Tarnobrzeg: Pomnik „Jędrusiów” w remoncie

Pomnik „Jędrusiów” na osiedlu Przywiśle w Tarnobrzegu upamiętniający żołnierzy z partyzanckiego oddziału i ich dowódcę Władysława Jasińskiego będzie wyremontowany. Prace modernizacyjne które rozpoczęły się w miniony poniedziałek, potrwają do października br.

Remont, którego koszt oscyluje w granicach 60 tys. zł, zostanie sfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

– Gmina Tarnobrzeg od dłuższego czasu prowadziła rozmowy z Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie nt możliwości sfinansowania remontu pomnika. W br. rozmowy zakończyły się sukcesem. Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN podjął decyzję o sfinansowaniu remontu pomnika – wyjaśnia NW24.pl rzecznik UM Tarnobrzeg.

– Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, Instytut przeprowadził stosowne postępowanie i wyłonił Wykonawcę, z którym podpisał umowę na wykonanie remontu – dodaje.

Prace modernizacyjne obejmują oczyszczenie, odgrzybienie, uzupełnienie ubytków, dezynfekcję i hydrofobizację elementów kamiennych, usunięcie z cokołów warstw starego tynku i demontaż inskrypcji oraz obłożenie cokołów płytami z czarnego granitu i wykonanie na nich inskrypcji.

***********

Pomnik twórcy organizacji „Odwet” i legendarnego Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie” odsłonięty został 8 września 1985r.

Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
1 rok temu

To bardzo bogata instytucja z ogromnym budżetem kosztującym podatników setki milionów złotych. To dla mnie pierwszy przykład pożytecznej działolności.
Pracuje tam armia ludzi w tym prokuratorów ścigających zbrodniarzy komunistycznych i nawet z okresu WWII. Ilu z tych zbrodniarzy zostało dotychczas skazanych ? Słyszał ktoś o jakichś prócz tych ZOMO-wców z Wujka ?. Chyba prawomocnie?

nfcjd
1 rok temu
Reply to  Alf

Nie bredż tyle wiesz ty ,a co nie wiesz to poczzytaj;( a nie skazali bo sądy mają komunistyczne podejście do tych spraw )Do zadań Instytutu Pamięci Narodowej należy:
gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1989,
ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych,
prowadzenie działalności edukacyjnej,
poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego,
wydawanie opinii w zakresie tego, czy nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej symbolizują bądź propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny[4].
Przedmiotem badań Instytutu są m.in.:

zbrodnie dokonane przez aparat cywilny i militarny III Rzeszy na ziemiach okupowanej Polski, deportacje do obozów koncentracyjnych,
deportacje żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych oraz mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej w głąb Związku Radzieckiego,
pacyfikacja ziem polskich między Wisłą a Bugiem w latach 1944–1947 przez jednostki Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych Związku Radzieckiego (NKWD).
Zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy Prezes IPN przedstawia raz w roku Sejmowi oraz Senatowi informacje o wynikach działalności Instytutu, która jednak w części dotyczącej bezpieczeństwa lub obronności państwa może zostać utajniona. Sprawozdanie jest publikowane na stro nach obu izb w postaci druku sejmowego (senackiego). ilu pomordowanych bez imiennych odnależli i co zrobiła Komisja

Alf
1 rok temu
Reply to  nfcjd

No to już wiem na co wydaje się rocznie ponad 400000000 PLN z moich podatków również. Po co potrzebne jest parę tysięcy ludzi w tej instytucji. Instytucji , która ma większy budżet niż Państwowa Inspekcja Pracy. Wojna skończyła się już 75 lat temu. Kogo oni jeszcze szukają , prawie 100 latków? Nawet jak znajdą , to i tak nic im nie zrobią a sądy nie wydadzą tych zbrodniarzy . Czy nie ma w kraju pilniejszych potrzeb ?

Alf
1 rok temu
Reply to  nfcjd

Instytucji , gdzie średnie wynagrodzenie w 2016 roku wyniosło 6 000.

łUOGi lub łOGur
1 rok temu
Reply to  Alf

a pan Alf ile ma? to co bronisz innym zarabiać

ipek
1 rok temu
Reply to  Alf

gdzie jest Pilecki ?, bo i tak znajdą

wrzos
1 rok temu

NIECH PANOWIE PREZYDENCI NARESZCIE ZACZNA DZIALAC NA RZECZ ROZWOJU TEGO MIASTA I BUDUJA DUZE INWESTYCJE MIASTU POTRZEBNE (DROGI,BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE,GALERIE ITD.)NIECH ZADBAJA W POZYSKANIU INWESTOROW,KTORZY TU STWORZA WIELE MIEJSC PRACY, A NIE POMNIKI? CO TO KOMU DA CZY POMNIK BEDZIE TAKI CZY INNY?

ciocia Gienia
1 rok temu
Reply to  wrzos

Jakbyśmy zainwestowali w aleję pomników JP2 , powiedzmy po 12 obiektów na każdą stronę i w każdym tarnobrzeskim kościele powiesili obraz płaczącej madonny to uważam , że turystyka pielgrzymkowa by błyskawicznie wzrosła i w pierwszym roku funkcjonowania przebiła nawet sandomierski szlak Ojca Mateusza. Można by też zaadoptować jedną barkę na Wiśle by pielgrzymi mogli wieczorem wspólnie zaśpiewać „Barkę”.

Wikary
1 rok temu
Reply to  ciocia Gienia

mam lepszy pomysł bo skoro w Gdańsku chcą pozbyć się pomnika prałata to można by go u nas zlokalizować na terenie przedszkola

prostak
1 rok temu
Reply to  Wikary

ciocia Gienia i Wikary ; jaki intelekt – taki dowcip

Bożena
1 rok temu
Reply to  Wikary

obnośny pomnik to było by coś !!! np. niesiony przez matrony w procesji Bożego Ciała, a lokalni hiphopowcy mogli by uczcić ten uroczysty koncertem Q czci leśnego ludka

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  wrzos

Pierwszy pomnik B Głowackiego teraz Jędrusie Podobno jeszcze parę do końca kadencji wyczyścimy. Ja lubię czyste o odnowione pomniki.
Tylko że te działania prezydentowi wychodzą.
A inwestycje i rozwojowe raczej nie.
A zapomniałem wychodzą ruchy kadrowe Zwłaszcza te w TBS. Aż miło.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content