Wózki widłowe używane – wybierz je już dziś!

Dla wielu osób zakup używanego sprzętu niesie ze sobą jedynie negatywne skojarzenia. Zły stan techniczny, duża awaryjność czy krótka żywotność – to najczęściej pojawiające się wątpliwości. Jednak warto porzucić je i zainwestować w używane wózki widłowe! Dlaczego? Bo to po prostu się opłaca!

Niższa cena a jakość?

Jeśli należysz do przedsiębiorców, którzy bardzo rozsądnie starają się zarządzać i lokować swój kapitał, na pewno bardzo ważny jest dla Ciebie zwrot z inwestycji, których dokonujesz. Nie możesz pozwolić sobie na nierentowne wydatki, zatem zawsze starasz się sprawdzić ich opłacalność. W przypadku zakupu używanych wózków widłowych będziesz mile zaskoczony! Dodatkowo sprzyjają Ci wprowadzone w 2018 roku rozporządzenia nakładające na posiadaczy wózków jezdniowych unoszących, konieczność dopilnowania przeprowadzenia przeglądu specjalnego i wyliczenia resursu wózków widłowych.

Resurs wózka widłowego, stanowi dla Ciebie, jako potencjalnego nabywcy sprzętu, najważniejszy dokument, który może stanowić podstawę do podjęcia decyzji o zakupie bądź też odrzuceni konkretnego modelu używanego wózka widłowego. Czym zatem jest resurs?

Resurs jest dokumentem określającym przewidywany okres zdolności użytkowej wózka widłowego. Pozwala on rzeczowo zaplanować prognozowane wymiany części, elementów oraz czynności konserwacyjne, które zabezpieczają odpowiedni stan techniczny wózka widłowego. To dzięki prawidłowym wyliczeniom resursu używanego wózka widłowego poznasz:

 • jego faktyczny stan techniczny;
 • ilość wymienionych niedawno elementów;
 • szczegóły dokonanych napraw;
 • szacowany czas żywotności poszczególnych układów i elementów konstrukcyjnych wózka, wraz z terminem ich zalecanej wymiany.

Jednocześnie, możesz mieć pewność, iż resurs choć szacunkowy nie może być „oszukany”, gdyż nad danymi sprawuje pieczę państwowy Urząd Dozoru Technicznego, który dba o prawidłowość danych zawartych w dokumencie.

Co jest ważne podczas zakupu używanego wózka widłowego?

Wybór oraz późniejszy zakup wózka widłowego używanego jest nieco trudniejszą decyzją niż kupno nowych urządzeń. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na większą ilość składowych niż podczas wyboru pojazdu z salonu czy prosto od dealera.

Równie ważne co resurs, o ile nawet nie ważniejsze – jest miejsce zakupu używanego wózka widłowego. Koniecznie zdecyduj się na sprawdzony i polecany skład wózków widłowych. Wybór niepewnego (nawet tańszego miejsca) może nieść za sobą nieprzyjemne skutki – brak możliwości zwrotu urządzeń, ukryte opłaty, czy nawet sprzęty, które wymagają dużych napraw i wkładu finansowego, gdyż nie nadają się do zarejestrowania. Tym samym sposobem – zamiast zaoszczędzić – jedynie tracisz!

Poza tym dokładnie sprawdź:

 • rok produkcji urządzenia;
 • stan techniczny;
 • zgodność poszczególnych zamontowanych elementów z dokumentacją wózka (np. Świadectwo Zgodności wideł).

Warto upewnić się także jakie jest spalanie sprzętu oraz czy pojazd był garażowany.

Ile kosztują wózki używane?

Możesz być nieco zaskoczony, gdyż w przypadku używanych widlaków, nie obowiązuje jeden stały i niezmienny cennik. Modele wózków tej samej marki o tych samych parametrach mogą znacznie różnić się od siebie ceną. Jest to całkowicie normalne, dlatego właśnie warto szukać prawdziwych perełek wśród używanych wózków widłowych.

Zazwyczaj, koszt zakupu używanego wózka widłowego wynosi od 30 do nawet 50% mniej niż trzeba zapłacić za nowy pojazd. Zdarza się jednak, że cena może być nawet jeszcze niższa.

 • W przypadku wózków spalinowych używanych czołowych jest to wydatek rzędu ok. 30-40 tysięcy złotych.
 • Za używany wózek widłowy elektryczny zapłacisz od ok. 35 do 45 tysięcy złotych.
 • Używany wózek widłowy wysokiego składowania to koszt ok. 75-100 tysięcy złotych.
 • Prostą używaną platformę roboczą można kupić już za ok. 25-30 tysięcy złotych.

Jak już zaznaczyliśmy – bywają także przypadki, gdy używany wózek widłowy osiąga cenę nawet do 70% niższą od ceny rynkowej.

Aktualne oferty dobrej jakości używanych wózków widłowych w atrakcyjnych cenach znajdziesz na:

Dobrą praktyką jest porównanie różnych ofert, w celu wybrania tej o najlepszych warunkach i najbardziej atrakcyjnej.

Czy warto kupować używane wózki od osób prywatnych?

Na pewno nie raz zastanawiałeś się, przeglądając oferty używanych wózków widłowych na różnego typu portalach ogłoszeniowych (czy nawet społecznościowych), czy opłaca się kupić sprzęt z drugiej ręki od osoby prywatnej? I tak i nie. Wszystko zależy bowiem od tego na jakie ogłoszenie i jakiego sprzedawcę natrafisz.

Kupno używanego sprzętu od prywatnej osoby zawsze wiąże się z większym ryzykiem, szczególnie jeśli urządzenie nie posiada pełnej dokumentacji. Istnieje jednak więcej minusów:

 • nie ma możliwości rozłożenia zakupu na raty. Prywatna osoba nie udzieli Ci kredytu na zakup wózka, ani też nie rozłoży kwoty na raty. W grę wchodzi tylko i wyłącznie gotówka.
 • musisz osobiście sprawdzić stan techniczny pojazdu. Zdarza się, że osoby prywatne, aby ukryć nieciekawą historię lub dużą awaryjność urządzenia unikają przekazywania dotychczasowych dokumentów sprzętu. Najlepiej jeśli na oględziny urządzenia pojedzie z Tobą zaufany konserwator wózków – on oceni w jakim stanie są poszczególne elementy wózka, czy wszystkie części są oryginalne i wykonana parę prób, które pokażą, czy sprzęt działa prawidłowo.
 • zazwyczaj kupując wózek od prywatnej osoby musisz także samodzielnie zadbać o jego przewiezienie i dostarczenie do firmy.

To tylko część problemów na jakie możesz napotkać. Znacznie większym bywa w ogóle znalezienie rzetelnej i uczciwej oferty sprzedaży od prywatnych osób. Często napotyka się na problem, iż sprzedawcy unikają zamieszczania w ofercie rzeczywistych zdjęć czy danych urządzenia. Dopiero w rozmowie na miejscu okazuje się, jaki jest faktyczny stan pojazdu, czy rzeczywista liczba przepracowanych przez niego motogodzin.

Niestety bywa, iż prywatni sprzedawcy ukrywają także informacje o usterkach pojazdu. A jak wiadomo, wózek widłowy używany od prywatnej osoby nie posiada gwarancji zakupu.

Sprzedaż używanych wózków widłowych – podsumowanie

Wózki widłowe używane mogą stanowić doskonałą, bo przede wszystkim tanią, inwestycję w firmę. Najważniejszy jest wybór miejsca zakupu o sprawdzonej renomie, gdyż nie trzeba wtedy martwić się o stan faktyczny nabywanego urządzenia.

Nie możesz zapominać także o czynnościach koniecznych już po dokonaniu zakupu urządzenia. Każde urządzenie transportu bliskiego musi być zarejestrowane, mieć prowadzoną regularną dokumentację oraz podlega przeglądom, o które powinien zadbać konserwator lub serwis wózków widłowych.

Używane widlaki można bez obaw wykorzystywać do ciężkich zadań i intensywnej pracy, a ich prognozowaną przydatność do pracy określa dokument zwany resursem, w którym zawarte są wszystkie najważniejsze informacje i dane urządzeń. Sprawdzone i wydajne używane wózki różnych marek w bardzo atrakcyjnych cenach znajdziesz na: www.lemarpol.eu/oferta/uzywane-wozki-widlowe.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content