDB coś wymyśli. Trza być mózgiem, że inwestycji nie robić ” w odpowiednim czasie” i na etapy. Może PDB ma domek i basen, ja nie

Mar
1 rok temu
Reply to  józek

Z budżetu miasta. Z tego co kojarzę, to z transakcji z PFR gmina ma na inwestycje extra 25 mln zł, wymiana oświetlenia ulicznego jest finansowana pieniędzmi z kredytu, a na walkę z koronawirusem póki co zostały przeznaczone pieniądze, które były przewidziane na tegoroczne imprezy miejskie. Także tylko budować. Natomiast budżety domowe mieszkańców to temat odrębny.

wrzos
1 rok temu

DOBRE ROZWIAZANIA, JEDNO Z DRUGIM NIE BEDZIE KOLIDOWAC. SKORO OBECNIE REALIZUJE SIE TAM TAK DUZE INWESTYCJE,KTORE BARDZO BYLY TAM POTRZEBNE, TO NIECH W SPOKOJU TE BUDOWY TRWAJA, NIE WYOBRAZAM SOBIE SYTUACJI GDZIE POSROD KOPAREK I CIEZKICH WALCOW PRZEWIJAJA SIE TLUMY LUDZI,STANOWIACYCH DUZE ZAGROZENIE. I TAK KORONAWIRUS NADAL TRWA,WIEC CZAS JAK NAJBARDZIEJ DOBRY NA TAKIE BUDOWY. JEDEN SEZON KAZDY PRZETRZYMA ZA TO W NASTEPNYM BEDZIE TAM Z PEWNOSCIA I PIEKNIEJ I WYGODNIEJ WYPOCZYWAC TYSIACOM LUDZI. MOIM ZDANIEM BARDZO DOBRE DECYZJE ZE STONY MIASTA.

kazik
1 rok temu

Kino samochodowe w Stalowej Woli
Stalowa Wola znalazła się na liście piętnastu miast, w których zostanie zorganizowane Kino Samochodowe.

– Najbliższe miesiące będą wyglądać nieco inaczej, dlatego chcieliśmy znaleźć bezpieczną, ciekawą i nietypową rozrywkę dla mieszkańców – wyjaśnia Wiktoria Noga z zarządu Fundacji Klubu Młodych Liderów z Mielca, która jest organizatorem wydarzenia.

W naszym mieście seans zaplanowano wstępnie na 6 czerwca. Data ta może ulec zmianie z uwagi na stan epidemii koronawirusa. Cała trasa będzie prowadzona w czerwcu i w lipcu.
Kino będzie się odbywać na dużych parkingach, mogących pomieścić 100-150 aut. Na ekranie o powierzchni 72 m2 będzie wyświetlany film, którego dźwięk będzie przesyłany falami radiowymi prosto do samochodów. Impreza ma być biletowana i kosztować 20 złotych od samochodu.

Kino Samochodowe ma zagościć w Gdyni, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Kielcach, Mielcu, Tarnowie, Radomiu, Łodzi, Stalowej Woli, Poznaniu, Koninie, Gdańsku i Bydgoszczy.

wrzos
1 rok temu

INNA TEZ SPRAWA TO,ZE MIASTO PEWNIE MUSI WYKORZYSTAC PRZYZNANE FINANSE NA TEN CEL W OKRESLONYM TERMINIE. CIESZMY SIE JAKO MIESZKANCY, ZE UDALO SIE JE MIASTU POZYSKAC I TE DUZE INWESTYCJE NARESZCIE NAD JEZIOREM RUSZYLY! TERAZ KOLEJ NA ROWNIE WAZNA INWESTYCJE- OBWODNICE! MIEJMY NADZIEJE,ZE CO NIECO POMOZE NAM W TEJ KWESTII PAN MINISTER WEBER,GDYZ NASZ PREZYDENT Z NIM NA TEN TEMAT JUZ ROZMAWIAL, ALE MOZE TRZEBA BEDZIE ZNOW JECHAC DO WARSZAWY,ABY SIE PRZYPOMNIEC W TYM TEMACIE MINISTERSTWU??

Mirek
1 rok temu
Reply to  wrzos

WRZOS JAKOŚ DUŻY OPTYMISTĄA A MOZE TYLKO URZĘDNIK NA ETACIE Z WYDZIAŁU PROMOCJI

olo
1 rok temu
Reply to  wrzos

Ile te nowe inwestycje dadzą dochodu do budżetu miasta ? Inwestycja to jest jak wykładasz kapitał a potem na nim zarabiasz. Tu bardziej pasuje określenie poprawa estetyki i funkcjonalności tych miejsc. No chyba ,że po tym staniemy się drugim Ciechocinkiem . Ale w to akurat to wądpię.

kazik
1 rok temu

Kino samochodowe w Stalowej Woli.

Stalowa Wola znalazła się na liście piętnastu miast, w których zostanie zorganizowane Kino Samochodowe.

– Najbliższe miesiące będą wyglądać nieco inaczej, dlatego chcieliśmy znaleźć bezpieczną, ciekawą i nietypową rozrywkę dla mieszkańców – wyjaśnia Wiktoria Noga z zarządu Fundacji Klubu Młodych Liderów z Mielca, która jest organizatorem wydarzenia.

W naszym mieście seans zaplanowano wstępnie na 6 czerwca. Data ta może ulec zmianie z uwagi na stan epidemii koronawirusa. Cała trasa będzie prowadzona w czerwcu i w lipcu.

Kino będzie się odbywać na dużych parkingach, mogących pomieścić 100-150 aut. Na ekranie o powierzchni 72 m2 będzie wyświetlany film, którego dźwięk będzie przesyłany falami radiowymi prosto do samochodów. Impreza ma być biletowana i kosztować 20 złotych od samochodu.

Kino Samochodowe ma zagościć w Gdyni, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Kielcach, Mielcu, Tarnowie, Radomiu, Łodzi, Stalowej Woli, Poznaniu, Koninie, Gdańsku i Bydgoszczy.

wrzos
1 rok temu

DLA TAK WAZNYCH INWESTYCJI NAD JEZIOREM, TO MUSIMY TEN JEDEN SEZON WYTRZYMAC, CHOCBY STAJAC NA RZESACH BO WARTO! I TAK PEWNIE PRZEZ KORONAWIRUSA LUDZI NAD TYM AKWENEM W TYM ROKU BYLOBY ZNACZNIE MNIEJ? A WIEC DOBRY CZAS NA WSZELKIE TAM BUDOWY. ZA TO ZA ROK BEDZIEMY MIEC NAD JEZIOREM O NIEBO LEPSZE WARUNKI DO ODPOCZYNKU. ZNANE PRZYSLOWIE MOWI ABY MIEC PIEKNIE TRZEBA WCZESNIEJ POCIERPIEC,

obywatel
1 rok temu
Reply to  wrzos

Trzeba być de…em aby upatrywać rozwój miasta w turystyce nad jeziorem i pompować tam kasę – wystarczy uważnie czytać co się dzieje w krajach które oparły się na turystyce (Włochy, Hiszpania itd – zapowiada się głód w tych krajach, krach tej działalności)
– kasy z tego dla miasta nie było, nie ma i nie będzie
– tylko same koszty ale w takim miasteczku zarządzanym przez mierne miejscowe elity pompuje się kasiorę w coś co będzie co najwyżej cztery miesiące w roku czynne
a podatnicy będą musieli to utrzymywać ale za to wędkarze, kajakarze i inne tego typu
inteligenciki będą miały miejsce do swojego hobby – oczywiście na koszt podatników.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Nie tak dawno Bożek obiecywał co innego.

piter
1 rok temu

On dużo obiecuje ale efektów tych obietnic nie widac fakt jest juz sporo drzew wycietych teraz znowu bedzie pustka nad zalewem bo nie wiem czy beda dosadzane a polska jest w czołówce gdzie jest największy smog i gdzie te miejsca na wypoczynek?

wrzos
1 rok temu

CO NIEKTORZY TUTAJ W OGOLE NIE MAJA POJECIA W TEMACIE ROZWOJU MIASTA A ZABIERAJA GLOS! WEDLE ICH OCENY NAJLEPIEJ MIASTO NIECH NIE ROBI NIC A ZAMIAST JEZIORA TO OGROMNE WYSYPISKO SMIECI,JAK TO BYLO PLANOWANE W LATACH 90-TYCH. WTEDY Z PEWNOSCIA POCZULIBYSCIE SIE LEPIEJ WSROD BIEGAJACYCH SZCZUROW I KARALUCHOW! GLUPOTA LUDZKA NIE ZNA GRANIC!

wrzos
1 rok temu

DO MIREK I PITER NIE,NIE JESTEM ZADNYM URZEDNIKIEM TYLKO ZWYCZAJNYM MIESZKANCEM MIASTA,JAK WIELU INNYCH. TE CHASZCZE I SAMOSIEJKI PRZY JEZIORZE NAZYWASZ DRZEWAMI!? SMIECHU WARTE.

AND
1 rok temu

O ile pamiętam to można było przed ostatnimi wakacjami rozpisać przetargi i na jesieni ruszyć (zimy prawie nie było) i byłoby dużo taniej i po zawodach no ale kto miał tym się zająć …… wakacje wydziały przepracowane itp. pomijając korone…. to jest brak gospodarza i kolejna kompromitacja Urzędu…..

Grunt
1 rok temu

Grunt, że będzie szybciej i taniej, super, świetnie panie prezydencie! Zaplanowane dwa najbliższe sezony na plac budowy(planowane zakończenie robót to 31.08.2021). Genialnie, bo będzie może kilkaset tysięcy taniej a ile roboty mniej. A ludzie? Mieszkańcy? Co tam ludzie, niech prażą się w domach i na ulicach. Grunt, że służby i władza się nie przepracują. Geniusze…

MózgMaszPrażony
1 rok temu
Reply to  Grunt

Od ilu sezonów to jezioro jest otwarte? Coś robił wcześniej gdy jeszcze tego jeziora nie było?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
33
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content