Tarnobrzeg. Burzliwy przebieg spotkania w sprawie projektowanej S74. Mieszkańcy nie godzą się na część wariantów (fotoreportaż oraz video HD)

Burzliwy przebieg miało poniedziałkowe spotkanie w sprawie projektowanej drogi szybkiego ruchu S74. Kontrowersje mieszkańców wzbudziły propozycje wariantów drogi, wkraczające na obszary podmiejskich osiedli.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Generalnej Inspekcji Dróg Krajowych i Autostrad, firmy projektującej trasę oraz mieszkańcy. Gospodarzem spotkania był wiceprezydent Tarnobrzega Mirosław Pluta.

– Pan prezydent zobowiązał mnie do przekazania informacji, że zrobimy wszystko żeby to było jak najmniej uciążliwe dla Państwa, po to jest dzisiaj to spotkanie, żeby nie rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach a tylko po to abyście państwo mogli się wypowiedzieć, nie wybieramy dziś wariantu, chcemy tylko państwa opinii czy s-74 jest potrzebna – tłumaczył wiceprezydent.

Mieszkaniec osiedla Zakrzów Paweł Paradowski zwrócił uwagę na ewentualny problem wyburzenia domów i przesiedlenia mieszkańców.

– Czy przez czynnik społeczny pan przewodniczący rozumiał taki fakt, wariant przebiegający przez południową część osiedla Zakrzów zawiera wyburzenie domów osób, które już raz w życiu przesiedlenie przeżyły, i musicie być państwo tego świadomi, to wam napiszemy w opiniach, co najmniej 2-3 rodziny, to jest wielki dramat, nie muszę tego mocniej rozwijać.

Oklaskami nagrodzono wypowiedź Zbigniewa Halata z Dzikowa.

– Nie rozumiem dlaczego w dwóch z pięciu wariantów preferowane są warianty przechodzące przez osiedla stanowiące naturalną otulinę miasta, osiedla mieszkalne. Wariant 3 i wariant TGD niszczy trzy osiedla – Zakrzów, Podłęże Dzików i Borów

– Chciałbym zadać pytanie panu prezydentowi. W tamtym roku nabyłem działkę w okolicy Borowa. Teraz okazało się, że wariant numer 3 idzie po mojej działce. Byłem w urzędzie, zapytałem i dowiedziałem się że nie ma planów inwestycyjnych na mojej działce, kupiłem, złożyłem plany na budowę, w kwietniu dostałem zgodę, we wrześniu przyjeżdża ekipa, czy mam budować czy mam uciekać stamtąd, co mamy robić? – pytał kolejny mieszkaniec.

– Dlaczego dostawaliśmy zezwolenia na budowę na wykupy tych działek? Dlaczego nikt nam nie powiedział, że będzie tam szła S-74 – dodał.

– Z czterech wariantów wybierzemy jeden. To jest projekt na 2028r, gmina Tarnobrzeg na dzień dzisiejszy nie forsuje żadnego z wariantów. My naszą koncepcję Wam przedstawimy, który wariant dla nas jest najlepszym, ja nie mogę sam podjąć tej decyzji. Weźmiemy wszystkie wasze uwagi pod uwagę, spotkamy się ponownie wtedy i przedstawimy wam nasz punkt widzenia – tłumaczył wiceprezydent Mirosław Pluta.

– Jak pan dobrze słuchał to wie pan za którą koncepcją my się opowiadamy. Według mnie najlepsza by była koncepcja, mówię to prywatnie moim zdaniem prywatnym moim zdaniem, mówię to jak Mirek Pluta, jest to ten węzeł tarnobrzeski, który kończy się razem z obwodnicą. Dla mnie to jest najbardziej rozsądna rzecz, to jest W1A ale my naprawdę pracujemy kolegialne, musimy siąść i porozmawiać z radnymi, naczelnikami, przedsiębiorcami to jest proces – dodał.

WARIANTY DROGI S 74

W wariancie W1 trasa omija miasto Sandomierz od południa zgodnie z założeniami planów zagospodarowania obu województw. Przebiega pomiędzy miejscowościami Wielowieś, a Sielec. Na przecięciu z drogą DW-723 przewidziano lokalizację węzła. Za węzłem trasa przekracza tory kolejowe relacji Tarnobrzeg – Sandomierz i Sandomierz – Stalowa Wola.

Wariant W3 wchodzi łukiem w obszar gminy Tarnobrzeg po południowej stronie miejscowości Zakrzów, gdzie przecina się z drogą DW-723. Następnie projektowana trasa przecina planowaną wzdłuż torów kolejowych relacji Tarnobrzeg – Sandomierz Obwodnicę Tarnobrzega. Na przecięciu tras przewidziano lokalizację węzła. Za węzłem trasa przecina tory kolejowe i biegnie wzdłuż torów relacji Tarnobrzeg – Stalowa Wola.

Wariant W4 przebiega przez teren powiatu i gminy Tarnobrzeg po północnej stronie miejscowości Wielowieś na długości niecałych 3km. Na przecięciu projektowanej drogi ekspresowej i istniejącej DW-723 zlokalizowano węzeł tuż przed torami kolejowymi relacji Tarnobrzeg -Sandomierz.

Wariant TGD w początkowej fazie poprowadzony jest analogicznie do wariantu W3. Następnie na wysokości miejscowości Sobów odgina się na północny-wschód i po przecięciu torów kolejowych relacji Sandomierz – Stalowa Wola trasa wkracza w obszar gminy Gorzyce.

Wariant 1A omija po południowej stronie miejscowość Sielec. Następnie po przecięciu się z drogą wojewódzka 723, na której zaprojektowano węzeł, odgina się i biegnie w kierunku północno-wschodnim. Powyżej miejscowości Sobów łączy się z wariantem W1.

gmina_tarnobrzeg_mapa

Szczegóły w materiale video. Zapraszamy

foto&video: Piotr Morawski

 

Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
1 rok temu

Zbigniewa Halata

Mar
1 rok temu

Zdecydowanie wariant 1A (od strony Wisły) przechodzący na wysokości Sobowa w wariant 1. Przebieg właściwie między osiedlami, optymalna odległość węzła z DW723 od centrum, dobre skomunikowanie z rondem w Zakrzowie (tereny inwestycyjne PPT, ewentualna droga obwodowa).

piter
1 rok temu
Reply to  Mar

jak tak bedzie dalej to nic nie powstanie w tym powiecie prze ludzi w machownie nie powstała spalarnia smieci bo byli na nie teraz sa tego efekty teraz ludzie z danych osiedli tez sa na nie wiec pytanie do nich kiedy powstanie obwodnica bo nie fiem czy jest firma ktora ja wybuduje i kiedy powstanie to okno na swiat cytuje słowa radnego z jednego osiedla tam gdzie jest bunt?

Jack
1 rok temu
Reply to  piter

Jaki wariant by nie wybrali to zawsze sie znajda tacy co im wszystko nie pasuje a pozniej narzekanie ze nic sie w tbg nie dzieje tylko u sasiadow. Nie pytac zaorac, dac odszkodowania, wybudowac

Janusz
1 rok temu
Reply to  Mar

Tylko ciekawe czy w rządzie wezmą to pod uwagę czy jednak wybiorą swój wariant.

Mar
1 rok temu
Reply to  Mar

Do piter: jak będzie wybrzydzanie to możliwe, że będzie wybrany inny wariant niż 1A przechodzący w 1. Niech niezadowoleni zastanowią się, czy tego chcą dla miasta.

Do Janusz: był kupowany samochód dla urzędu, więc odpowiednie osoby z gminy mogą przejechać się od czasu do czasu do ministerstwa czy dyrekcji dróg, żeby zabiegać o ten wariant.

Alf
1 rok temu

Ludzie myślą ,że mają wpływ na przebieg wyboru wariantu? Te spotkania są prawnie potrzebne tzw. konsultacje społeczne. Losy przebiegu zadecydują się w ciszy ministerialnych gabinetów.

piter
1 rok temu
Reply to  Alf

nie wiem czemu sa komentarze usuwane bo mu boli prawda wiec jak to ma byc strona tylko dla politykow to raczej nie jest zadawalajace da mieszkancow tego miasta a skoro sie prawde ukrywa no to sorry ale jak to miasto ma funkcjonowac?

piter
1 rok temu
Reply to  NW24

okej wieze na słowo

richu
1 rok temu
Reply to  piter

są trzy rodzaje prawdy twoja jest ta trzecia i jest usuwana „bo nie mu boli” tylko śmierdzi.

+

Dformat
1 rok temu

Szkodniki!!!!! Zepsują wszystko co najlepsze, ale na szczęście dla Tarnobrzega walec już jedzie.

Zniesmaczony
1 rok temu

Obecnie magistrat wydaje zezwolenia na budowę dokładnie na trasie jednego z wariantów S74. Tylko iść i się budować 🙁

Denaturat
1 rok temu
Reply to  Zniesmaczony

Uzyskać wystarczy wz i ziemia warta ok 10 tys. za ar – toż to kryminał.

Aport
1 rok temu
Reply to  Zniesmaczony

jest to działanie na szkodę Skarbu Państwa, są a to paragrafy, dlatego wydawanie pozwolenia na budowę na tych terenach to śliski sprawa.

Alf
1 rok temu
Reply to  Aport

Dlaczego śliska? To co ludzie mają być blokowani kolejne 10 lat? Zaczęli w 2010 z 7 wariantami w 2020 zostało 4. Wybiorą w końcu 1 i wykupią tereny z domami. Znacznie gorzej wyjdą ci , którzy pobudują się obok trasy. Ich nikt nie wykupi a hałas i spaliny dostaną w prezencie.Ceny ich nieruchomość\ci polecą na łeb na szyję

On On
1 rok temu

W Polsce nie ma prawa własności

Gospodarz domu
1 rok temu

Chóru nie bedzie – bedzie balet a potem briefing dla dziennikarzy.

Mikołaj
1 rok temu

Grożenie śmiercią prezydentowi Stalowej Woli zatrzymany został 38 letni mieszkaniec Tarnobrzega

Mikołaj
1 rok temu
Reply to  Mikołaj

Chciałbym sprostować mieszkaniec Stalowej Woli pomyłka redakcji

Neltah
1 rok temu
Reply to  Mikołaj

czy mówisz o TYM wydarzeniu? Nic nie piszą że z Tarnobrzega?
https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=23377

Mikołaj
1 rok temu
Reply to  Neltah

Zatrzymano w Tarnobrzegu 38 letniego mieszkańca Stalowej Woli

Ciekawostka
1 rok temu

Na konsultacjach zastępca prezydenta Ożywił się czy to temat dla niego jedyny

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content