500 plus na wakacje. Jak dostać i aktywować bon turystyczny

Aby skorzystać z bonu, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. ZUS przekaże bon za pomocą SMS na wskazany numer telefonu lub drogą e-mailową – informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

15 lipca Sejm przyjął ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przypadła rola utworzenia, dostosowania i utrzymania infrastruktury informatycznej stojącej za Polskim Bonem Turystycznym.

„Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwać osobom pobierającym świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500+. Bon turystyczny wynosi 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowo 500 zł na dziecko niepełnosprawne – wyjaśnia prezes ZUS.

Za pomocą bonu Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Prawo do bonu będzie ustalać Polska Organizacja Turystyczna za pomocą systemu udostępnionego mu przez ZUS oraz na podstawie informacji z bazy danych MRPiPS m.in. dotyczących programu Rodzina 500+.

„Informacje na temat bonu będzie można uzyskać na specjalnie tworzonej do tego celu infolinii a także w placówkach ZUS, które udzielą wsparcia w zakresie uzyskania dostępu do PUE” – zaznacza profesor.

„Bon turystyczny będzie dostępny wyłącznie w postaci elektronicznej. Aby z niego skorzystać, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. ZUS przekaże bon za pomocą SMS na wskazany numer telefonu lub drogą e-mailową. Również płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą dokonywane za pomocą PUE” – dodaje.

Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym minister rozwoju ogłosi od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym oraz od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia.

PLATFORMA USŁUG ELEKTRONICZNYCH

Wnioski o świadczenie postojowe, dodatek solidarnościowy, „dobry start”, informacja o stanie konta
w ZUS, symulacja hipotetycznej emerytury, podgląd wystawionych zwolnień lekarskich – z Platformy Usług Elektronicznych może skorzystać każdy klient, który ukończył 18 lat, założy konto na PUE i potwierdzi swoją tożsamość. Na Podkarpaciu PUE posiada już ponad 160 tys. osób.

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) jest wygodnym i bezpłatnym narzędziem, które ułatwia kontakty z ZUS. Dzięki niej przez Internet możemy załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, np. złożyć wnioski i dokumenty drogą elektroniczną, umówić się na wizytę w ZUS. Platforma umożliwia też wgląd do danych zgromadzonych w ZUS, zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi.

Platforma umożliwia dostęp do danych zgromadzonych między innymi na panelach:

  • ubezpieczonego (pracownicy, za których pracodawcy odprowadzają składki),
  • płatnika (firmy, instytucje które odprowadzają składki do ZUS),
  • świadczeniobiorcy (emeryci i renciści).

Pracownik może zobaczyć, czy płatnik składek zgłosił jego oraz członków rodziny do ubezpieczeń oraz czy rozliczył za niego należne składki. Może też sprawdzić stan swojego konta w ZUS lub obliczyć hipotetyczną wysokość emerytury, korzystając z kalkulatora emerytalnego. Ma również wgląd do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich.

Z kolei płatnik składek na PUE może skorzystać z aplikacji ePłatnik, za pomocą której m.in. zgłosi pracownika do ubezpieczeń, wypełni i przekaże dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem danych z bazy ZUS. Może również złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu i odebrać go na PUE oraz weryfikować bieżące rozliczenia. Aby płatnik mógł wysyłać przez PUE wnioski, pisma i dokumenty, w tym dokumenty ubezpieczeniowe, musi mieć profil zaufany ePUAP bądź podpis elektroniczny potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym.

Natomiast świadczeniobiorca na PUE może sprawdzić informacje o przyznanych i wypłacanych mu świadczeniach, czyli emeryturach, rentach czy zasiłkach. Ma również dostęp do rozliczenia podatkowego (formularza PIT), może umówić się na wizytę w ZUS lub złożyć wniosek o zmianę swoich danych.
Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przebiega dwuetapowo. Najpierw musimy zarejestrować się wypełniając elektroniczny formularz na stronie www.zus.pl. Drugim etapem jest potwierdzenie tożsamości. Możemy to zrobić osobiście w placówce ZUS. Wystarczy mieć ze sobą dokument, który potwierdzi tożsamość, np. dowód osobisty. Tożsamość potwierdzimy też elektronicznie, jeśli mamy podpis elektroniczny (certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej).

Jeśli korzystamy z usług banku, który podpisał porozumienie z ZUS, a nasza tożsamość została potwierdzona, np. przy zakładaniu rachunku bankowego, to możemy zarejestrować i potwierdzić profil na PUE ZUS również za pomocą bankowości elektronicznej.

Dzięki profilowi mamy możliwość składania wniosków m.in. o świadczenia z „tarczy antykryzysowej”, dodatek solidarnościowy czy „dobry start”. Zarezerwujemy również wizytę w wybranej placówce ZUS w określonym dniu i o określonej godzinie. Po zgłoszeniu się w ZUS-ie, w biletomacie na sali obsługi klientów podajemy swój login PUE. Po chwili zostaniemy przyjęci przez pracownika bez czekania w kolejce. By umówić się na wizytę, należy wybrać jednostkę ZUS, grupę spraw, której ma dotyczyć wizyta oraz jej termin. Spotkanie można anulować.

Profil na PUE nic nie kosztuje, a przynosi mnóstwo korzyści. Zachęcamy do zakładania i korzystania z tej usługi.

informacja prasowa
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
piter
1 rok temu

czy tez jest drany pod uwge wyjaz za granice bo to troche zamało na ciekawe wakacie?

piter
1 rok temu
Reply to  piter

sorki brany

żenada
1 rok temu
Reply to  piter

bywalec Malediwy wie swoje — tylko nie wie kto i za co dostaje.

piter
1 rok temu
Reply to  żenada

nie wiem do czego piejesz ale za ta kase mozesz 3 dni w bieszczadach spedzic jak trafisz tanie domki a na takie luksusy liczysz za kase prezydenta rp powodzenia pewnie na niego głosowałeś?

alarm
1 rok temu
Reply to  piter

bo ty nic nie wiesz w ogóle , poza pustą ambicją.

piter
1 rok temu
Reply to  alarm

JA NIE SPEDZAM WAKACJI W POLSCE TYLKO CI CO GŁUPIE KOMENTARZE WALA NA PORTALACH NUDA…..

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content