Podkarpackie: 9 punktów pobierania wymazów od osób w kwarantannie

W województwie podkarpackim uruchomionych zostało 9 punktów pobrań wymazów do wykonania testów na obecność koronawirusa, dzięki wspólnym działaniom Wojewody Podkarpackiego, naszych szpitali oraz Podkarpackiego Oddziału NFZ. Osoba przebywająca na kwarantannie otrzyma z wyprzedzeniem SMS-a z zaproszeniem na badanie, które powinno być wykonane w 12 dobie. Pierwsze badania zostały już wykonane w poniedziałek 11 maja.

Cel jest jeden – aby na terenie całego województwa dostęp do pobierania wymazów był jeszcze szybszy, prostszy, wygodniejszy i co ważne – bezpieczniejszy. Wszystkie punkty pobrań w naszym województwie znajdują się przy szpitalach, które wykonują badania w różnych godzinach:

– Szpital Specjalistyczny w Jaśle (9.00-11.00)

– Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu (7:30-9:30)

– Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (10.00-13.00)

– Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (10.00-13.30)

– Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, (10.00-12.00)

– Centrum Medyczne w Łańcucie (9:00-11:00)

– Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie (8.00-10.00)

– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku (11:00-13:00)

– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Leżajsku (7:00-9:00)

Po wykonaniu badania, wynik można zobaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjent będzie o nim również poinformowany przez laboratorium.

W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym. W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić pacjenta z kwarantanny.

Badanie jest bezpłatne dla pacjenta, jego koszt finansuje NFZ. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinną dobową działalność punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę, oraz 21 zł za każde pobranie wymazu i takie kwoty będą przekazane szpitalom zgodnie z zawartymi z NFZ umowami.

Wykonanie takiego testu jest dobrowolne.

Osoba, która chce wykonać taki test musi posiadać prywatny samochód, którym dojedzie do mobilnego punktu pobrań. Sanepid nie przyjedzie do takiej osoby, w celu wykonania testu.

Konieczne jest również zabranie dowodu osobistego.

Osoba, która będzie chciała wykonać taki test, musi skontaktować się ze swoim sanepidem, aby ten odnotował, że osoba przebywająca na kwarantannie opuściła miejsce odbywania kwarantanny w celu wykonania testu.

Wszelkie informacje może również uzyskać dzwoniąc na numer 800 190 590. To bezpłatna infolinia NFZ, która przez całą dobę udzieli informacji pomocnych pacjentom w tym trudnym czasie.

info: Narodowy Fundusz Zdrowia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content