Wystąpienie prezydenta D. Bożka z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (video HD)

Dzisiaj w całej Polsce obchodzona jest 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie, i druga na świecie po amerykańskiej.

229 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. To jeden z najważniejszych zabytków naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W 2014 roku rękopis wpisano na listę programu UNESCO “Pamięć Świata”.

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie, znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita Polska. Zniesiona zostaje też wolna elekcja. Aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy, oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa. Katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań, choć apostazja wciąż była uznawana za przestępstwo. Aby Konstytucja była zawsze aktualna co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji. Konstytucja 3 maja przetrwała czternaście miesięcy.

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym.

video: TVL

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarnobrzezanka
1 rok temu

Krótko i szkolnie a nie obywatelsko
Nawet biskupi poczuli się w obowiązku nawiązać do aktualnej sytuacji politycznej w kraju.
A u nas jak zawsze udajemy i udajemy ze jesteśmy poza tym co słychać i widać poza granicami naszego miasta.
Taka mamy klasę polityczna
Pan Bóg pozbawił naszego miasta elit bo rozdaje nierówno.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Ja w najbliższych wyborach zagłosuję na Kidawę Błońską

POdarek
1 rok temu

POkazujesz „mądrość tarnobrzeską” – efekt niedoli i upadku tego miasta

Alf
1 rok temu
Reply to  POdarek

Ochym Ty piszesz? To mleczny janek z ekipą rozwalili wszystko.

ta mądrość
1 rok temu
Reply to  Alf

tak on rozwalił „wszystko” a ty ” budujesz” g…o

And
1 rok temu

Panie Prezydencie prosze o informacje jak odkażane jest miasto ulice przystanki miejsca gdzie przebywa najwięcej osób ile osób jest zaangażowanych dziennie ile polewaczek dziennie uczestniczy w akcji mamy najwiecej stwierdzonych przypadków z miast na podkarpaciu doliczając powiat to już czołowe miejsce w kraju a ja widzę że w mieście nic ……….

jan
1 rok temu

nakrętki przyniósł?, wsypał?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content