Tarnobrzeg: Zmiana trybu i terminu sesji na wniosek prezydenta

Na wniosek prezydenta Dariusza Bożka zaplanowana na dzisiaj sesja Rady Miasta odbędzie się za tydzień, tzn. w piątek 5 czerwca br. Będzie to sesja zwyczajna, nie zaś nadzwyczajna, jak to było w pierwotniej wersji.

– Na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 713) oraz art. 15 zzs. Ust. 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołania nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm. Prezydent wniósł o umieszczenie w porządku obrad najbliższej sesji zwyczajnej Rady Miasta m.in. projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2020 r. – informuje portal NadWisłą24.pl rzecznik UM Tarnobrzeg.

– Z uwagi na konieczność poddania pracom Rady Miasta Tarnobrzega m.in. powyższej uchwały oraz biorąc pod uwagę ergonomię działań, Prezydent zwrócił się o rozważenie odwołania sesji nadzwyczajnej zaplanowanej na 29 maja br. i objęcie wszystkich zgłoszonych projektów uchwał porządkiem sesji zwyczajnej – dodaje.

ZAMIAST NADZWYCZAJNEJ – ZWYCZAJNA

Podczas nadzwyczajnej sesji RM w porządku obrad brak jest punktów dotyczących sprawozdania prezydenta z prac między sesjami, odpowiedzi na pytania radnych, interpelacji czy oświadczeń radnych. Zwołania zwyczajnej sesji Rady Miasta domagał się radny Kamil Kalinka.

– Władze Tarnobrzega od dłuższego czasu unikają zwoływania zwyczajnych sesji Rady Miasta, gdyż boją się niewygodnych pytań ze strony radnych – napisał w mediach społecznościowych.

– Dlatego złożyłem dziś (22 maja – przyp.red) wniosek do przewodniczącego Rady o zwołanie sesji, podczas której będziemy mogli porozmawiać o Tarnobrzegu i bieżących problemach miasta – dodał.

Kilka dni później, rady Kalinka zarzucił przewodniczącemu RM złamanie ustawy o samorządzie gminnym.

Subskrybuj
Powiadom o
43 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Prswnik
1 rok temu

Zgadzam się z radnym Kalinka Właśnie mija rocznica powstania samorządu terytorialnego. W Tarnobrzegu W dziejach odrodzonego samorządu jeszcze nie było takich niemych obrad jak w tej kadencji
Prezydent spacyfikował radnych na tyle że nie mają odwagi nawet dyskusji nie mówiąc o. odrębności zdania.
Dlatego gratuluję radnemu Kalince że próbuje wprowadzic w Radzie Miasta normalność i przestrzeganie statutu.
Przypominam że łamanie prawa samorządowego może zakończyć komisarz
Brawa dla Kalinka.

TBG
1 rok temu

Idą duże pieniądze z Unii. Niech „fachowcy” z UM siądą w końcu do roboty i zaczną pisać projekty. Na wszystko : na drogi , na utylizację śmieci , na remonty itp itd. Im więcej tym lepiej. Niech coś pozytywnego w końcu zacznie się dziać bo marazm jest okrutny.

precz
1 rok temu
Reply to  TBG

Oni nie umieją nic trzeba to towarzystwo przepędzić i czym prędzej tym lepiej .Taką banalną formułkę prezydent sobie wymyślił o śmieciach i powtarza ją w mediach(dzisiaj w radio Leliwa) beż żadnej refleksji jak do zwyczajnych tumanów, Dość takiego traktowania ludzi!!!!

Jack
1 rok temu
Reply to  TBG

Racja. Do roboty nieroby z um brac przyklad z innych miast.

piter
1 rok temu
Reply to  Jack

Nikt nie ma takiej ikry aby to zrobic a widac jakie sa efekty w innych miastach nawet wiecej za godzine pracownikowi placa a tutaj kiedy to sie zmieni?

Melmak
1 rok temu
Reply to  TBG

Do wniosków trzeba profesjonalistów, którzy w odpowiednim czasie uzupełnia braki. Którzy po godzinach popracują i gdy trzeba w nocy o północy pojadą nawet do Warszawy, a tak będzie znowu klops, a winnych nie będzie.

erol
1 rok temu
Reply to  Melmak

Darek po godzinach ??? ten leń nawet normalnie do roboty nie chce chodzić, fotka, kawka , kilka kłamstw …….. i dzień minął. Znów bliżej do emeryturki. A Tarnobrzeg to go wali, dzieci poza Tarnobrzegiem a innych olewa.

piter
1 rok temu
Reply to  TBG

Dołącz do dyskusji inwestycji w naszym miescie jest spora bo widac czego nie ma w bylym wojewodzkim miejscu a czy dostana dotacje to do kosciola i na tace zucic moze sie uda?

ból maseczki
1 rok temu

A czy sprawy z maseczkami zostaną ujawnione ? Trzypak dla mieszkańców, co oznacza, że musiał kosztować trzy razy drożej niż rynkowa cena jego składników, oraz zakupione tysiące „maseczek” dla dzieci w szkołach a te „maseczki” to z plandeki przez którą się nie da oddychać.

obywatel
1 rok temu
Reply to  ból maseczki

A w SM Siarkowcu będą bulić za dorobione klucze do skrzynek pocztowych
– miasto złodziei, oszustów i krętaczy

Alf
1 rok temu

A ja gdybym miał drugi raz wybierać pomiedzy Panami Bożkiem i Kalinką w wyborach na prezydenta postawił bym na tego pierwszego.

uzasadnij
1 rok temu
Reply to  Alf

Bo jesteś udziałowcem w tym grabieniu i marażmie miasta ?

Alf
1 rok temu
Reply to  uzasadnij

Nie jestem z żadnego obozu. Jestem człowiekiem, którego krew zalewa jak widzi co zrobili z tym miastem . Ale pretensje mam do mleczarza i może trochę do helikoptera. Ich uważam za głównych grabarzy miasta. Teraz to już tylko przeciąganie agonii zostało. Nie wiem ,czy jeszcze gdzieś w kraju był tak spektakularny upadek miasta .

drf
1 rok temu
Reply to  Alf

takie piepszenie to tylko rozmywa odpowiedzialność dziś rządzących, Oni znali możliwości i sytuację „miasta” jak pchali się do rządów – i zapewniali że będą go rozwijać , budować .a co robią ?

piter
1 rok temu
Reply to  drf

Moze sie rozwinie ale z takim zapedem jaki jest dzisiaj to dlugie lata uplywa a to widac golym okiem

Obywatel
1 rok temu

Panie Kamilu obserwując sesję widać ,że pomiędzy Panem a Panem Przewodniczącym nie ma chemii i często iskrzy . Ale nie rozumiem , co oprócz być może błędów formalnych da dobrego dla mnie szarego obywatela to Pana pisanie. Dużo bardzej bym Pana cenił , gdyby będąc chyba członkiem obecnie rządzącej partii załatwił Pan dodatkowe pieniądze dla miasta.

erol
1 rok temu
Reply to  Obywatel

…zdaje się, że od załatwiania środków dla miasta to jest prezydent (że Darek się nie nadaje to inna sprawa), czyli należy wymienić Bożka na Pana Kalinkę i będą środki.

puk puk
1 rok temu
Reply to  Obywatel

Jak rządzą bezprawnie ,jak oni kradną to ty też nie masz osobistych korzyści a miasto stoi w marażmie bo tacy POtentaci umysłowi” chcieliby rządzić a korzyści uzyskiwać od przeciwników

Melmak
1 rok temu
Reply to  Obywatel

Panie Kamilu pomóż Pan to zaprocentuje szybciej niż pan myslisz, pojedź pan do tego Lucka walnijcie ze 2 kielony i przystąpicie do rozmów w sprawie śmieci, bo Pan Darek dał się ograć jak dziecko. Plizz

Jola
1 rok temu
Reply to  Melmak

Ty jesteś z trzylatków czy już ze starszaków?

Melmak
1 rok temu
Reply to  Jola

Więcej może niż nasz Prezydent, dlatego przedszkolanko zamilcz, a korzyści by miał z tego duże. Tym bardziej, że piłka w grze…

Jola
1 rok temu
Reply to  Melmak

Jeśli tak „Więcej może niż nasz Prezydent”, to trzeba podziękować takiemu prezydentowi i nie dawać dość znaczącej pensji za darmo albo jeszcze ze znaczącymi stratami .

Melmak
1 rok temu

Trzeba wprowadzić bon śmieciowy dla najmniej zarabiających i dla najbiedniejszych mieszkańców Tarnobrzega, teraz niech władza myśli skąd wiązać kasę.

Alf
1 rok temu
Reply to  Melmak

Problem podobno polega na tym ,że ten system ma się samofinansować. Wpływy od mieszkańców mają pokrywać wydatki na firmę świadczącą usługi.

Dario
1 rok temu

przede wszystkim wszystkim życzę zdrowia i dobrego humoru, robimy wszystko aby ceny śmieci nie przekroczyły 100 zł od ospby. mamy pewne pomysły, rozmawiamy z innymi ale wybaczcie szanowni Państwo, nic więcej od dwóch lat nie mogę powiedzieć i nie wiem czy klauzula pozwoli coś w ogóle powiedzieć do końca kadencji. Znów nie mamy wyjścia jak i w styczniu nie będziemy go mieć. Życzę zdrowia wszystkim tarnobrzeżanom, szanujmy się, nie hejtujmy. miłego łikendu

piter
1 rok temu
Reply to  Dario

co tu hejtować skoro ktoś jest dobry w swoim zawodzienie niech to robi a nie pcha sie albo probuje co nie potrafi wpenym momencie mowi sie dosc i sie nie ośmiesza ale czy ktoś ma taki chonor tego nie wiadomo?

Mar
1 rok temu

Władzy trzeba patrzeć na ręce, żeby postępowała jak należy. Uczciwa władza pracująca w interesie mieszkańców nie ma nic do ukrycia ani czego się wstydzić, wręcz przeciwnie. Natomiast działanie Pana Kalinki oceniam jako słuszne.

Alf
1 rok temu
Reply to  Mar

Problem polega na tym ,że populistyczne patrzenie na ręce , rozumiem ,że w kontekście żeby nie kradła nie zbawi miasta.Uwarzam ,że miasto jest mega biedne i zadłużone. Może co najwyżej okruch z pańskiego stołu po poprzednikach. Tak jak pisałem wcześniej można tej władzy podrzucać pozytywne pomysły jaka by ona nie była. A tłumaczenie ,że jak mnie wybierzecie to będziecie mieli tu krainę miodem i mlekiem płynącą jest po prostu śmieszne dla kogoś , kto używa czasami mózgu do myślenia. W sumie to obiecują i będą obiecywali wszyscy i wszystko ,żeby ich tylko wybrali. Potem dopiero się okazuje ,że na większość z tych obietnic po prostu nas nie stać.
Dla mnie osobiście jak każdy kandydat ma jakieś pomysły to niech chociaż pokaże tu i teraz dla dobra miasta jakąś ich część. Podobno dobro miasta jest dla wszystkich nadrzędne. Inaczej mogą go nigdy nie wybrać i miasto na tym straci. Czasy kupowania kota w worku minęły mam nadzieję bezpowrotnie. Chociaż jak patrzę w jakim kierunku zmierza ten kraj to mam czasem wądpliwości.

Mar
1 rok temu
Reply to  Alf

Tak, potencjalny kandydat powinien działać na rzecz miasta. Tylko żeby zrobić coś namacalnego w mieście, trzeba mieć na to pieniądze. Można organizować zbiórki, tylko ile się zbierze? Z kolei zmian w budżecie miasta może dokonywać tylko rada miasta z inicjatywy prezydenta. A nawet, jak pozyska się już dość pieniędzy na dany cel, to zostaje jeszcze sprawa legalności, czyli uzyskanie zgody prezydenta lub/i rady, inne decyzje/pozwolenia, kwestie przetargowe itd. Dlatego potencjalnemu kandydatowi zostaje przede wszystkim wnioskowanie do władz i informowanie mieszkańców.

figa
1 rok temu
Reply to  Alf

Czyli niech każdy daje dobre pomysły ,załatwia dobre rozwiązania i niech obdarowuje nimi naszego prezydenta ze swoją ekipą , bo w innym przypadku miasto straci . Zapomniałeś tylko że wszelkie instrumenty i jego zdeklarowane działanie do tego ma właśnie prezydent a jeśli nie umie tego wykorzystać to wypad bo szkoda czasu .

Alf
1 rok temu
Reply to  figa

Tybowe myślenie psa ogrodnika. Może dla dobra miasta wznieść się jednak ponad podziałami i pokazać ,że potrafi się zrobić coś pożytecznego dla innych budując też swoją pozycję. Właśnie przez takie czekanie nie dzieje sie tu nic.
Mam wrażenie ,że porażki obecnego prezydenta dają niektórym satysfakcję. Tymczasem tracimy na tym my wszyscy. Może warto i nad tym jednak pomyśleć. Czas niestety działa tu na niekorzyść. A wyłącznie krytykowanie innych bez wskazywania drogi jak można zrobić to czy tamto lepiej , też nie najlepiej świadczy według mnie o autorze.

Prawnik
1 rok temu
Reply to  figa

A jak prawnie mam.realizowac pomysły dobre Tylko może to robić prezydent i Rada Miasta.
Jak narazie to radni tylko głosują o przepraszam podnoszą rękę i naciskają urzędzenie go głosowania.

Mieszkanic
1 rok temu
Reply to  Alf

To że kandydaci obiecują to taka cechą wyborów powszechnych. Ale ze później nie radzą sobie z zarządzaniem tego co zastali to drugie. Obecny prezydent nie ma planu działania. A już szczególnie jest denerujsce że odrabia sukces kiedy jeszcze nie nastał
Dużo zastrzeżeń do jego skutecznosci
Podobno Wodociągi klapa. Zmieni zdanie aby mieć sukces Sprzedał udziały ale noowy wspólnik żąda podwyżki wodu o której prezydent zaprzeczal
Obwodnica Cisza a marszałek miał klepnąć dotacje mimo ewidentnych naruszeń przez prrxydenta
Maseczki to ewidentne naruszenie wszelkich zasad transparentności A co z ich ilością Podobno było tylko dla połowy mieszkancow
A co do nosów to zapomniał kogo pozostawił. Na stołeczkach i kto ma wiedzę na temat ulnosviDo przemyślenia politycznego
Błędy kadrowe i odsunięcie dobrych Lidzi Po co
A śmieci podwyżka bez zgody rady nawet jak tak było wolno. W innych drobnych sprawach potrafi zwołać radę. A sprawa śmieci chyba nie wchodziła w tarcze Tym też ktoś powinien się zajac Co to rady nie można było zwołać czy co Przyszliby w maseczkach które kupił Inna sprawa że to były jednorazówki do jednej przemowy.
I jeszcze te rady nadzorcze Może rada zrobi ich przegląd. Tam Siedzą doradcy No kogo?

To Łun
1 rok temu

Zmiana trybu i terminu sesji na wniosek prezydenta – to tylko zasłonana nawet już nie dymna. Jak wskazują wszystkie znaki na ziemi i w niebie radni uchwalą podwyżkę. Nic się nie da już zrobić. Miasto, które miało być dla nas ostoją przyciska nam szyję kolanem. Wymioty to kwesta czasu, następnie agonia. Tyle.

greg
1 rok temu

No to Kamil chce być jak Lucjusz może zobaczy się w przelocie z wodzem narodu!

klak
1 rok temu
Reply to  greg

nike udaj greka pacanie

woj
1 rok temu

od 16 maja art. 15 zzs. Ust. 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach….. jest uchylony. Więc jak się można na niego powoływać.

Prawnik
1 rok temu
Reply to  woj

I to też wkurza Trzech prawników i wtopa za wtopa PRAWNA

kraj.
1 rok temu
Reply to  woj

uchyliłeś ty ? bo rząd tylko część zawiesił.

woj
1 rok temu
Reply to  kraj.

http://www.prawo.sejm.gov.pl/isap
Art. 15zzs. ustawy – Szczególne rozwiązania z zapobieganiem…
(uchylony).

Prawnik
1 rok temu
Reply to  kraj.

Takich to doradców prawnych można spotkać w urzędzie. Nie mają czasu na aktualizacje przepisów. Komornik się kłania.

Kinder
1 rok temu

Trzeba umieć przynać się do błedów. Ludzie mają już dość oszukiwania przez władze, dla nas liczą się czyny i efekty, a nie piękne puste słowa …. które nas kłamią.

Odyseusz
1 rok temu

Gdzie rządzą POpaprańcy tam panuje zaprzaństwo !

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
43
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content