Kontrowersyjny awans Motoru Lublin do II ligi kosztem Hutnika Kraków

W minioną sobotę działacze Lubelskiego Związku Piłki Nożnej zdecydowali o przyznaniu awansu do II ligi Motorowi Lublin, który zajmował drugie miejsce w tabeli III ligi w grupie IV, za Hutnikiem Kraków. Obydwie drużyny miały na koncie tyle samo punktów.

W jedynym rozegranym w tym sezonie meczu pomiędzy tymi drużynami, wygrał Hutnik 1:0. Z powodu niedokończenia sezonu pominięto jednak kryterium dotyczące meczów bezpośrednich a LZPN przyjął uchwałę mówiącą o tym, że w przypadku rozegrania tylko jednego meczu, decydujące znaczenie będzie miał ogólny bilans bramkowy. Przesądziło to o awansie Motoru – 36:16, Hutnik – 34:17.

– Z wielkim zdumieniem odebraliśmy dzisiejszą decyzję Lubelskiego Związku Piłki Nożnej zmieniającą kolejność w tabeli III ligi grupy IV. Lider tej ligi Hutnik Kraków został przesunięty na drugą lokatę, a drugi w tabeli klub Motor Lublin został umieszczony na pozycji nr. 1 oznaczającej awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Jest to decyzja bezprecedensowa i sprzeczna z wszelkimi normami, zarówno tymi prawnymi, jak i etyczno-moralnymi.” – czytamy w oświadczeniu Zarządu Stowarzyszenia Nowy Hutnik 2010.

T Treść oświadczenia Zarządu Klubu Motor Lublin S.A. z dnia 17 maja 2020 r.

Szanowni Państwo,

jako Zarząd Motoru Lublin S.A., pomimo głębokiej niechęci do przenoszenia kwestii prawnych na grunt gołosłownej batalii medialnej, w świetle jednostronnych i oburzających ataków ze strony Hutnika Kraków godzących w dobre imię Klubu, zmuszeni jesteśmy do zajęcia oficjalnego stanowiska.

Stanowczo wzywamy Hutnik Kraków oraz Pana Ryszarda Niemca – Prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej do natychmiastowego zaprzestania naruszania renomy Klubu poprzez sugerowanie podejmowania przez Klub pośrednio lub bezpośrednio działań sprzecznych z prawem, o charakterze korupcyjnym, bądź przyzwalania na tego rodzaju działania. Oczekujemy od wyżej zainteresowanych niezwłocznego sprostowania ich ostatnich medialnych wypowiedzi, które zawierały powyższe, naruszające dobra osobiste Klubu treści. Pojawiające się od dwóch dni w mediach informacje, rozpowszechniane głównie przez władze Hutnika Kraków oraz Pana Ryszarda Niemca konsekwentnie i celowo zniekształcają rzeczywisty stan prawny, cytując wybiórczo przepisy Regulaminu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej i posługując się argumentacją niemającą – w ocenie Klubu – nic wspólnego z jego treścią, a bazująca jedynie na „chciejstwie” i emocjach. Apelujemy do władz Hutnika Kraków oraz Pana Ryszarda Niemca by ich opinie i związane z obecną sytuacją niezadowolenie wyrażane było na podstawie i w granicach prawa, z zachowaniem ogólnoprzyjętych norm społecznych, a także i przede wszystkim, przyjętych w naszym środowisku sportowym. Dalsze naruszenia dóbr osobistych Klubu spotkają się ze zdecydowaną reakcją i stosownymi krokami prawnymi.

Klub jednocześnie pragnie podkreślić, iż nieznane jest mu uzasadnienie prawne, które legło u podstaw decyzji Zarządu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, ale decyzję tę przyjął z ulgą. Obserwując wprawioną przez Hutnik Kraków od tygodnia machinę medialnych oszczerstw, Klub liczył się z każdym rozstrzygnięciem i poczynił odpowiednie przygotowania w celu podjęcia ewentualnych kroków prawnych. Wywierane naciski przybrały bowiem skalę dla Klubu nieoczekiwaną i niemającą absolutnie nic wspólnego z uczciwą rywalizacją sportową ani rzeczywistym brzmieniem przepisów związkowych.

Odnosząc się do podnoszonej przez Hutnik Kraków i szeroko komentowanej propozycji barażu Klub stoi na stanowisku, że po pierwsze spotkanie takie jest zupełnie niecelowe w świetle jednoznacznego brzmienia przepisów Regulaminu, a po drugie Regulamin ten nie przewiduje meczów barażowych (w ogóle). Skoro Regulamin nie przewiduje takiego rozwiązania w celu określenia miejsca w tabeli, to zupełnie bezpodstawne i zbędne jest rozważanie tego rodzaju propozycji, sprzecznej z Regulaminem. Dodatkowo tego rodzaju propozycja pomija sytuację epidemiczną w kraju panującą od blisko dwóch miesięcy i będące jej konsekwencją wstrzymanie rozgrywek, w tym III ligi, a także obecne obostrzenia prawne, które nie zezwalają na prowadzenie rozgrywek innym klasom rozgrywkowym, niż ligom centralnym. Pomija też fakt, że duża część zawodników klubów III-ligowych łączy grę w piłkę nożną z pracą zawodową i nie może pozwolić sobie na izolację oraz nałożenie reżimu sanitarnego, chociażby zbliżonego do tego, wprowadzonego w ligach centralnych.

Klub wyraża głębokie ubolewanie, że przyszło mu przekraczać tę historyczną dla nas granicę z tak negatywnym wydźwiękiem medialnym kreowanym przez naszego rywala, deprecjonującym ciężką pracę, którą wykonaliśmy w tym sezonie i odbierającą nam oraz naszym Kibicom radość z awansu. Jednocześnie apelujemy do mediów i wszystkich zainteresowanych, aby wstrzymali się przed wydawaniem jednostronnych i krzywdzących dla Klubu osądów, a jeżeli już opinie takie są formułowane, by były poprzedzone kompleksową analizę przepisów związkowych i celu, dla którego przepisy te uchwalono.

Zarząd Klubu Motor Lublin S.A.

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piłkarski poker
1 rok temu

Reżyser Piłkarskiego Pokera nie wpadłby na taki przekręt 😀

piter
1 rok temu

Wedłóg mnie lzpn powinien wypłacic kase pozostałym klubom które chciały grac?
Jak maja zarabiac skoro im sie zarabia?
I po co te petycie pokazane na tronach internetowych kubów które były gotowe grac?
wiec pozostałe 9 klubów które powinni dołaczyć do hutnika i sądować sie o normalne zycie?

Dim
1 rok temu

Wydymali Siarkę 2 w tamtym sezonie, wydymali i Hutnika – los się zemści.

hańba
1 rok temu
Reply to  Dim

ale określenia ! ale język ! kiboli – ćwoków — to ich wizytówka

Wizytówka
1 rok temu
Reply to  hańba

Oni Cię mogą użyć jak wizytówkę. Papier toaletowo – wizytowy

wasyl
1 rok temu

Ile wziął za awans ten , który zmienił tabelę . Szczyt głupoty , tak robi się w w Lublinie ? Przecież to ” USTAWKA POD SWOICH ” . Klub musiał zasponsorować działaczy , którzy chcieli dorobić . CHAMSTWO i brak słów .

anonim
1 rok temu

siara sie cieszy że zakończony sezon bo by wszystko przegrywali ,hutnik i motor powinni rozegrac sobie mecz i kto wygra to awansuje a nie robic takie coś choc bramki wszędzie sie licza kto ma więcej .

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content