Tarnobrzeg: Będzie bezpieczniej na terenach zielonych nad Wisłą?

Na ul. Przy Zalewie przy zrewitalizowanych terenach zielonych nad Wisłą, magistrat zamierza wprowadzić zmianę organizacji ruchu. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, dzielących ulicę z osobami dojeżdżającymi samochodami do ogródków działkowych.

Interpelację w tej sprawie złożył radny Sławomir Partyka. „Wnioskuję o ustawienie znaku „Strefa zamieszkania” lub wyznaczenie innej drogi dojazdowej do Ogrodów Działkowych na terenach przy rzece Wiśle. Składam wniosek na prośbę mieszkańców, którzy korzystają z terenów nad Wisłą. W trakcie rekreacji na w/w trenach ruch samochodów jest bardzo duży, a kierowcy nie wracają uwagi na osoby tam przebywające” – czytamy w interpelacji radnego – 20.80

Oznakowanie drogi i umieszczenie na niej progów zwalniających ma nastąpić jeszcze w tym roku.  „W odpowiedzi na Pana wniosek (…) informuję, że Zarządca drogi posiada projekt zmiany stałej organizacji ruchu ul. Przy Zalewie w związku z zagospodarowaniem terenów zieleni rekreacyjnej nad Wisłą w Tarnobrzegu, który obejmuje m.in. wprowadzenie już od ulicy Jachowicza na ulicy Przy Zalewie oznakowania pionowego w postaci znaków informacyjnych D-40 „strefa zamieszkania”, jak również urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego w postaci liniowych progów zwalniających listwowych U-16d. Wprowadzenie w/w organizacji ruchu nastąpi w 2020 roku po przeprowadzeniu uprzednio postępowania przetargowego , w wyniku którego zostanie wyłoniony wykonawca, który zrealizuje projekt oznakowania na terenach zieleni rekreacyjnej nad Wisłą” – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego – odpowiedz

video: Sławomir Partyka

Co oznacza znak D-40 „Strefa zamieszkania”?

Strefa zamieszkania – strefa w ruchu drogowym, w której pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku). W prawie o ruchu drogowym jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Ponadto:

  • Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.
  • Wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.
  • Progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi.
  • Opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Strefa zamieszkania, to także specjalny obszar nie tylko ze względu na obowiązujące normy prawne, ale także z uwagi na to, że ma on służyć przede wszystkim osobom tam zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do szkół, robiącym zakupy w sieciach sklepów itp. Ma również zapewnić bawiącym się na tym obszarze dzieciom maksimum bezpieczeństwa.

Za niezastosowanie się do znaku drogowego grozi grzywna do 5 tys. zł albo nagana.

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
piter
1 rok temu

Teraz zastanawiam sie czy to był dobry pomysł prezydenta na taka inwestycje?
Jak się idzie tam rozluznic i widzi sie tyle betonu to sie odrazu nie dobrze robi i starsze osoby które przesiaduja na działkach i składaja pretensie do miasta ze jest jakies szkody bo chca autem dojechac a potem podaja takie bzdury ze nie chce sie tam przebywac?

tong
1 rok temu
Reply to  piter

Ty w ogóle zastanów się co piszesz nim się rozlużnisz i posklecasz kolejne bzdury

L.b.
1 rok temu

Kamerę trzeba zamontować zwróci się szybko.

Ewa
1 rok temu

Może by tam częściej i skuteczniej działała policja Na terenie zrujnowanego hotelu nadwislanskiego odbywają się libacje alkoholowe Na terenie parku rowerowego nieletni pala papierosy pija piwko i trawę na Podobno odbywają się tam też wyścigi sam9chodowe A POLICJA ANI STRAZ NIE REAGUJE Podobno w parku Dzikowskim też nie jest lepiej

wrzos
1 rok temu

DO PITER NAJLEPIEJ BY BYLO GDYBY NADAL TEN NADWISLANSKI BULWAR NADAL BYL MOCNO ZANIEDBANY,JAK JESZCZE POL ROKU TEMU.CHYBA NIE O TO CHODZI! NALEZY SIE CIESZYC,ZE OW TEREN NARESZCIE ZYSKAL NOWE OBLICZE I PIEKNIE WYGLADA.ZGADZAM SIE,ZE PATROLE POLICJI WIECZORAMI SA TAM BARDZO POTRZEBNE I TO SAMO DOTYCZY PARKU DZIKOWSKIEGO.

wasyl
1 rok temu

Poczekamy , zobaczymy efekty tej pracy . nie przewiduję długo tam czystości ,PSIARZE ruszą do ataku i będzie tak samo jak w Parku Dzikowskim , bomba psich łajen na bombie . Teraz nikt od tych ze swoimi pupilami nie egzekwuje sprzątania po nich , lepiej nie ludzie rozniosą pod butami . Park stał się zbiorowiskiem wyprowadzanych psów i biegających bezpańsko po jego terenach zielonych . To samo będzie i nad Wisłą i smród do nie opisania . Nad tym nikt nie myśli tylko młodzież i monitoring .

Tom
1 rok temu
Reply to  wasyl

Czyli straż miejski i policja powinna nad Wisłą i w parku Dzikowski mieć patrole żeby kontrolować pijane grupy młodzieży , meneli i karania właścicieli nie sprzatajacych po swoich psach

Rapsodian
1 rok temu

No tak, tereny zielone nad Wisłą według prezydenta kończą na lini ulicy Wiślnej,od niej w stronę promu ,Fregaty to już nie są tereny zielone tylko taki skansen o której wszyscy zapomnieli i może się nawet rozlecieć, zresztą mało brakuje i nikogo to nie obchodzi. W tereny mosir zainwestowano miliony,a ta reszta ani złotówki, bo to chyba już nie Tarnobrzeg tylko jakieś inne terytorium

w.k.
1 rok temu

Nie ma potrzeby szpecić tych terenów progami zwalniającymi, często tam przebywam i jakoś nie przeszkadzają mi samochody, które i tak jeżdżą powoli, wystarczy postawić znak strefa zamieszkania. Przed koranawirusem były tam pustki, po pandemii ludzie przestaną tam przebywać, a paskudne progi zostaną.

Mila
1 rok temu

to jest jedyna droga dojazdowa do ogródków działkowych, więc samochody tam jeździć muszą, niech się lepiej służby wezmą za tych kierowców, którzy skracają sobie drogę i jeżdżą chodnikiem wzdłuż ogrodzenia przy domu wędkarza, tam trzeba zamontować jakieś znaki i słupki, że to jest chodnik, a nie droga dojazdowa

Tom
1 rok temu
Reply to  Mila

Masz rację Tam jest ostry zakręt i jak się jedzie rowerem to wprost pod koła samochodu bo nic nie widać

Tarnobrzeżanin
1 rok temu
Reply to  Mila

Proszę Państwa, 1 x przejechałem tamtędy samochodem, a wcale nie zamierzałem. Brak oznaczeń co jest jezdnią, a co chodnikiem, brak znaków drogowych.
Takie to piękne tereny historyczne bożki nam zafundowały.

gilbert
1 rok temu

A kiedy zostanie wykonane oznakowanie przewidziane w opracowanym w październiku 2016 roku projekcie stałej organizacji ruchu dla osiedla Stare Miasto (m.in. ulice: Jachowicza, Przy Zalewie, Kościuszki, Dominikańska, Szeroka)? Bo to już czwarty rok płynie.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content