Zrewitalizowane tereny nad Wisłą też straszą (zdjęcia)

Dużo komentarzy wśród internautów wywołał temat zachwaszczonych nasadzeń wzdłuż ulic Wisłostrada i Sikorskiego. Sprawdziliśmy, jak wyglądają zrewitalizowane w ramach tego samego projektu tereny zielone nad Wisłą.

Jak dowiedzieliśmy się w magistracie, część rabat była już dwukrotnie pielęgnowana przez wykonawcę projektu, niestety na pozostałych pojawiło się sporo chwastów. Sytuacja ta jednak już wkrótce powinna ulec zmianie, bowiem 14 lipca podpisana została umowa na pielęgnację tego obszaru.

*******************************************************

Pytania dotyczące pielęgnacji nasadzeń wysłaliśmy do rzecznika UM Tarnobrzeg 3 lipca br., odpowiedzi otrzymaliśmy dwa dni temu tj.15 lipca.

PORTAL NADWISŁĄ24.PL:  Wg informacji zawartej w przetargu pielęgnacja nasadzeń ma odbywać się od czerwca do października. Mamy 3 lipca a Urząd Miasta nadal nie rozstrzygnął przetargu. Dlaczego?

RZECZNIK UM TARNOBRZEG: Przetarg został ogłoszony 4.06.2020 r. Otwarcie ofert nastąpiło 15.06.2020 r., następnie rozpoczęła się procedura składania i uzupełniania dokumentów w wyniku czego wyłonienie wykonawcy nastąpiło 7.07.2020 r. Umowa została podpisana 14.07.2020 r. Przetarg dotyczył pielęgnacji terenów rekreacyjnych nad Wisłą.

NW24.PL: Dlaczego dopiero 4 czerwca 2020 r został ogłoszony przetarg? Dlaczego nie ogłoszono przetargu wcześniej np. w marcu, kwietniu lub maju?

RZECZNIK UM TARNOBRZEG: Trwało poszukiwanie rozwiązań alternatywnych o niższych kosztach.

NW24.PL: Dlaczego podczas nasadzeń nie zastosowano agrowłókniny antychwastowej?

RZECZNIK UM TARNOBRZEG: Projekt z 2016 roku nie zakładał ściółkowania gleby włókniną. Z doświadczenia w utrzymaniu terenów zieleni wynika, że nie jest to rozwiązanie bezobsługowe, także wymaga pielęgnacji.
Poza tym, docelowo nasadzenia mają uzyskać formę zwartą, która wymaga minimalnego nakładu pielenia (jest to praktykowane w innych grupach zwartych roślin okrywowych na terenie miasta).

NW24.PL: Czy Urząd Miasta może podać termin odchwaszczenia nasadzeń wzdłuż Wisłostrady?

RZECZNIK UM TARNOBRZEG: W dniu 09.07.2020 r. wszczęto postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia na „Pielenie roślin okrywowych wzdłuż ul. Wisłostrada i Sikorskiego”. Pielenie rozpocznie się po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy.

NW24.PL: Nasadzenia wzdłuż Wisłostrady miały być wizytówką miasta. Zimową porą zasłaniały je kontrowersyjne agrotkaniny. Obecnie zarastają je chwasty – czy tak wg prezydenta miasta ma wyglądać nasza wizytówka?

RZECZNIK UM TARNOBRZEG: Miasto dąży do tego, by w jak najszybszym czasie wspomnianym nasadzeniom przywrócić estetykę. Docelowo posadzone wzdłuż głównych w mieście rośliny mają uzyskać formę zwartą, która wymaga minimalnego nakładu pielenia.

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
40 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ja ty my
1 rok temu

Chwalcie łaki umajone,gory doliny zielone,chwalcie cieniste gaiki, zrodla i kręte strumyki…

Ten
1 rok temu

Straszą to:
1 – Szanowna Redakcjo – nagłówki Waszych artykułów. Przecież tam ktoś ciągle coś pieli. 2 Straszyły te tereny przed rewitalizacją, 3 – Straszy nasza światła młodzież tam nocami, którą tak sobie wychowaliśmy, że niszczy nasze wspólne dobra.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Ten

I co z tego , kasa podatników wyrzucona w błoto a wystarczyło tylko zasiać tylko
tzw. łąkę kwietną, ale co tam jakby urzędasy płacili ze swoich to może by korzystali z organów myślowych.

wasyl
1 rok temu
Reply to  obywatel

Używanie mieliby PSIARZE , bo g ….n aż za dużo ,nikt tego nie sprząta po swoim pupilu a terenów na wyprowadzkę przybywa . Tak wygląda nadzór ze strony miasta , rano strach przejść obok tych zwierząt latających samopas.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Ten

Widać, że stary człowiek pisał a gdzie w tym mieście młodzież ma spędzać czas .
Kiedyś bez problemu dzieci bawiły się na trawnikach pomiędzy blokami
a teraz nawiedzeni emeryci, babcie, dziadkowie wzywają straż lub policję (zakazy deptania
– wchodzenia na trawniki przez zarządców),
Zapomniał wół jak cielęciem był.

Olek
1 rok temu
Reply to  obywatel

No nie wiem czy za twoich czasów młodzież piła alkohol i paliła trawę Glownie tym się zajmują
Idź może Cię poczestuja
A jak nie to przynajmniej posluchasz sobie słów na ch ……. q ……. itd itp

obywatel
1 rok temu
Reply to  Olek

O trawce to nie wiem ale pili w latach 70, 80, 90 gdzie popadło , pod sklepami, za sklepami w parkach, na rybach, w pracy (pijaków nie zwalniano) – gdzie popadło.
Komuna starała się aby naród nie był trzeźwy – nie dopilnowała tego w stoczni (w latch 80)i innych miejscach w kraju – i był wielki BUM.

Neltah
1 rok temu
Reply to  Olek

a wiesz dlaczego? Bo pozamykali im na kłódki boiska, bo zburzyli bezpieczny skatepark z płyt, bo im zabrali jezioro , bo młodzież stąd ucieka jak najdalej. Pojedź do Sandomierza czy Stalowej ile atrakcji dla młodzieży a jakie tu za..pie

Adam
1 rok temu
Reply to  obywatel

Obywatelu teraz na trawnikach to są same psie kupy których nikt ni sprząta.Pobaw się sam w tych łajnach to się przekonasz jaka to przyjemność.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Adam

Pełna zgoda o psich kupach – codziennie widzę jak ludziska (w tym urzędnicy)
wyprowadzają swoje pieski (i nie sprzątają po nich) i to pod trawnik pod blokiem obok. Ale młodzieży nie wolno wchodzić na trawnik bo jak mówiłem wzywa się policję lub straż (sam mam takich nawiedzonych w bloku) – nawet dzieci bawiące się im przeszkadzają ( ale psiura na trawnik wyprowadza, ona , mąż i jej dzieci).

wasyl
1 rok temu
Reply to  Adam

Tak właśnie wygląda życie z Psiarzami , wyprowadzanie pieska / psiura / na trawnik a potem bobasy na trawkę . Kto kontroluje ilość psów w tym mieście, gdzie podatki od psa , gdzie straż miejska ?

Neltah
1 rok temu
Reply to  obywatel

dokładnie tak! To miasto tępi młodzież i wkrótce umrze śmiercią naturalną. Taka przyszłość Tarnobrzega. A sadźcie se te kwiatki wszędzie ,stado baranów

Janusz
1 rok temu
Reply to  Neltah

Kwiatki i ławeczki. Tak się rozwija miasto za Bożka.

Neltah
1 rok temu
Reply to  Ten

Młodzież to nasza przyszłość? A co im daliśmy? idealnie podcięte łąki, które ich nic nie obchodzą. Oni chcą sportu, rekreacji, zabawy, chcą mieć gdzie ćwiczyć sport. Tego to miasto NIE ZAPEWNIA, bo w Tarnobrzegu na 1 miejscu są emeryci!!! I dla nich te kwiatki i inne durnoty

takibybył
1 rok temu
Reply to  Neltah

dla młodzieży sportu,rekreacji i zabawy – chce prostak bo o nauce nie wspomniał i chowałby takich pacanów rozerwanych i pustych intelektualnie jak on sam

Neltah
1 rok temu
Reply to  takibybył

na naukę to jest rok szkolny. A w wakacje, wszyscy musza uciekać do Sandomierza i Stalowej żeby aktywnie spędzić wolny czas ,gdzieś wyjść ,coś zobaczyć. Obecnie nie ma większego zad..pia w okolicy niż Tarnobrzeg, tak źle jeszcze nigdy nie było

Piotr
1 rok temu
Reply to  Neltah

Młodzieży wystarczy że się upija do nieprzytomności i zajaraja i jest zabawa
Bez przesady że chcą gdzieś wyjść coś zobaczyć

Ewelina
1 rok temu
Reply to  Neltah

W sumie racja bo w latach 90tych to młodzież z Sandomierza,Mielca i Stalowej przyjeżdżała do Tapimy (największa dyskoteka w regionie) Fregaty nad Wisłą, Klubu Akwarium na 1 Maja czy Stopera na Wyspiańskiego a teraz oprócz kręgielni i knajp zero rozrywki.

Sudent
1 rok temu
Reply to  Neltah

I Rada Kobiet złożona za aktywistek kodu

piter
1 rok temu

czy odstarsza czy nie jak tam nie chodze bo jest za duzo betomu i raj dla komarow?

glizda
1 rok temu
Reply to  piter

to po co dziób otwierasz ?

piter
1 rok temu
Reply to  glizda

nie dziwie sie ze taki komentarz wystawiłeś nick wszystko mowi o jej tresci (porownanie do orzeszka…….?)

orzeł
1 rok temu

przecież już jest „forma zwarta”, forma zwarta chwastów

Ewelina
1 rok temu

Nic nie straszy bardzo piękne te roślinki wygląda to jak w rajskim ogrodzie.

wasyl
1 rok temu
Reply to  Ewelina

Dzisiaj obkoszone ,żeby wyglądały lepiej , ugór lepiej wygląda od tych nasadzeń.

gość
1 rok temu

Tak samo genialnie zaprojektowane jak czerwony plac..

narrator
1 rok temu
Reply to  gość

wypowiedział się starszy projektant z zadupia

Neltah
1 rok temu

Ale chyba NW24 przesadziło! Na błoniach Tarnobrzeskich(bo taka jest prawidłowa nazwa terenów zielonych) nic nie straszy. Są łąki kwietne, sa chodniki w środku, są ławki, jest bardzo ładnie. A komu zależy aby to ciągle wycinać ,równać? To nie jest żaden ogródek, tylko tereny rekreacyjne i 90% ma to w poważaniu. Jest 1% który nie ma nic do roboty, tylko zajmować się idealnie podciętymi kwiatkami na błoniach

mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Neltah

Przesadziło? Nie sądzę. Chodzę tam codziennie z psem. Zresztą masz bogaty zbiór zdjęć i każdy może sam ocenić nie wychodząc z domu. Jak dla mnie jest tam za mało drzew i cienia dlatego tak żałośnie to wygląda, pomimo deszczu słońce powypalało trawy, wszędzie sporo chwastów sięgających do pasa i wyżej. Demolka tablic. Może po kilku latach pielęgnacji to miejsce będzie ładne ale obecnie słabo wygląda. Może do tego czasu prezydent znajdzie alternatywną metodę na pielędnację zieleni w mieście.

Neltah
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

No właśnie, bo ty zajmujesz się psem ,a młodzi ludzie zajmują się dziećmi, a te nia mają gdzie się bawić, bo władze myślą tylko o kwiatkach. Podziwiam kogoś kto ma czas na oglądanie wypalonych traw i zdemolowanych tablic i oceną wysokości chwastów. Ja tam widzę pustkę, nicość, wszystko wykoszone.

wasyl
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

BRAWO , przynajmniej piesek ma gdzie kupkę strzelić na tak dużym terenie .

wawrzix
1 rok temu

genialne w swej prostocie, dojechac do zimy a zima nie bedzie trzeba nic robic i kasiorka zostanie w kasie miasta! Brawo!

Pawel
1 rok temu
Reply to  wawrzix

Zima plandeki będą zakładać za grube pieniądze I znowu będzie piękna ozdoba miasta

Budżet
1 rok temu

Budżet na rok 2020 nie przewidywał wydatku na pielęgnację zieleni i nasadzeń. Skutek jak mieszkańcy wszczęli alarm to się pieniądze znalazły i dopiero w czerwcu przetargi.
Czy to jest gospodarskie Nie to brak kompetencji do załatwiania niezbędnych potrzeb miasta.
A ścianka wspinaczkowa kiedy za rozpocznie byt.
Kto policzy ile dotychczas wydano na te ściankę kasy.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Nasadzenia to jedno, ale przy takiej rewitalizacji terenów zapomniano o dwóch podstawowych rzeczach – OŚWIETLENIU oraz MONITORINGU. Brak oświetlenia sprawia, że nikt normalny nie wybierze się tam na spacer czy bieganie w godzinach wieczornych, zaś brak monitoringu sprawia, że w przyszłości będzie tam jeszcze wiele aktów wandalizmu, które pozostaną bezkarne, a miasto zapłaci za naprawy ze swoich (czyli z naszych) pieniędzy. No ale sukces odtrąbiony, fotki były, uśmiechy szerokie. Mi by było wstyd na miejscu Pana Bożka brać co miesiąc ok. 12 tysięcy złotych (z tego co się orientuję takie jest właśnie wynagrodzenie prezydenta Tarnobrzega). To jest naprawdę smutne…

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Miasto chwastów.

Janusz
1 rok temu

Wszczęto postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia…A czas leci i chwasty rosną nadal. Może do zimy zdążą wyciąć.

Mar
1 rok temu

To tak jakby mieć dom z zaniedbanymi korytarzami, pomieszczeniami itp. i zamiast je najpierw naprawiać, to w ogrodzie i dookoła domu sadzi się kwiatki i krzaczki, o które potem ciężko zadbać. Kto by tak gospodarował?

Alf
1 rok temu
Reply to  Mar

Trochę słabe to porównanie

Gosc
1 rok temu

wstyd więcej tam chwastów niż sądzonych roślin. Co za szpec to robił?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content