Pomóż aby „Koprzywnickie Bziuki” znalazły się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Kultury w Koprzywnicy podjął starania o umieszczenie koprzywnickich bziuków na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Drodzy mieszkańcy Miasta i Gminy Koprzywnica oraz osoby wywodzące się z naszej Małej Ojczyzny! Zwracamy się do WAS z prośbą o pomoc! Jeżeli posiadacie materiały, informacje lub słyszeliście historie o ,,Koprzywnickich Bziukach”, jak najszybciej skontaktujcie się z MGOKiS w Koprzywnicy 15 847 63 22, kdk39@op.pl. Informacje przekazane przez WAS znacznie ułatwią nam procedurę wpisu ,,BZIUKÓW” na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Liczymy na Wasze zaangażowanie w sprawę. Mile widziane będą:
🔥historie ustne przekazywane z pokolenia na pokolenie,
🔥stare fotografie z bziukaczami,
🔥wycinki z gazet,
🔥wpisy z pamiętników,
🔥 rękopisy „ – apeluje MGOKiS

Bziuki to potężne, kilkumetrowe słupy ognia wydmuchiwane przez strażaków w Wigilię Paschalną, podczas wieczornej procesji rezurekcyjnej. Druhowie nabierają w usta naftę i wydmuchują ją na płonącą pochodnię, wysoko przy tym podskakując. Oświetlają w ten sposób drogę kapłanowi niosącemu monstrancję i oddają cześć Bogu.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bigos
1 rok temu

Tak blisko, a zarazem tak daleko bo nie ma mostu. Jedyne miasto tej wielkości, które nie ma mostu na Wiśle to właśnie Tarnobrzeg, świadczy to o ludziach, którzy rządzili tym miastem.

JoKeR
8 miesięcy temu
Reply to  bigos

Jest most w Sandomierzu i w Nagnajowie. Nie więcej niż 25km do miejsca docelowego.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content