Dziś wybieramy prezydenta

Dzisiaj wybieramy prezydenta. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz.7.00, głosować można do godz.21.00. Obowiązuje reżim sanitarny.

Osoby oddające głos mają obowiązek być w maseczce lub przyłbicy zasłaniającej usta i nos. Na prośbę członka komisji wydającego kartę, trzeba ściągnąć maseczkę – chodzi o weryfikację zgodności ze zdjęciem na dokumencie.

Polecane jest posiadanie własnego długopisu. W lokalu wyborczym jednocześnie może się znajdować maksymalnie 1 osoba na 4 m2 powierzchni.

Przy wejściu do lokalu wyborczego powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk dla wyborców. W czasie trwania głosowania dezynfekowane muszą być powierzchnie: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym. Ponadto, obwodowa komisja wyborcza ma zapewnić wietrzenie lokalu przed przystąpieniem do pracy oraz co najmniej raz na godzinę i przez co najmniej 10 minut.

Członkowie komisji będą wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne i w przyłbice. Między stanowiskami członków powinien zostać zachowany co najmniej 1,5 m. odstępu, a na stołach w lokalach nie powinno być żadnego sukna ani innego materiału.

JAK GŁOSOWAĆ

Żeby głos był ważny, należy postawić znak X przy nazwisku jednego z jedenastu kandydatów znajdujących się na karcie do głosowania.

Głos będzie nieważny, jeśli umieścimy X przy więcej, niż jednym nazwisku lub nie postawimy go przy żadnym.
Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska w niedzielę ponad połowy ważnych głosów, za dwa tygodnie (12 lipca) czeka nas II tura wyborów. Będą w niej uczestniczyć dwaj kandydaci z najwyższą liczbą głosów z pierwszej tury.

CISZA WYBORCZA

Cisza wyborcza rozpoczęła się w miniony piątek o północy i potrwa do zakończenia głosowania.

  • Zakaz agitacji wyborczej

W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Przebywając w lokalu wyborczym zabrania się również m. in. eksponowania napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

  • Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Państwowa Komisja Wyborcza nie zajmuje się oceną, czy w danym przypadku doszło do naruszenia zakazów prowadzenia agitacji wyborczej. Należy to do organów ścigania i sądów.

  • Zakaz publikowania sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie wolno upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny od pięciuset tysięcy do miliona złotych.

  • Materiały opublikowane przed ciszą wyborczą

Materiały wyborcze zamieszczone przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usuwane z przestrzeni publicznej na czas ciszy wyborczej. Nie wolno ich modyfikować ani przemieszczać, ponieważ może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Znany tropiciel
1 rok temu

Nie dopuśćmy do bezhołowia lub trzaśnijmy krzyżyk.
Bo inaczej ciągły ból dupy

Odyseusz
1 rok temu

Jak trzeba mieć pustą łepetynę aby oddać głos na trzaskowskiego ! Człowieka który bezkarnie truje mieszkańców Polski, a to ściekami, a to śmieciami które rozwozi po całym kraju. Ostatecznie który wybiera koreańskie tramwaje, zamiast polskich w Polsce produkowanych dających pracę Polakom. Ten sam który oddał miejskie zakłady komunikacji w zarząd niemieckiej firmy aby ta mogła wyprowadzać zyski z Polski ! Lemingi z PeŁo otwórzcie oczy bo historia wam tego nie wybaczy!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content