35 lat Fram – Wozownia. Budujemy razem nowy dom

Byli członkowie tarnobrzeskiego zespołu tanecznego Fram zainicjowali charytatywną zbiórkę pieniężną, by wesprzeć remont nowej siedziby zespołu w budynku na terenie Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Link do zbiórki https://zrzutka.pl/jdxwx2

Tarnobrzeski Fram po 35 latach swojej działalności w Tarnobrzeskim Domu Kultury (dawny Wojewódzki Domu Kultury) zmienia siedzibę. Jest nią budynek należący do zespołu zamkowego rodziny Tarnowskich w Dzikowie (dawna wozownia z XV wieku). Nowe miejsce, aby mogło zacząć być użytkowane, wymaga wielu prac i nakładów środków finansowych.

Do remontu wciąż pozostaje całe wnętrze nowej siedziby, w tym łazienki, hol oraz dodatkowa sala i balustrady. Najważniejsze w całym przedsięwzięciu są jednak scena i widownia, które budowane są od podstaw. Do pełnego wyposażenia sceny pozostaje jeszcze zakup technologii m.in. nagłośnienia i oświetlenia.

Fram –Wozownia powinien rozpocząć działalność taneczno-edukacyjną z początkiem roku szkolnego, ale do tego potrzebne jest dodatkowe wsparcie ludzi dobrej woli.

Jesteśmy przekonani, że powstanie piękne miejsce dla tańca, dla sztuki, dla każdego z nas. Każdy datek na ten cel to mała – wielka cegiełka. Jeśli je wszystkie połączymy, to zbudujemy nowy dom kultury, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, które chcą wrócić na swoje zajęcia. Jeśli uda nam się zrealizować cel to wygramy wszyscy, nie tylko tarnobrzeskie dzieci młodzież, ale też mieszkańcy miasta, wreszcie samo miasto, które wzbogaci się o kolejną placówkę kulturalną na mapie Tarnobrzega. Chcemy także, aby nowy dom gościł wszystkich, którzy przyjdą tu ze swoimi inicjatywami artystycznymi.” – Anna Wiater, inicjator zbiórki, były członek zespołu Fram. Wzruszające jest także, że wśród naszych Darczyńców pojawiają się także najmłodsi. Ich mniejsze, za to wielkie serca są cały czas z nami. To im najbardziej zależy, aby od września móc znowu tańczyć i wrócić do swojej pasji. I choć nikt tego od nich nie wymaga, oddają swoje kieszonkowe. W tej sytuacji, my dorośli powinniśmy zrobić wszystko, aby te dziecięce inwestycje zwróciły im się jak najszybciej i abyśmy wkrótce spotkali się w odremontowanym nowym domu Fram-Wozownia.” – dodaje Anna Wiater

Wiem, że dzieci i młodzież czekają, aby móc wreszcie wrócić do swoich zajęć tanecznych.
W tym momencie, bez środków finansowych nie ma na to gwarancji. Dlatego my, byli członkowie zespołu Fram postanowiliśmy nie czekać i działać. Zbiórka jest ważna, bo czasu coraz mniej, a prace remontowe muszą być kontynuowane. Nasza inicjatywa zrodziła się z potrzeby serca, w imię podtrzymania tradycji tańca w Tarnobrzegu. Sami kiedyś byliśmy tańczącymi dziećmi Framu i wiemy najlepiej ile szczęścia i radości daje dzieciom taniec. – Agnieszka Ziętek (Kiełt) – współinicjator zbiórki, była tancerka zespołu Fram.

Na wyremontowanie całości budynku, potrzebne jest więcej środków finansowych, niż zakłada zbiórka. Kwota 30 tys. zł pozwoliłaby kontynuować prace remontowe przez wakacje. W zależności od zebranej finalnie kwoty byłyby to niezbędne łazienki i sanitariaty lub dokończenie rozpoczętych prac przy budowie sceny i widowni. Decyzja zapadnie po zakończeniu zbiórki w porozumieniu z Tarnobrzeskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Artystycznych FRAM .

Aktualnie w zespole Fram tańczy ok. 200 dzieci z Tarnobrzega i okolic. Przez 35 lat działalności zespołu tańczyło ich tysiące. Dla części z nich taniec stał się pasją całe życie i towarzyszy im do dziś w różnych formach, także zawodowej. Wielu małych tarnobrzeżan tańczących we Framie jest dziś artystami – instruktorami, choreografami, pedagogami tańca i tancerzami znanych w Polsce i na świecie farmacji i teatrów tańca.

„Jest jeszcze dużo do zrobienia, ale liczymy że z pomocą ludzi dobrej woli uda nam się zrealizować cel. Fram to najlepsza tradycja tańca w Tarnobrzegu i wizytówka miasta przez ostatnie 35 lat. Zapalmy razem światło na nowej tanecznej scenie i pozwólmy dzieciom oraz nam wszystkim cieszyć się tańcem” – oświadczenie byłych członków zespołu Fram, mieszkających dziś w całej Polsce i na świecie.

Więcej informacji o zespołe Fram:

1) Kanał YT z historycznymi choreografiami zespołu Fram: W tych krótkich filmach kryje się historia tarnobrzeskiego zespołu, nagradzanego wielokrotnie na dziecięcych festiwalach tanecznych w Polsce i Europie.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLiXfWaHNDwICL5RLBWxZSf7qX1NsCIK7B

2) Strona FB projektu „Fram. Historia opowiedziana tańcem”: (W 2020 roku zespół taneczny Fram z Tarnobrzega, pod kierownictwem Dariusza Chmielowca obchodzi 35-lecie istnienia. Choreograf zespołu Dariusz Chmielowiec obchodzi 40-lecie swojej pracy artystycznej. Na tę okazję byli członkowie zespołu Fram szykują koncert niespodziankę.)

https://www.facebook.com/Fram.Koncert/

3) Strona Stowarzyszenia FRAM (tu znajdziesz informacje o Tarnobrzeskim Stowarzyszeniu Inicjatyw Artystycznych FRAM, w ramach którego działa zespół Fram)

http://stowarzyszeniefram.tarnobrzeg.pl/

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mama
2 lat temu

A od czego jest TDK? Sala kameralna idealna do ćwiczeń treningowych, a sala widowiskowa do występów. Jak działali tam 35 lat, to dlaczego nie mogą nadal?
To co będzie się działo w TDK, sesja rady miasta raz w miesiącu i luzik (ale to nie ma nic wspólnego z kulturą niestety). Ważne, że etaty i kasa się zgadza. Smutne 🙁

Marcin
2 lat temu
Reply to  Mama

Sala kameralna jest dla radnych. Dla dzieci nie ma tam miejsca. Od czasu remontu przez władze TDK Fram był traktowany po macoszemu. Zresztą dzieci od wielu lat nie miały godnego miejsca choćby po to by w okresie jesień-zima-wiosna móc się po prostu przebrać. Kilkunastoletnie dziewczyny przebierające się na korytarzu to trochę nie bardzo. Piszę to jako rodzic dziecka, które uczestniczy w zajęciach.

zdziwko
2 lat temu

Dziwna ta prośba o wsparcie .Gdzie jest oficjalne pozwolenie na zbiórkę ,gdzie jest Wydział Kultury w U.M . Dzieci oddają kieszonkowe komu ? Gdzie jest miejsce na taką prywatę —tylko w Tarnobrzegu!!!!Stowarzyszenie działa ze wsparcia miasta ,województwa i państwa.

Zainteresowany
2 lat temu

Kto jest właścicielem „starej wozowni”, miasto czy Fram ? (jak miasto to niech ono inwestuje, przecież to dla tarnobrzeskich dzieci i młodzieży), przecież tam była ładna hala sportowa, po co ją przerabiać na widowiskową, czyj to pomysł? Przecież mamy TDK, który stoi pusty poza dramą raz w roku i Satyrem.

Gość
2 lat temu
Reply to  Zainteresowany

Z tytułem własności to byłbym ostrożny. Cały czas toczy się chyba jeszcze sprawa sądowa o zwrot zamku w Warszawie. Jaki sens ma ładowanie kolejnych może i milionów ? Jak zwrócą hrabiostwu to wszystko przepadnie.

Krystyna
2 lat temu

Tak się buja Fram i tarnobrzeskie dzieci, ktore dzięki temu zespolowi, bez wzgledu na to czy to konercja czy stowarzyszenie etc, mają kontakt z kulturą. Dom Kultury tego w pełni nie realizuje. Proszę spojrzeć na Kielecki Teatr Tanca – prywatna inicjatywa stala sie miejska. A u nas? Wpieprza się kasę w Chinki:////

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content