W niedzielę przysięga podkarpackich terytorialsów w Nowej Dębie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

W najbliższą niedzielę (5 lipca) o godz. 11:00 w Nowej Dębie, odbędą się uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Udział w uroczystości potwierdził Prezydent RP Andrzej Duda. Przysięga odbędzie się na Placu mjr. Jana Gryczmana, na którym słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 59 ochotników.

Ochotnicy będą przysięgać na sztandar 3.PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota – dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uroczystości towarzyszyć będzie asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

W czasie uroczystości będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu Brygady, który zaprezentują żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Wystawione zostanie również stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o nowotworzonej formacji, o szkoleniu rotacyjnym i zintegrowanym. Dodatkowo chętni będą mogli zaczerpnąć informacji, jakie należy wykonać kroki, aby wstąpić do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na obiektach szkoleniowych OSPWL w Nowej Dębie. Organizatorem „szesnastki” był 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia terytorialsów – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

****

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA.

kpt. Witold SURA/rzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
impreza
1 rok temu

Chyba pojadę .Tym razem nie będę na mszy niedzielnej .

seba
1 rok temu

W Nowej Debie sie dzieje a tymczasem w miescie Tarnobrzeg mozna sie powiesic na kablu od przedluzacza !

P. Gaviria
1 rok temu
Reply to  seba

W Tarnobrzegu też chyba raz przysięgali tyle, że wtedy pan Kaczyński nie puścił swojego terytolialsa.

Alf
1 rok temu

Swoją drogą , czy jest sens ładować naprawdę grube miliardy w tą weekendową partyzantkę? Wartość bojowa raczej żadna. Powinniśmy szybciej przezbrajać armię zawodową , gdzie wbrew pozorom niektóry sprzęt pamięta jeszcze komunę np. transportery opancerzone. i słynne już zardzewiałe T 72 stanowiące rezerwę. W Niemczech na jedną załogę w czołgu, dwa czołgi czekają w magazynach w rezerwie na wypadek wojny i zniszczenia tego pierwszego. U nas na Leopardy , które kupiliśmy tanio od Niemców , właśnie z tych magazynów czekają te T 72 , które w ogóle nie ruszą z miejsca, nigdy nie modernizowane

von
1 rok temu
Reply to  Alf

Propagandzista POKO i neptyk militarny propaguje niemiecką potęgę negując nasze odziały Obrony Terytorjalnej . Jesteś polakiem? TU jest miejsce dla ciebie?.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content