Tarnobrzeg: Jerzyki pojawiły się na Nadolu. Ptaki przyciągają odgłosy emitowane z wieży (zdjęcia oraz video HD)

Jerzyki krążące wokół wieży z budkami lęgowymi można zaobserwować na Nadolu w Tarnobrzegu. Ptaki przyciągają emitowane z konstrukcji odgłosy.

Dwie wieże dla jerzyków – jedna na Nadolu druga niedaleko lasu Zwierzynieckiego, powstały w Tarnobrzegu w 2016 roku, w ramach Budżetu Obywatelskiego. Każda z wież posiada 90 budek lęgowych dla tych niezwykle pożytecznych w walce z komarami i meszkami ptaszków. Od 2020 roku wieżami opiekuje się Centrum Natura 2000.

– W tym roku po raz pierwszy można zaobserwować jerzyki krążące wokół wieży na Nadolu. Być może pojawienie się tych ptaszków ma związek z pracami, które wykonaliśmy przed sezonem. Usprawniliśmy bowiem system dźwiękowy, dzięki czemu odgłosy wabienia są dobrze słyszalne przez ptaki. Dźwięki emitowane są również w konkretnych godzinach, od 7 do 12 i od 15 do 21 i w określonych porach roku – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl Konrad Niedźwiedź, kierownik placówki.

–  Cieszymy się, że ten efekt przyrodniczy zostaje powoli realizowany, literatura mówi bowiem o zasiedleniu takich obiektów do pięciu lat – dodaje.

WABIENIE

Jerzyki to ptaki gniazdujące kolonijnie, lubiące towarzystwo innych osobników swojego gatunku, dlatego każda z wież posiada 90 budek lęgowych. Ponieważ obecność i głosy innych jerzyków dają sygnał pozostałym na istnienie dobrego miejsca lęgowego, odtwarzając odgłosy, możemy symulować istnienie kolonii.

Do Polski jerzyki przylatują z Afryki pomiędzy ostatnią dekadą kwietnia i pierwszą dekadą maja, wtedy też powinno rozpocząć się intensywne wabienie. Drugi okres wabienia rozpoczyna się około 6 tygodni po przylocie i trwa aż do ich odlotu. Jest on skierowany głównie do młodych ptaszków, które przylatując później niż dorosłe, szukają miejsc lęgowych, do których powrócą w następnych latach.

Oprócz postawienia dwóch wież, w 2015 roku na terenie miasta dla jerzyków zamontowano również 100 budek lęgowych. Wszystko po to, aby tych naturalnych sprzymierzeńców człowieka w walce z komarami i meszkami było jak najwięcej. Jeden osobnik w ciągu doby może bowiem zjeść nawet 20 000 tysięcy owadów.

– Z powodu termomodernizacji i remontów dachów, te w połowie naturalne siedliska, do których jerzyki zaadoptowały się wtórnie są zamykane, przez co tracimy tych naszych przyjaciół, dlatego taka forma tworzenia im nowych siedlisk jest jak najbardziej wskazana – dodaje Konrad Niedźwiedź.

Po zakończeniu bieżącego sezonu wieże mają zostać wyczyszczone i przygotowane na przyszłoroczne lęgi.

Pierwsza w Polsce wieża lęgowa dla jerzyków stanęła w Warszawie, na Białołęce. Obecnie tego typu konstrukcje funkcjonują w wielu miastach, m.in w Gdańsku, Gdyni, w Olsztynie, Toruniu, Mielcu, Pile i w Lublinie.

Jerzyki w Polsce objęte są całkowitą ochroną gatunkową. W wyniku działalności człowieka populacja tych ptaków zmniejszona została  o 50-70% w skali całego kraju.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
:)
2 lat temu

Brawo dla CN2000 – njalepsza jednostka w mieście.

tbg
2 lat temu

ale jak bylo zgloszenie do natury2000 ze sa niszczone gniazda jaskolek w wieżowcu przy starostwie do pan z natury to olal ,ciepla posadka to po co sie wychylac pseudo ornitolog tylko od ptakow drpieznych

smile
2 lat temu
Reply to  tbg

Tak, to niestety prawda…Pod koniec maja i początku czerwca br.w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Tarnobrzegu przy ulicy 1 Maja zniszczono kilkadziesiąt gniazd jaskółek, które zadomowiły się w rogach okien tutejszego urzędu. Szkoda, że nikt z pracowników nie zgłosił tego faktu na Policję lub Prokuraturę! Bo jak wiadomo ptaki te są pod ścisłą ochroną prawną w naszym kraju i Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.Zakaz ten obowiązuje od 1 marca do 16 października. Jednakże kierownictwo tutejszego urzędu rządzi się swoimi prawami….Wcześniej straszono te biedne stworzenia wywieszając reklamówki za oknami, które nie dały spodziewanego rezultatu…. Więc usunięto gniazda jaskółek definitywnie…niektóre były już z jajkami…

obserwator
2 lat temu
Reply to  smile

Przed wejściem do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego jest Starostwo Powiatowe i są tam też gniazda tych pożytecznych ptaków, które nikomu nie przeszkadzają i o które się dba. Tam pracują jednak normalni urzędnicy, normalni ludzie…którzy kochają przyrodę.

Normalny
2 lat temu
Reply to  tbg

Panie TBG – Natura jest jednostką edukacyjną, a nie interwencyjną – jak by Pan czasem tam zajrzał, to by się Pan douczył gdzie zgłasza się incydenty niszczenia siedlisk gatunków podlegających ochronie i jakie są odstępstwa w ustawie o ochronie przyrody w przypadku obiektów budowlanych. Proszę wylewać żale gdzieś indziej i nie obrażać fachowców.

Emilia
2 lat temu
Reply to  Normalny

Żale.?czlowieku kazdny normalny powinien zareagować na taki fakt wandalizmu. Czyli co Pani ze spożywczaka lowinna byc slepa na bicie dziecka bo nie należy do opieki spolecznej. Ten Pan z Natury skoro olał sprawę powinnien wyleciec na zbity ryj.

Normalny
2 lat temu
Reply to  Emilia

Niech się wstydzi ten kto robi, nie ten co widzi. Są od interwencji właściwe służby i tam się zgłasza – jak Pan TBG chce zgłosić kradzież, to idzie do spożywczego? czy na policję?

mieszkaniec z Przywiśla
2 lat temu

Dlaczego nie napiszecie o koronawirusie w Urzędzie Miasta w Sandomierzu ?

piter
2 lat temu

raczej jest wiele takich przypadkow a władza miasta na to nie reaguje?
sa tez ludzie co choduja ptaki to jest ich hobbi i onie dbaja
a takich punktow opieki nad zwierzetami w kazdym miejscie jest za mało a zwierza za duzo?
jak sie dba tak sie ma.

Mtbg
2 lat temu

Jerzyki w tym roku nie pomogą z odkomarzaniem – proszę zapytać kiedy kolejna seria odkomarzania(znów komary na Przywiślu) ale nie taka jak dotychczas, że odkomarzany jest chodnik ale też tereny wokoło samochód który to wykonuje to jakaś masakra, bardziej kopci diesel sąsiada.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content