Sandomierz kupi ekologiczne autobusy

Sandomierz będzie mieć nowe, niskoemisyjne miejskie autobusy, które zastąpią wysłużone, 20-letnie pojazdy. Nowe autobusy mają jeździć po ulicach miasta za rok.

Projekt pod nazwą „Transport miejski przyjazny środowisku – zakup nisko emisyjnego taboru autobusowego” przewiduje zakup 6 nowych autobusów nisko podłogowych wraz z wyposażeniem dodatkowym obejmującym m.in. kasowniki, system wizyjnej informacji pasażerskiej, klimatyzację, monitoring oraz automaty do zakupu biletów z płatnością gotówkową.

W ramach przebudowy infrastruktury przystankowej przewidywana jest miedzy innymi budowa nowych zatok, wymiana nawierzchni peronów, zatok, wymiana wiat.

Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy unijnych to blisko 6,5 miliona złotych.

Umowę na zakup autobusów oraz modernizacji wraz z budową nowej infrastruktury przystankowej podpisali Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego przy kontrasygnacie Marka Jońcy członka zarządu województwa świętokrzyskiego i Marcin Marzec burmistrz Sandomierza.

Projekt zakłada kompleksowe działania mające na celu zwiększenie atrakcyjności zbiorowego transportu publicznego oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń z autobusów. Projektem objęta zostanie także reorganizacja kursów autobusowych. Wdrożenie nowego wariantu kursowania komunikacji miejskiej wraz ze zwiększeniem częstotliwości przejazdów pozwoli na zaspokojenie oczekiwań mieszkańców i zwiększenie zadowolenia z transportu miejskiego. Efekt ograniczenia emisji z komunikacji miejskiej w wyniku zakupu nisko emisyjnych autobusów będzie powiększony o redukcję emisji uzyskaną w wyniku uatrakcyjnienia przewozów i rezygnacji mieszkańców z indywidualnego transportu osobowego na rzecz przyjaznego transportu zbiorowego.

Głównym celem projektu jest zapewnienie w Sandomierzu transportu miejskiego o niskiej emisji substancji szkodliwych, co będzie możliwe dzięki zakupowi nowego taboru autobusowego zapewniającego redukcję CO2 i innych substancji szkodliwych. W wyniku realizacji inwestycji nastąpi nie tylko zmniejszenie emisji substancji szkodliwych, ale również poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta w wyniku doposażenia autobusów w urządzenia zapewniające większy komfort przejazdów, wprowadzenia systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, a także reorganizacji komunikacji obejmującej głównie zmiany w częstotliwości poszczególnych linii.

foto&info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
RealBarcelona
1 rok temu

Tarnobrzeg niech podniesie ceny za bilety.

Janusz
1 rok temu
Reply to  RealBarcelona

Nie mów głośno bo prezydent i rada miasta to czyta.

Anna
1 rok temu

Świetnie, niech teraz Sandomierz puszcza tzw „11”! Oczywiście wyłącznie w trosce o komfort pasażerów.

Jack
1 rok temu

A Tarnobrzeg kupi 20letnie autobusy od Sandomierza i bedzie odtrąbiony wielki sukces

Janusz
1 rok temu
Reply to  Jack

Raczej 30 letnie z okresu NRD.

Opineo
1 rok temu

TBG ma kupić 20 elektrycznych hulajnóg dla Prezydenta i Radnych.

Lubię to
1 rok temu

A nasz prezydent nawet nie wie że są takie programy

Magister
1 rok temu
Reply to  Lubię to

Teraz są wakacje,prezydent zgodnie z karta nauczyciela odpoczywa.

Dformat
1 rok temu

a w Tarnobrzegu niepotrzebne, a co to jest ekologia? tracą mieszkańcy i miasto dlatego, że jakiś pajac zlikwidował sprzedał MkS. Dlaczego nie dąży się do odbudowy miejskich spółek, to praca dla ludzi z miasta i tańsze usługi.

Kutombo
1 rok temu
Reply to  Dformat

Proste że autobusy i śmieciarki powinniśmy mieć swoje.Wszystko da sie odbudować,trzeba tylko chcieć.Powołać spółke i wyszarpać kupe kasy można z M.Ś. oraz Unii na takie cele.Potrzebna jest chęć i ludzie którzy będą o to zabiegać.Tylko czy są takowi w naszym Urzędzie Miasta?Pompki niby robią a czy coś innego są w stanie zrobić???Tego nie wiem…

Wyborca
1 rok temu
Reply to  Kutombo

Nie potrafią merytorycznie pracować. Pompki to tak Proszę bardzo SA fotki to jest radość..

notes
1 rok temu
Reply to  Dformat

Jednoosobowo nikt nic nie likwidował ani nie sprzedawał. O takich działaniach decyduje większość w R.M to mogą być nawet ci co dzisiaj tam zasiadają. Ale oświeceni mieszkańcy tak jak Ty wskazują na tego najważniejszego a radnych wybierają jak leci bo w kampanii wyborczej nikt im(mieszkańcom) nie przypomni ich (radnych) „zasług”.w głosowaniach.

Alf
1 rok temu
Reply to  notes

Nie przeceniasz trochę przypadkiem tych ludzi? Przypomnij sobie ile czasu zajęło niektórym szkolenie z obsługi tabletów ,żeby sesje zdalną zrobić …

Alf
1 rok temu

No właśnie zamiast podziękować mlecznemu jankowi i malemu fiatowi wylewacie żale na Pana Prezydenta. Kto wszystko sprzedał? Żeby coś odbudować potrzebne są dziesiątki milionów na każdą z tych inwestycji. Tymczasem ,żeby trochę dróg nad jeziorem zrobić , trzeba kombinacje robić z udziałami w wodociągach. Teraz płacz,że ceny wody w górę. A myśleliście,że skąd pieniądze na spłatę będą? Tak jak pisałem wcześniej , albo podwyżki albo rezygnacja z jakichkolwiek inwestycji w infrastrukturę wodociągową.Pan Prezes mówił trochę co innego ale … Tu każda nowa inwestycja musi się skończyć w kieszeniach ludzi bo kredytu nikt nie da. Ale powtórzę po raz enty m in. nijakiemu Marowi. To zasługa dobrych rządów poprzedników.

Do Alf
1 rok temu
Reply to  Alf

Słyszałeś jak prezydent i prezes zapewniali na sesji o sprzedaży udziałów w spółce wodociągów ze nie będzie podwyżek cen wody.
Mieszkańcy słyszeli a Alf słyszy co chce słyszeć.
To jak to teraz wygląda?
Źle tol Alf wygląda

Alf
1 rok temu
Reply to  Do Alf

Mówili to co ludzie chcieli usłyszeć. Jak nie masz zdolności kredytowej to żaden bank nie pożyczy Ci pieniędzy. Z miastem jest podobnie , z tą różnicą ,że ma mieszkańców , którzy w różnych daninach dadzą więcej miastu. I ludzie piszący tu o inwestycjach , będziecie musieli potem to sfinansować w taki czy inny sposób. Doradzam więc rozwagę , czyba ,że ktoś w cuda wierzy…

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Alf

To jakim prawem zostalem obciążony spłata inwestycji nad jeziorem płacąc za wodę.
To naruszenie zasad ustalania cen.
A to już ktoś powinien sprawdzić Alf

Alf
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Z jednej strony może i trzeba by było zrobić takie referendum , z pytaniem do mieszkańcó czy zgadzają się ponosić wyższe opłaty w zamian za rozwój miasta. Ale chyba wynik takiego referendum byłby łatwy do przewidzenia. A tak prawem kaduka będziemy mieli nowe drogi nad jeziorem za nasze pieniądze. Swoją drogą to nie wierzę ,że zmienią coś one w sytuacji miasta. Mżonki

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Alf

A rada nadzorcza nadal ta sama która wybrał prezydent Kalinka

Saturnin
1 rok temu

My też będziemy mieli taki autobus tylko na razie jest koncepcja.

Mar
1 rok temu
Reply to  Saturnin

To już w strategii rozwoju miasta na lata 2014-2020 napisano m.in.:

„3. STRATEGIE NISKOEMISYJNE, W TYM ZRÓWNOWAŻONY
TRANSPORT
(Oś priorytetowa V. Infrastruktura komunikacyjna)
 
EFRR: Działania w zakresie zrównoważonego transportu skoncentrowane na usprawnianiu komunikacji łączącej miasta i ich obszary funkcjonalne. Projekty powinny przyczyniać się do realizacji niskoemisyjnych strategii organizacji transportu publicznego dla całego obszaru funkcjonalnego (np. systemy „Park&Ride”, „Bike&Ride”, ścieżki rowerowe i piesze dla celów komunikacyjnych, zintegrowane centra przesiadkowe w tym: parkingi rowerowe, tabor dla transportu ekologicznego, infrastruktura transportu publicznego).”.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content