Bitwa o wozy” – MSWiA sfinansuje wozy strażackie dla gmin z najwyższą frekwencją

– W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największa frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. 16 takich pojazdów sfinansuje w całości MSWiA.

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wpiera straże pożarne, również Ochotnicze Straże Pożarne, w sposób znaczący i dynamiczny. W tym roku dofinansowano zakup rekordowej liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym – powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Warunkiem przekazania samochodów ochotniczym strażom pożarnym był wkład własny samorządu w postaci 200 tys. zł. Większość samorządów, które znalazły wkład własny, otrzymały samochody ciężkie, średnie oraz lekkie. Dla tych gmin, najmniejszych, które nie mogły wygospodarować takich środków na zakup wozu, MSWiA przygotowało natomiast profrekwencyjną propozycję. – Ta gmina do 20 tys. mieszkańców, której frekwencja wyborcza będzie najwyższa w województwie, otrzyma od komendanta głównego PSP środki na sfinansowanie w całości jednego z 16 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł.

– Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego chciałbym zaapelować do wójtów, burmistrzów, radnych ze wszystkich opcji politycznych, byśmy razem za tydzień walczyli o jak najwyższą frekwencję wyborczą – powiedział podczas konferencji wiceminister Paweł Szefernaker. Jak dodał, inspiracją dla programu MSWiA były m.in. zeszłoroczne akcje profrekwencyjne samorządów. – My bierzemy dobry przykład od samorządów i tego typu akcję dzisiaj zapowiadamy – podkreślił.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak – komendant główny PSP powiedział, że nowe wozy umożliwią strażakom ochotnikom jeszcze sprawniejsze działanie. – Każdego dnia strażacy ochotnicy i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ratują życie, zdrowie i mienie. W 2019 roku OSP pierwsze na miejscu akcji były ponad 200 tys. razy, a w tym roku już ponad 100 tys. razy – powiedział.

Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trampek
3 lat temu

No żesz k. ja pierd… co oni i komu jeszcze coś rozdadzą?

strażak Sam
3 lat temu

strażoki postarają zmobilizować wiejski elektorat, czegoś takiego jeszcze świat nie widział

Alf
3 lat temu

Czy to nie jest korupcja wyborcza ? A w okolicach domu małego dyktatora kilkanaście radiowozów blokokowało dokazd pod dom prezesa. Wszystko po to ,żeby jeden samochód z napisem WYPAD nie przejechał pod domem wodza narodu. Chyba z połowy miasta na kogutach tam przyjechały.

Karol D.
3 lat temu

Czego to władze nie zrobią aby nie oddać pałacu prezydenckiego. Dopiero będzie się działo gdy dojdzie do 2 tury, oj to dopiero będzie festiwal obietnic i rozdawnictwa. Kto za to zapłaci? Oczywiście my wszyscy – podatnicy

piter
3 lat temu
Reply to  Karol D.

na to wyglada ale to jest dobry gest na taka sytułację jaka panuje za oknami naszych domów ale też niech zaczna myslec aby zapłacic tym firma co nie maja zysku do tej pory bo sa jeszcze mrozone lub za drogie na polska kieszeń tylko się emerycji ciesza bo kasę ostrzedzaja na tej epidemi?

piter
3 lat temu
Reply to  piter

widze ze słabo ludzie prawde znosza ale według mnie lepiej by zamiast tych samochodow to by po 2 pompy wodne dali na kazda straz i to lepsze by było rozwiazanie jak tak dlaej bedzie?

prawda
3 lat temu
Reply to  piter

Pisać się naucz nim zaczniesz mędrkować pajacu

piter
3 lat temu
Reply to  prawda

taki mądry jesteś to pokaż na co cie stać i za sponsoruj jedna taka pompę straży bo może i ciebie zaleje nie lubię takich mądralińskich?

prawda
3 lat temu
Reply to  piter

tam było o pisaniu ale ty z czytaniem też masz problemy

Alf
3 lat temu

Chory kraj. W co drugiej większej miejscowości OSP. Na wyścigi samorząd kupuję te wozy bojowy ,żeby mieć bardziej wypasiony od sąsiada. Problem w tym ,że potem ci ochotnicy nie potrafią wykorzystać całego potencjału technologicznego tym maszym . Zamiast inwestować w parki maszyn PSP robi się show. A potem do jednego wyciekającego akumulatora po kolizji wysyła się 2 wozy OSP i jeden PSP. W skali kraju to są miliardy jak jeden wóz kosztuje ok. 800000 jak tu piszą. Ale OSP to zdaje mi aię ok. 700000 osób.Po co , zawodowa nie wystarczy?

mysza
3 lat temu
Reply to  Alf

Ekspercie strażacki buraki już opryskałeś bo zarazki się unoszą i cały kraj choruje

piter
3 lat temu
Reply to  mysza

jak je sam roznosisz to się nie dziw a potem masz ludzi na sumieniu?
lepiej pogadaj sobie z kolegą przy piwku?

Eugeniusz
3 lat temu

Polska to dno

Jewgienin
3 lat temu
Reply to  Eugeniusz

Wacaj do Moskwy

piter
3 lat temu
Reply to  Jewgienin

ale putin lepiej rzadzi nisz nasi prezydencji i dlaczego moskwa jest wyzej notowana niż warszawa?

piszPOprawnie
3 lat temu
Reply to  piter

kompromitujesz się raz po raz matole ; „rzadzi nisz nasi prezydencji”

seba
3 lat temu

Wydaje mi się że tutaj pojawia się wątek polityczny nawet nie wydaje mi się ale tak jest! otóż PSP jest czymś innym niż OSP i tutaj widzę problem otóż obowiązkiem MSWiA jest zagwarantować taką liczbę ludzi i sprzętu na danym terenie zgodnego ze stanem mieszkańców aby czuli się bezpiecznie i na to idą nasze podatki,wystarczy jeden wniosek komendanta do ministra i powinien to rozpatrzyć jeśli idzie za tym potrzeba i to raczej nie przy udziale samorządu tylko z budżetu ministerstwa są na to środki docelowe (być może już rozdane w dobie rozdawnictwa za poparcie) inna sprawa to OSP tutaj strażacy żyja na innych zasadach jak sam nazwa Ochotnicza więc działają tylko na podstawie samorządowych uchwał,dotacji od państwa(jak dostaną) i darowizn,datków firm i instytucji pozabudżetowych -więc tak czy inaczej to czysta polityka i wycieranie sobie mordy ludzmi którzy narażają dla nas życie i zdrowie -wstyd!

wrzos
3 lat temu

PRZED WYBORAMI KAZDE KLAMSTWO PIS CHCE SPRZEDAC! NAWET TO O TYCH WIRTUALNYCH WOZACH,GLUPI TEN KTO TAKIE KLAMSTWO POTRAKTUJE SERIO! ILE TYCH WOZOW MUSIELI BY WYPRODUKOWAC I ZA CO!? BZDURA!

wrzos
3 lat temu

KACZOR ZYJE W NIEREALNYM SWIECIE NA PLANECIE KOT !!!

jogi
3 lat temu
Reply to  wrzos

Kaczor żyje w kurniku palancie

CzarnyZajaczek
3 lat temu

16 wozów strażackich x 900 000 = 14,4 mln PLN Tylko z powodu zeszłorocznej obniżki podatków przez PiS samorządy stracą w tym roku według szacunków ok 6 mld PLN https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dochody-samorzadow-z-PIT-spadaja-7827406.html W związku z epidemią straty samorządów mogą wynieść łącznie nawet 20 mld PLN Lewica niedawno złożyła w Sejmie projekt ustawy o rządowej subwencji rekompensującej samorządom 50% strat powstałych w wyniku pandemii https://2tk.pl/spojrzenia/okiem-radnego/krach-w-samorzadzie/ Zagłosować oczywiście warto tyle te wozy strażackie to zaledwie 0,14% (niecałe półtora promila) kwoty jaką samorządy mogą uzyskać dzięki projektowi Lewicy (ok. 10 mld) Co prawda w efekcie epidemii najwięcej stracą samorządy dużych miast, jednak może to sparaliżować funkcjonowanie tych miast które przecież tworzą większość polskiego PKB, w razie takiego paraliżu finansowego dużych polskich miast nasza gospodarka zawali się jak domino więc kryzys przeniesie się też i na mniejsze gminy, więc te wozy strażackie dla małych gmin co zagłosują na Dudę będą marnym pocieszeniem Z tym efektem domina bynajmniej nie przesadzam, w tym roku będzie największy kryzys gospodarczy na świecie od czasu Wielkiego Kryzysu przed II Wojną Światową PiS oczywiście będzie zbywał projekt Lewicy żeby już po wyborach ogłosić swój własny, który zapewne będzie bublem i zanim go poprawią wystarczająco żeby do czegokolwiek się nadawał to samorządy zdążą… Czytaj więcej »

Postaw mi kawę na buycoffee.to
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content