Ponad 2 mln w jeden miesiąc. Sandomierz liczy straty spowodowane COVID-19

Gmina Sandomierz opublikowała bilans strat spowodowany COVID-19 -analiza wpływów kwiecień 2019 do kwiecień 2020. „Suma ta winduje się na poziom mocno przekraczający 2 mln zł w odniesieniu tylko do jednego miesiąca – kwietnia” – czytamy w analizie.

Treść analizy:

„Szanowni Państwo,

Przedstawiamy grafikę obrazującą straty ze stałych podatków, opłat, obrotów z tytułu najmu i usług w zakresie instytucji pomocniczych, które nastąpiły z powodu wybuchu epidemii koronawirusa w naszym kraju.

Przedstawiona kwota nie zawiera kilkudziesięciu dodatkowych pozycji wpływów do budżetu, które miały charakter jednostkowy i incydentalny i nie sposób byłoby ich przedstawić w powyższej grafice, a podnoszą one kwotę strat, bowiem wystąpiły w kwietniu ubiegłego roku, a w tym roku ich nie odnotowano. Te dodatkowe kwoty podnoszą o kilkadziesiąt tysięcy złotych powyższej przedstawioną kwotę, co powoduje, że suma ta winduje się na poziom mocno przekraczający 2 mln zł w odniesieniu tylko do jednego miesiąca – kwietnia. Jak wiadomo gmina ponosi straty od 16 marca, czyli od dnia ogłoszenia epidemii do dziś. Jednak, jak widać tendencja krajowa i lokalna ukierunkowana jest w stronę powolnego rozmrażania gospodarki i powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarczego.

Epidemia mocno godzi w miasta o profilu turystycznym, co widać po wskaźniku mówiącym o podatku dochodowym, strata na poziomie ponad miliona złotych podyktowana jest zawieszaniem wielu działalności związanych ze sferą okołoturystyczną. Takich działalności na terenie miasta, jak wiadomo jest bardzo wiele. Wysokość strat w zakresie opłaty targowej, to kwota ponad stu tysięcy złotych. Jest to spowodowane zawieszeniem handlu w strefach do tego wyznaczonych (np. giełda owocowo-warzywna). Znaczące straty notują instytucje samorządowe tj.: placówki oświatowe, Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki i Sandomierskie Centrum Kultury, które nie mogły prowadzić działalności usługowej oraz działalności, która przynosi dochody z tytułu wykonania usług. Jest to kwota przekraczająca 250 tys. zł. Na sumę tych wielkich i bolesnych strat do budżetu Gminy Sandomierz składają się również różne inne opłaty, podatki itd., które obniżyły się na skutek tego trudnego dla państwa postoju gospodarczego.

Pozostajemy z nadzieją, że niebawem sytuacja zarówno w kraju, jak i na świecie ulegnie poprawie, a Sandomierz dalej będzie mógł rozwijać się na różnych polach, między innymi na polu gospodarczym, turystycznym, kulturalnym i sportowym”

O dotychczasowy bilans strat spowodowany COVID-19 zapytaliśmy drogą e-mailową rzecznika UM Tarnobrzeg Wojciecha Lisa.

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tbg
1 rok temu

Tarnobrzeg pewnie jest na plusie 😀

hunt
1 rok temu
Reply to  tbg

A Sandomierz pisze głupstwa pod publikę

Pietrek
1 rok temu

Ale jak szybko zareagował portal echo dnia na artykuł. Przywołany do tablicy presidento musiał wykonać szybki telefon do Pani Klaudii 😉 „Piszmy szybko, bo już o nas piszą” 😉

Pietrek
1 rok temu
Reply to  Pietrek

Nie Klaudii, a Wioletty. Przepraszam 😉

Bebe
1 rok temu
Reply to  NW24

zapytajcie co z obwodnicą, bo chyba nie umarała na covid

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content