Komunikat aktualny – sytuacja w województwie podkarpackim

 

W dniu 27.06.2020 r. odnotowano łącznie 1122 zdarzeń związanych ze skutkami frontu burzowego. Najwięcej w powiatach jasielskim -549, krośnieńskim -176, przemyskim -73, brzozowskim 50 i łańcuckim. Działania głównie polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew.

Intensywny opad deszczu w krótkim czasie spowodował wystąpienie z koryt mniejszych cieków wodnych i potoków powodując liczne, nagłe podtopienia. Podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. Są to informacje szacunkowe, ponieważ w wielu miejscach ciągle prowadzone są działania.

Konieczna była również ewakuacja 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica gmina Jasło w powiecie jasielskim oraz 15 osób w pow. krośnieńskim w gm. Jedlicze. Nieprzejezdna jest także droga krajowa nr 28 w Skołyszynie w pow. jasielskim.

W rejonie Jasła Krosna i Sanoka uszkodzonych i wyłączonych ze względu na bezpieczeństwo jest 11 linii SN 120 stacji transformatorowych bez prądu pozostaje około 6500 tyś mieszkańców.

Na chwile obecna wydane jest ostrzeżenie 1 stopnia dla wszystkich powiatów od godz. 12.00 do 22.00. Nadal obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla zlewni rzek Wisłok Wisłoka i Sanu. Na dzień dzisiejszy dla woj. podkarpackiego prognozowane są burze z gradem.

Stany wód na rzekach w województwie układają się w granicy stanów wysokich i średnich. Jedynie w miejscu występowania opadów burzowych odnotowuje się lokalnie przekroczenie stanów alarmowych na Stobnicy w Godowej i Wisłoku w Żarnowej.

W działaniach, na chwile obecna bierze odział 1222 strażaków PSP i OSP / 298 zastępów.

W działaniach ratunkowych uczestniczą, oprócz strażaków z Podkarpacia, również strażacy z Małopolski i woj. świętokrzyskiego. Mają również dotrzeć strażacy z Mazowsza. W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk inżynieryjnych. Do działań skierowane zostały też dwa policyjne śmigłowce.

Z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych wydawany jest na bieżąco – niezbędny sprzęt w postaci worków, folii oraz sprzętu kwatermistrzowskiego tj. łóżka, koce i śpiwory do zabezpieczenia miejsc do przyjęcia osób ewakuowanych. Magazyny są w pełni doposażone, a asortyment w nich zgromadzony zabezpiecza potrzeby prowadzonych działań ratowniczych.

foto: asp. sztab. Tomasz Flak/Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ewagosia3
1 rok temu

Każdy normalny czytelnik tego portalu,będzie szukał najświeższych wiadomości z regionu,a tu znajduję przepisane z innych portali wiadomości ogólnopolskie.Te znajdę wszędzie.Niektórym ciężko podnieść cztery litery znad komputera,wziąć aparat i ruszyć po powiecie?

piter
1 rok temu
Reply to  ewagosia3

sa lepsze patety ale nie każdy portal sie na to zgadza?
wiec mnie to nie interesuje a ze tyle jest podtopien to nie wiem czyja jest tak do koncu całkowita winna ale społ wini sa czyli od prezydenta rp w doł nie bede wymieniał nazwiskami bo by mi linijek zabrakło i sie powtaza sytułacja przed 10 lat amiało być lepiej a efektów nie widac jest podobnie i na to wyglada ze szkoda pieniedzy których nie ma jedynie ze dotacja jakas wpadnie?

szynka
1 rok temu
Reply to  piter

„są lepsze patety” ale jeden pasztet–piter

piter
1 rok temu
Reply to  szynka

no to chyba pomyliłeś dom z chlewem i niech twoje ip tylko na mierze no to masz ciekawie…..?

Neltah
1 rok temu

No właśnie ,nic z tego nie rozumiem. Do Przeworska jest jakieś 110 Km ,a to przecież lokalny portal ! To teraz proszę o wiadomości z powiatu Opatowskiego (30km w linii prostej)-Potężna burza nad powiatem opatowskim. Połamane drzewa, uszkodzony dach, wiele domów bez prądu ,z Kielc(90km), Dramatyczne skutki burz w powiecie kieleckim. Drzewo spadło na dom letniskowy! Woda zalała szkołę w Ociesękach. z Ponidzia(80km)- Podtopienia i powalone drzewa w Busku, Kazimierzy i Pińczowie. Strażacy walczyli ze skutkami potężnej nawałnicy. W miejscowości Szczaworyż koło Buska-Zdroju zalana został droga krajowa numer 73 łącząca Kielce z Tarnowem.
 Redaktorze, gdzie te wiadomości? To przecież bliżej jak do Krosna ,Jasła, czy Przemyśla? Równouprawnienie chyba się należy ,prawda?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content