Idol dla tarnobrzeskiego magistratu za brajlowski przewodnik po mieście

Znamy już wyniki konkursu Idol Województwa Podkarpackiego 2020. W kategorii Urząd Otwarty dla Niewidomych tarnobrzeski magistrat zajął pierwsze miejsce. O fakcie tym poinformował podczas wczorajszej konferencji prasowej w OSP w Sobowie prezydent Dariusz Bożek.

– Dziękuję mieszkańcom miasta którzy głosowali, którzy klikali, żeby urząd znalazł się na tym pierwszym miejscu, i drodzy państwo teraz proszę o jeszcze (…) Idziemy w tej chwili do konkursu centralnego i ogólnopolskiego i mam nadzieję, że tarnobrzeżanie będą głosowali i będą namawiali wszystkich innych z innych miejscowości, innych województw, żeby również nasz urząd znalazł się oby na pierwszym miejscu w Polsce, a jak nie to chociaż na pudle – powiedział prezydent Bożek.

Na tarnobrzeski magistrat głos oddało 73 internautów. Drugi w stawce Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna otrzymał 47 głosów, zaś trzeci – Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa – 4 głosy.

Wśród laureatów etapu wojewódzkiego są też pozostali nominowani reprezentujący Tarnobrzeg. W kategorii Media pierwsze miejsce zajęło Radio Leliwa (145 głosy), trzecie przypadło TVL Telewizji Lokalnej Tarnobrzeg (3 głosy). W kategorii Edukacja pierwsze miejsce ma Państwowa Uczelnia Zawodowa w Tarnobrzegu (249 głosy), a w kategorii Idol Środowiska drugie miejsce zajęła Teresa Biało z powiatowego koła Polskiego Związku Niewidomych w Tarnobrzegu oraz jej czworonożny przewodnik Nefi (145 głosów).

Szczegółowe wyniki tutaj
*********************

Cele konkursu to między innymi wyróżnienie osób, firm i instytucji, które zasłużyły się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji niewidomych i słabowidzących, także promocja zaangażowania społecznego, pozytywnych przykładów działania oraz postaw, które sprzyjają emancypacji środowiska, to też dzielenie się pozytywnymi doświadczeniami, które wpływają na integrację wewnątrzśrodowiskową, czy wreszcie promocja idei wyrównywania życiowych szans osób niepełnosprawnych, w szczególności niepełnosprawnych wzrokowo. Organizatorem konkursu jest Fundacja Szansa Dla Niewidomych. Konkurs składa się z dwóch etapów.

Laureaci pierwszego etapu, regionalnego biorą udział w konkursie krajowym. Ostateczne wyniki zostają ogłoszone podczas krajowej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND w Warszawie.

Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Symbioza
1 rok temu

Fajna inicjatywa, ale należałoby skupić się na infrastrukturze. Dla przykładu nieobniżone do poziomu jezdni krawężniki na przejściach przez jezdnie poprzeczne mają niewiele wspólnego z infrastrukturą dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie tylko niewidomych i słabowidzących.

Nemo
1 rok temu
Reply to  Symbioza

W tej sprawie mam mieszane odczucia. Z jednej strony to dobry pomysł i inicjatywa, a z drugiej może to być szyderstwo i kpina z niewidomych. Przyczyna dość prosta i oczywiata, to bariery z jakimi te osoby się zmagają. Niewidomi fruwać nie umieją, więc jak mogą dojść tam gdzie prowadzi ich ten przewodnik? Przecież ideą integracji jest możliwość samodzielnego korzystania przez niepełnosprawnych z dostępnych dóbr i usług, a u nas z tym ciężko. Nie dostosowane chodniki, niebezpieczne przejścia dla pieszych i brak ułatwień w budynkach. Zauważcie, że budynki naszego magistratu są dla niewidomych niedostępne. A do tego nakładają się inne trudności. Najbardziej szokujące jest dla mnie to, że specjalnie wyłożone wypukłą kostką przejścia dla pieszych są niebezpieczne dla niewidomych. To naprawdę szokujące i nikt z tym nic nie robi tylko wydaję przewodnik…
Poza tym, mam duży niesmak, że to może być tylko zagrywka typu PR, która ma przekonać cały świat, jak to tarnobrzeski prezydent i jego urzędnicy są otwarci na problemy niewidomych. Sam przewodnik problemów nie likwiduje, a jedynie może upudrować rzeczywistość. Równie dobrze można wydać przewodnik po kosmosie dla niewidomych, szersza perspektywa i nowatorskie podejście.

Symbioza
1 rok temu
Reply to  Nemo

Lepiej że taki przewodnik powstał, niż jakby miał nie powstać. Ale racja, że w zakresie dostosowywania infrastruktury dla potrzeb osób niepełnosprawnych jest dużo do zrobienia. Przyjęto wprawdzie Program działań na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2016-2020, ale jak jest z jego realizacją, to widać m.in. na ulicach.

Alga
1 rok temu
Reply to  Symbioza

Miło spotkać na forum ludzi, którzy choć trochę się znają na tym, o czym piszą. tak jak jest teraz. Co do wartości samego przewodnika nie będę się odnosić, bo go nie znam, ale zgadzam się z innymi opiniami w tej sprawie. Być może w niezamierzony sposób i wbrew intencjom pomysłodawców, stał się gorzkim żartem, by nie napisać mocniej- kpiną i szyderstwem z osób, które w żaden sposób sobie na to nie zasłużyły. Skoro jest już jakiś program działań dla niepełnosprawnych, to powinien być on realizowany, a nie zamiast tego, podejmowane są jakieś pozorowane i  przypadkowe i propagandowe działania, bo jak się nie ma czym chwalić, to się chwali byle czym. Obawiam się, że będzie to flagowy projekt aż do samego końca tej kadencji. Najbardziej zaskoczyło mnie coś innego, skoro niewidomi sygnalizują jakieś niebezpieczne dla nich miejsca, to dlaczego tego nie robi się w pierwszej kolejności, a zamiast tego dostają przewodnik, który ich tam prowadzi? Przecież powinno być odwrotnie, najpierw tworzymy bezpieczną infrastrukturę a potem pokazujemy niewidomym i słabowidzącym, jak mogą z tego bezpiecznie korzystać. To przecież takie proste. Mamy przecież w magistracie tylu urzędników i trudno uwierzyć, że nikt tam na to nie wpadł. Ale sama infrastruktura, to nie wszystko.… Czytaj więcej »

Symbioza
1 rok temu
Reply to  Alga

No ciekawe ile jest zatrudnionych w urzędzie osób z poważnymi niepełnosprawnościami, np. poruszających się na wózku inwalidzkim. Jeszcze co do infrastruktury, to kto chce może sobie znaleźć w Internecie opracowanie Polskiego Związku Niewidomych z końca 2009 roku pt. „Osoby niewidome i słabowidzące w przestrzeni publicznej” i porównać zawarte w nim wytyczne ze stanem infrastruktury w mieście.

mieszkaniec_TBG
1 rok temu

„Sukces” na miarę obecnych rządów. 73 internautów kliknęło i załosowało na UM Tbg. Aby zająć 3 miejsce wystarczyło mieć cztery głosy to świadczy o tym jak trudno było wywalczyć to wyróżnienie 😀 TVL z trzema głosami zajęło 3 miejsce. Tylko czekać aż również zaczną o tym sukcesie wszędzie trąbić 😀

Komedia
1 rok temu

Sukces za sukcesem. Jest się czym chwalić. Wreszcie zwracają się wydatki UM na doradcę ds. promocji. Tylko lub aż siedemdziesiąt trzy głosy internautów świadczą, że nawet pracownicy w UM nie wiedzieli, że można i trzeba głosować. Promocja jak zwykle po byku ale sukcesik ogłoszony. Nie wiem czy mamy się śmiać czy płakać

marność
1 rok temu
Reply to  Komedia

Co to za sukces. Naprawdę można się rozchorować od tej retoryki. Rzeczywiście urzędnicy od promocji nie znają ani proporcji ani ważności definicji sukcesu. Strzelają z kapiszona do mieszkańców z poczuciem że są świetni a ciemny lud tarnobrzeski nic nie kuma.
Kuma ,kuma Panowie urzędnicy i panowie prezydenci.

Wow
1 rok temu

Wooooow

miej miarę mocium panie
1 rok temu

Sukces w stylu Bożka – każda okazja stanąć przed kamerą jest dobra

Neltah
1 rok temu

Tylko niewidomi są w stanie dobrze ocenić ten magistrat, bo każdy kto widzi co się tu wyprawia ma z goła odmienne zdanie. Ostatnio widziałem też kasy samoobsługowe w biedronce chyba też dla niewidomych bo były z lektorem, ale nie cieszyły się powodzeniem.

Alga
1 rok temu
Reply to  Neltah

Całkiem ciekawa sprawa z tymi kasami. Wcześniej nikt jakoś o tym nie wspominał, a czy ujęli to w swoim przewodniku dla niewidomych?
A tak w ogóle, to po czym poznać, że ktoś jest niewidomy i ile takich osób jest w naszym mieście? Jakoś ostatnio nikogo takiego nie spotkałem, może to wina barier i infrastruktury albo pandemii, tego niestety nie wiem.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content